ERZURUM GEZİLECEK YERLER

ERZURUM GEZİLECEK YERLERİN LİSTESİ


Erzurum’a Doğu Ekspres Treni ile gidilir.

Dadaş Esadaş gibi firmaları da tercih edebilirsiniz.

Anadolu jet ve Pegasus Hava yolları ile de gidilebilir.

Erzurum Taşhan (Rüstem Paşa Bedesteni) gidilir, tesbih,takı alışverişi yapılır.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezinde kayak yapılır.

Erzurum Üç Kümbetler gezilir.

Erzurum Çifte Minareli Medrese’ye gidilir yanında bulunan Erzurum Ulu Camii ziyaret edilir.

Erzurum Yakutiye Medresesi’ne gidilir ve hemen yanında Lala Paşa Camii bulunuyor

Erzurum Kalesi ve Saat Kulesine gidilir.

Erzurum Aziziye Tabyası ve yanında bulunan Nene Hatun Anıtı ve mezarı ziyaret edilir.

Erzurum Kongre Binasına gidilir.

Erzurum Atatürk Evine gidilir.

Tortum Şelalesi görülemden gidilmez.

Erzurum Müzesini gidilir. 

Erzurum Havuz başında bir tur atılır.

Erzurum Ilıca ve pasinler kaplıcalarında şifa aranır.

Köprüköy'de şifalı su ve dikenli çamurla  banyo edilir.

Erzurum merkez hamamlarında sıcak suya doyum olmaz.


Erzurum Tortum Şelalesi ve Gölünü görmek için belli bir zaman dilimi ayarlanır.


Erzurum’lu Muammer Usta’da kadayıf dolması yenir.


Erzurum’lu Mumcu Caddesinde Cağ Otağı’nda et döner yenir.


Erzurum Cağ Kebabı yenir.


Erzurum Çorbacılar Caddesinde Çorba içilir.

Erzurum Evlerinde yemek yenir, hemen arka caddesinde Daşhane’de türkü dinlenir.

Abdurrahman Gazi Hz'leri türbesi ziyaret edilir.

 

ABDURRAHMAN GAZİ hAZRETLERİ TÜRBESİ

Hazreti Peygamber’in sahabelerinden olduğu bilinen Birçok önemli kaynakta Ebu Abdurrahman Habib Bin mesleme olarak tanıtılan Abdurrahman Gazi’nin Palandöken’in Şığvaler tepesi denilen Sultan Sekisi yamaçlarında bulunan türbesi büyük ilgi görüyor. Karayollarında mezarlıklar yolundan yukarıya çıkıldığında Abdurrahman Gaziye ulaşılır. Şehre 2-3 km uzaklıktadır.

Erzurum’a kıtlama çay içmeden veda etmeyin.

ERZURUM ATATÜRK EVİ
Erzurum Atatürk Evi, Polis evinin hemen alt tarafında bulunuyor.Kısaca Atatürk Evi tarihinden bahsedelim.Bina 1890 yılında yapılmış olup 1915 ve 1916 Alman konsolosluğu olarak kullanılmış ve  1918 yılından itibaren Vali konağı olarak kullanılmaya başlanmış. 3 Temmuz 1919’da Erzurum’a gelen Mustafa Kemal Atatürk Sivas kongresine (29 Ağustos 1919’a) kadar bu konakta kalmış.Arkadaşlarıyla ve Hüseyin Rauf beyle bu evde tanışmıştır.Atatürk evdenayrıldıktan sonra konak tekrar Vali konağı olarak kullanılmıştır.

Atatürk 3 Eylül 1924 Erzurum’a geldiğinde, Erzurum halkı tarafından ev hediye edilmiştir.Atatürk’ün vefatı ile ev Çocuk Esirgeme Yurduna devredilmiş.1984 yılında Kültür Bakanlığına devredilerek, ev Atatürk’ün Evi halini alarak müzeye dönüştürülmüş. 

ERZURUM MÜZESİ
Havuz başından yukarı doğru çıkarken solda kalıyor. Pazartesi günü müzeler tatildir!Erzurum’da gezilecek yerlerarasında önemli bir yer olup, en son aldığım duyumlara göre müzenin  depreme karşı dayanıksız olduğu için ziyaretçi alımına kapatılmış şeklinde yerel medyada haberler okudum. Üç kümbetlerin batısında kurumun ek hizmet binası için arsa tahsisi yapılmış ve yapımına başlanmış.Müze açık olsa idi 20Bin eseri görme fırsatınız olacaktı.2017 yılında müzenin temelleri atılmaya başlandığını hatırlatır, Erzurum’u gezmeye gelirken müzeyi önceden arayıp son durum hakkında bilgi alarak planlamanızı ona göre yapmanızı öneririm.

