Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz, bu yazımızda bunu ele aldık. Soğuk sıkım, taş baskı, sızma ne demek bunları tanıyalım ?

Nitekim piyasada tağşiş ürünleri sık sık görüyoruz. Dikkat edelim. 

Zeytin ve zeytinyağı sağlık açısından son derecede önemli bir role sahiptir, zeytin kandaki kötü kolesterolü giderir iyi kolesterol açısından zenginleştirir. Kan basıncını kontrol eder, kan pıhtılaşmasını önler, içerdiği vitaminler açısından mükemmel bir kaynaktır. besleyici sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor, iyot gibi mineral ve amino asitleri içerir, antioksidan olarak hücreleri korur. Özellikle zeytin oksidatif stres ve kronikviral hastalıklar sırasında sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol almaktadır.

Zeytinyağı alırken nelere dikkat edelim 

1- Zeytinyağı mutlaka koyu renkli cam şişede olmalıdır. Şeffaf cam şişeler, güneş ışığını geçirdikleri için zeytinyağının bozulmasına neden olmaktadır. Özellikle pet ambalajlı ürünlerden uzak durun. Araştırmalarda sızma zeytinyağının pet ambalajları birleştirici özellik taşıyan kimyasalları çözdüğü , bu kimyasalların sızma zeytinyağına geçtiği ve insan sağlığına zararlı olduğu anlaşılmıştır.

2- Ürün ambalajının kapağının mutlaka contalı ve vidalı olmasına dikkat ediniz, mantar ve plastik kapaklı ambalajları almayınız. Mantar ve plastik kapaklı şişeler hava alır ve içerisine hava (oksijen) giren sızma zeytinyağı oksidasyonla bozulur.

3- Satın alacağınız ürünün rengine bakıp karar vermeyiniz, yağın rengi kaliteyi belirlemez.

4- Ürünün etiketini okumadan almayınız, zeytinyağının üretim yılı, dolum tarihi , son kullanma tarihi etikette kontrol edin.

5- Sızma zeytinyağı +4 C derecenin altında donabilir, bu durum normaldir, ancak bu onun gerçek sızma zeytinyağı olduğunu ispatlamaz.

6- Zeytinyağı taze tüketilmelidir, bekledikçe bozulur. Tüketebileceğiniz kadar alınız.

7- Zeytinyağını karanlık, serin ve rutubetsiz bir ortamda saklayın, tezgah altlarında sabun deterjan vb. ürünlerin yanına koymayınız. Sızma zeytinyağı kokuları çok çabuk bünyesine alır ve hapseder ,saklama sıcaklığı 18C – 22C derece arasında olmalıdır.

8- Filtresiz Zeytinyağları, bozulmaya çok yatkındır. Bu tip yağları hasat meyvesimi (ekim-aralık) sonrası en geç mart-nisan aylarına kadar tazeliğinden eminseniz alın. Aksi halde uzun süre rafta beleyen filtresiz yağların bozuk olma ihtimali yüksektir.

9- Zeytinyağınızı aşağıdaki düşmalarından mutlaka koruyun;

Işık
Hava
Sıcaklık
Su veya nem
10- Sızma zeytinyağı alırken mümkünse mutlaka tadına ve kokusuna bakın. Kapağı açtığınızda taze meyve ve sezbe kokuları almalısınız. Sizi rahatsız edecek hiçbir koku almamalısınız. Hafif bir yakıcılık olmalıdır. Bu olumlu bir özelliktir.

11- Köylüdür, doğaldır, temizdir vs. gibi iyi niyetli düşüncelerle yol kenarında ve köylerde satılan pet ambajlı zeytinyağı yada diğer ürünleri kesinlikle almayın. Sağlığınızı tehlikeye atmayın çünki hijyen oldukça önemlidir.

12- Market raflarında satılmakta olan endüstriyel markaları değil, butik üretim yapan gerçek zeytin üreticilerini tercih edin. Gerçekten ağaçları bulunan ve üretim koşullarından emin olduğunuz butik zeytinyağı üreticileri %90 oranında en iyi zeytinyağını sizlere sunacaktır.