MEŞHUR HAVUZ BAŞI
Erzurum’da gezilecek yerler arasında burası popüler bir yerdir.

Cumhuriyet Caddesi ile Garnizon Komutanlığı arasındadır.

Gündüz vakti etrafında oturup havuz ve fıskıyeyi seyretmeye değer.


İstanbul’da Boğa Heykeli,
İzmir’de Saat Kulesi,
Ankara’daki Ulus Atatürk Heykeli kadar meşhurdur.
Erzurum’a gelip Havuz Başına uğramdan tatilinizi tamamlamayın.

TAŞHAN / RÜSTEM PAŞA BEDESTENİ
Taşhan tarihi Kanunu Sultan Süleyman’a kadar uzanıyor. Rüstem Paşa Bedesteni 1561 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı ve aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüzde dükkanların sıralandığı bir çarşı olan bedestende genellikle Oltu taşı ve takı imalatçılarının satış yaptığı dükkanlar bulunuyor.

Bu yüzden ismi halk arasında Taşhan olarak geçmektedir. Hediyelik eşya için bulunmaz bir mekan.

ERZURUM CAĞ KEBAP
Erzurum’un ne meşhur yiyeceklerinden birisi de Cağ Kebab olduğunu bilmeyen yoktur. Bildiğiniz dönerin dik yerine yatay olarak çevrilmesi şeklinde diye en kaba haliyle anlatılabilir. 

ERZURUM MEŞHUR ÇORBACILAR CADDESİ
Erzurum’da gezilecek yerleri keşfetmeye başlamadan önce sabah kahvaltısı yerine farklı bir lezzet denemeniz için çorbacılar caddesini önerebilirim.Yanlış anlamayın caddenin ismi çorbacılar caddesi değil, halk arasındaki ismidir.Erzurum Yakutiye Medrese’sini arkanıza aldığınızda Cumhuriyet Caddesi üzerinde sağ çaprazda kalıyor ve Erzincan Kapı Sokak olarak geçiyor.İş Bankasından yukarı doğru çıkan sokak diye tarif edebiliriz.
Erzurum Meşhur Çorbacılar Caddesinde bulunan herhangi bir çorbacıya girebilirsiniz.En az 10 çeşit çorbaları var, sizde bizim gibi seçmekte zorlanacaksınız.Çorbaların yanında karışık turşu ikram ediliyor.Erzurum’a yolunuz düşerse bu çorbacılara uğramadan gitmeyin.

ERZURUM KITLAMA ÇAY
Çay sevenlerin dikkatine, Erzurum’da kıtlama çay içiliyor, şekerleri farklı olup kolay erimeyen bir çeşit şeker ile ikram ediliyor.Şekeri bağırdağa değil dilinize koyuyorsunuz ve çayı yudumluyorsunuz.Kıtlama çay Osmanlı-Rus harbi sonrası yıllarına kadar gidiyor.Rivayete göre kıtlık olduğu için şekeri az kullanmak için kıtlama çay şeklinde bir yöntem geliştiğinden bahsediliyor.Diğer rivayet ise Osmanlı-Rus harbi sonrası salgın çıktığı ve şehre dev semaverler kurulduğu, halka kaynamış suyu içirmek için şeker ile birlikte verildiği veya çay ile verildiği söyleniyor.Sonuç olarak Erzurum’da kıtlama çay yaygınlaşıyor.İlginç olan bir kısım var bu kıtlama çayda, Osmanlının son yıllarına kadar çay yerine kahve tüketen bir toplum vardı.Ve çay bu kadar yaygın değildi, bu kıtlama çayında kullanılan çay nerden nasıl geldiğine dair bir şey söyleyen duymadım.

ERZURUM YAKUTİYE MEDRESESİ TARİHİ
Yakutiye Medresesi İlhanlı hükümdarı Sultan Olcaytu zamanında 1310 yılında yaptırılmış ve günümüze kadar iyi korunmuş ender tarihi eserlerdendir.Yakutiye Medresesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunup, medrese yanında Lala Paşa Camii vardır.Yakutiye Medresesi aynı zamanda Erzurum şehir silüetleri arasındaki yerini almıştır.

ERZURUM ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE & ULU CAMİİ
Erzurum’da Yakutiye Medresesi ile Çifte Minareli Medrese çok karıştırılıyor.Yapilis tarihi kesin olarak bilinmemekte olup Selçuklu Sultani Alaaddin Keykubat tarafından 13.yy. sonlarına doğru yapıldığı tahmin ediliyor.Buraya gittiğinizde iç avluya hayran kalacaksınız.Erzurum’da gezilecek yerler arasında ilk 5 arasında diyebilirim.Burada bolca fotoğraf çekmeden ayrılmamanızı öneririm.Hemen yanında Erzurum Ulu Camii bulunuyor.Erzurum’un en eski camisidir.

ÜÇ KÜMBETLER

Üç Kümbetler Erzurum'da ilk kurulan beylik olan Saltuklu hükümdarı Emir Saltuklu için yapılmıştır. Kümbet biraz yabancı bir terim gibi gelebilir, kısaca anıt mezar veya türbe gibi düşebilirsiniz.Kümbetlerin en belirgin özelliği sekizgen yapıya ait olmasıdır.Üç kümbetlere ulaşmak için Çifte Minareli Medrese’den yukarı doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olup çok güzel evler ve kafeleri de yol boyu görmüş olacaksınız.

ERZURUM KALESİ VE SAAT KULESİ
Erzurum’da gezilecek yerler arasında çok popüler olup, Çifte Minareli Medrese’den aşağıya doğru yürüdüğünüzde Erzurum Kalesini rahatlıkla görebilirsiniz.Aşağıda videoyu dikkatle izlerseniz Çifte Minareli Medrese’yi görebilirsiniz. Erzurum Kalesi yapımı tam bilinmemekle birlikte Bizanslılar dönemine kadar gidiyor.Erzurum Kalesi zamanla dış surları yok olmuş olup, sizin görmüş olduğunuz kısım iç surlardır.

Bana göre de Erzurum’da gezilecek ilk yerler arasında Erzurum Kalesi geliyor.Çünkü Erzurum coğrafi olarak düz bir plato üzerine kurulu olduğu için, Erzurum Kalesi düz bir alana kurulmuş.Başka illerde bulunan ve tepe noktalara konumlanan bir kale değil.Yani Erzurum’a tepeden bakabileceğiniz bir kale değil.Fakat kale içinde bulunan Erzurum Saat Kulesi size bu imkanı sağlayan ender yerlerden birisidir.Evet şimdi ne demek istediğimi daha iyi anlamışsınızdır.
Erzurum Saat Kulesi’ne çıkıp Erzurum’u panoromik olarak görebilirsiniz.Erzurum Saat Kulesi’ne gelen her ziyaretçi mutlaka Erzurum’u tepeden görmek için çıkıyor.Erzurum Kalesi’ne giriş 2011 yılında 3TL gibi cüzzi miktarda bilet ile giriliyor.Şimdi ne kadar olduğu hakkında bilgim yok.Bilenler  lütfen yorum yazsınlar.

ERZURUM AZİZİYE TABYASI / NENE HATUN ANITI
Erzurum Tabyalarının hikayesi 1870 yıllarına 93 Harbine kadar uzanıyor.Kale içinden savunma düzeni gelişen ateşli silahlara karşı yetersiz oluşu nedeniyle, şehri kale içinden değil şehire hakim noktalardan savunmayı beraberinde getirdi.Böylece dünya tarihinde tabyalar şehirleri savunmak için önemli bir yere sahip oldu.Osmanlı Devletininson döneminde tabyalarda önem kazanmış olup Erzurum’a bir çok tabya yapılmıştı.Günümüze kadar kalan sağlam tabyalar turizme açılmış olup, Erzurum’da en bilinen Aziziye Tabyası ve Anıtı olup, ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Aziziye Tabyasında bir de Nene Hatun Anıtı ve Mezarı bulunuyor.Nene Hatun Erzurum haklını direnişine öncülük ederek, Rusların ele geçirdiği tabyalar tekrardan geri alınmıştır.1952’de bu zaferin anısına tabyaların içine “Aziziye Tabyası Anıtı” dikildi. Temsili dört mezar üzerine “Asker, Gençler, Kızlar, İhtiyarlar” diye yazılarak, Aziziyesavunmasının önemi ve Erzurum halkının kahramanlığı anıtlaştırıldı.

Ayrıca Aziziye Tabyası Erzurum’u panaromik olarak görebileceğiniz yükseklikte yerlerden birisidir.Erzurum’da gezilecek yerler içinde en önemlilerinden olup, şehri zaman atlaması ile nasıl kazanıldığını hayal etmenize yardımcı olacaktır.
Not: Erzurum’u savunmak için bir çok tabya kurulmuş olup aşağıdaki videoda detaylıca seyredebilirsiniz.