13-En iyi mide koruyucu, polifenolü (bir çeşit antioksidan) bol zeytinyağıdır. Polifenol her zeytin çeşidinden yeterli miktarda çıkmamaktadır. Zeytindeki polifenolleri kaybetmeden zeytinyağına geçirmek için de özel çaba gerekir. Sıcak sıkım, yani çevremizde gördüğümüz çoğu fabrikanın kullandığı yöntem, ile polifenollerin çoğu kaybolmaktadır. Çünkü polifenoller ısıda ve hava ile temasta azalmaktadır. Çoğu fabrikada sıcak sıkım yöntemini, ticari olarak aynı miktar zeytinden daha çok yağ alabilmek için kullanmaktadır. Köy zeytinyağlarının çoğuda sıcak sıkımdır. Sağlık için kullanılacak yağ, kesinlikle soğuk sıkım olmalıdır ve de çiğ olarak tüketilmelidir. Yemek yaparken zeytinyağı kullanacaksanız sıcak sıkım yağda kullanabilirsiniz tabi. En nihayetinde ısı ile birlikte soğuk sıkımın tüm faydalı özellikleri kaybolacaktır. Sıcak sıkım zeytinyağı bile, sağlığımıza, rafine yağlardan (Ayçiçek, soya, riviera …) kat be kat daha faydalıdır.

14-Zeytinyağında kalibre ne demek?Kalibre kilogramdaki zeytin tanesini anlatıyor. 400 kalibre bir kiloda yaklaşık 400 adet zeytin var demek. 270 kalibre ise bir kiloda yaklaşık 270 adet zeytin olan ambalaj. Kalibre küçük olması tanenin iriliğini gösteriyor 

 15-ERKEN HASAT NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI NE DEMEKTİR

Erken hasat demek, zeytinin yeşil halindeyken yapılan hasada denir. Bu dönemde en yüksek polifenol yani oksidan seviyesine sahiptir. Bu da vücudumuzun sağlığı için çok faydalı ve önemli demektir.

Zeytin bu dönemde vitamin olarak en yüksek seviyededir, asit oranı ise çok düşük.

Naturel sızma demek, zeytinin en önemli olan özelliklerini korunarak zeytinyağı elde etmek demektir. POLİFENOL, LEZZET ve AROMA, VİTAMİN değeri.

Naturel sızma; Üzerine konulan ağırlıklar ile zeytinin suyunun yani zeytinyağının doğal olarak dışarı çıkartılması demektir. Gelişen teknoloji sayesinde bu iş için özel yapılmış makineler ile soğuk olarak, vitamin değeri kaybolmadan çok daha sıhhi şekilde yapılmaktadır. (Diğer yöntemlerde zeytinin en değerli özellikleri kaybolmakta veya çok azalmaktadır. Ancak aynı üründen çok daha fazla yağ çıkarmak anlamına geldiğinden bazı üreticileri ticari olarak diğer yöntemlere başvurmaya iter)

Zeytinyağı Çeşitleri nelerdir?

Zeytinyağı içindeki asit miktarına göre nicel olarak sınıflandırılmıştır.

1. Naturel Sızma Zeytinyağı: Oleik asit cinsinden serbest yağ asitliği, 100 gramda 0,8 gramın altında bulunan yağdır. En çok tercih edilen zeytinyağı çeşittir. Sanıldığının aksine bir yerden sızan yağ demek değildir.

2.Naturel Birinci Zeytinyağı: Oleik asit cinsinden serbest yağ asitliği, 100 gramda 0,8 gram ile 2 gram arasında bulunan yağdır. Genellikle yemeklerde ve sıcak lezzetlerde kullanılır ve sızmaya göre daha ekonomiktir.

3.Rafine Zeytinyağı: Ağaç dibine düşen ve toplanarak yağ haline getirilen zeytinler çok yüksek asite sahiptir. Asit oranı yüksek yağların doğal yapılarının bozulmayacak şekilde işlemden geçirilmesiyle 'Rafine Zeytinyağı' elde edilir. Re-fine yani yeniden iyileştirme anlamına gelen işleme tabi olurlar. Bu yağlar işlendikten sonra asitsiz, renksiz ve kokusuz olur. Marketlerde rastlayamazsınız.

4.Riviera Zeytinyağı: Rafine yağlar ile Naturel birinci yağların belirli bir oranda karıştırılmasıyla elde edilen yağlardır. Naturel sızma ve naturel birinci yağlara göre en ucuz yağlardır. Genellikle kızartmalarda kullanılır. Çok tercih etmeyiniz. Fabrikasyon yağ demektir.

Bir zeytinyağın sızma olması da başlı başına onu çok iyi bir yağ yapmaz. Ancak koklayarak ve tadarak, nefasetini, meyvemsiliğini ve yakıcığını anlayabilirsiniz. 

Sabahları aç karnına bir kaşık doğru doğal, sızma zeytinyağını içmeyi ihmal etmeyelim