ERZURUM KONGRE BİNASI
Erzurum Kongre Binası Erzurum Tarihi kadar Türkiye Tarihi açısından da büyük önem tanışıyor.Erzurum Kongresi yapıldığı yıllarda tüm vilayetlerden temsilci geldiği için aldığı kararlar bakımından Milli bir kongre olma önemi taşıyor.1924 yılında çıkan bir yangınla bina tamamen yanıyor ve yerine 1926 yılında Gazi Okulu adında okul yapılıp hizmete açılıyor. 1940 yılında Atatürk Yapı Sanat Okulu olarak hizmet vermeye devam ediyor.
Ve 1960 yılına gelindiğinde Atatürk ve Erzurum Kongre Müzesi olarak yeninden düzenlenerek bu günkü şeklini almıştır.Erzurum Kongre Müzesinde döneme ait tutanaklar, yazışmalar, telgraf mesajları, fotoğraflar ile kongreye katılan 53 delegenin isimlerin yazılı olduğu mermer plakalar vardır.
Erzurum Kongre Binasına gitmek isterseniz, Erzurum Kalesi ile Şükrü Paşa Semt Garajları arasında bulunan güzergahda KONGRE CADDESİNDE yer alıyor.

ERZURUM TORTUM GÖLÜ VE TORTUM ŞELALESİ GEZİSİ
Erzurum’dan Artvin yönüne giden araçlarla gidiliyor.Eğer Tortum Şelalesi’ni turlar ile gezmeye geldiyseniz böyle bir derdiniz olmayacaktır. Tortum Şelalesi  etrafında dinlenebileceğiniz restorantlar da bulunuyor.Yemek bulmada sorun yaşamazsınız.Tortum Şelalesine varmadan önce Tortum Gölünü görüyorsunuz.

ERZURUM TORTUM ŞELALESİNE NASIL GİDİLİR?
Tortum Şelalesi’ne gitmek için Erzurum Doğu Semt Garajından (Şükrü Paşa Semt Garajı) düzenli olarak hareket eden Uzundere dolmuşlarına binebilirsiniz.Erzurum’da iki tane terminal var birisi şehirler arası diğeri ise ilçeler arası çalışan terminaldir.

TORTUM GÖLÜ NASIL OLUŞTU?
Tortum Gölü oluşum olarak heyelan set göllerine güzel bir örnektir.18.yy. Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Tortum Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir.Tortum Şelalesi dünyanin en yüksekten dökülen 3. şelalesi ünvanına sahiptir.
Not:
Dünyanın en yüksek şelalesi ise 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir.

Tortum Şelalesinden dökülen suların üst bölümünde her daim gökkuşağı oluşmaktadır. Suların döküldüğü alanda ise kocaman bir dev kazanı oluşmuş. Ayrıca Şelale üzerine kurulan hidroelektrik santrali ile ülkenin elektrik üretimine katkıda bulunulmaktadır.

ERZURUM PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
Erzurum’da gezilecek yerler yaz kış başka güzel olup bunlardan birisi de Palandöken Kayak Merkezidir.

PALANDÖKEN DAĞI ETEĞİNDE KIŞ BOYUNCA KAYAK YAPILIR.Kayak merkezi hakkında internette çok fazla bilgi olduğu için bu kadarlık bilgi ile bu kısmın geçiyorum.

ERZURUM ILICA KAPLICALARI HAKKINDA
Erzurum Ilıca’da bulunan termal tesisi sanırım bir çok blog sitesi önermemiştir veya haber bile yoktur.Ben nerden biliyorum diye soracaksınız.2010 yılında Erzurum ılıca’da acemi birliğim olduğu olduğu için biliyorum.Ilıca ve Erzurum kırık fay  hatları üzerinde yer aldığı için yer altından çıkan sıcak su ile ilçenin kaderini değiştirmiş.Erzurum Ilıca Kaplıcaları hakkında fazla bilgim yok ama 2014 yılında çıkan haberlerde tesisin yenilendiğine dair bilgiler var.Ilıca bölgesi  Aziziye Belediyesine dahil olduğu için biraz kafa karışıklığına neden olabilir.Erzurum arası yaklaşık 10km olup Erzurum Havaalanına çok yakındır.Ve Acun Ilıca’nın memlektedir.

yazılım: habersistemim