Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından, Roketsan tarafından geliştirilip üretilen il milli deniz seyir füzesi ATMACA'nın, TCG Kınalıada gemisinden fırlatıldığı anlara ait görüntüleri paylaştı.

Önce MİLGEM'lere entegre edilecek
200 kilometrenin üstünde menzile sahip güdümlü mermi, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. Atmaca'nın, hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde, hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları bulunuyor.

Deniz Kuvvetleri envanterindeki platformlara entegrasyon çalışmaları sürdürülen Atmaca, ilk olarak MİLGEM korvetlerine entegre edilecek. Atmaca, envanterdeki ABD yapımı Harpoon füzesinin yerini alacak.

ROKETSAN, Atmaca ile gemilerin vurucu gücünü oluşturacak kritik bir sistemin de tedarikçisi haline gelecek. Dünya üzerinde Atmaca ile aynı sınıfta yer alan az sayıda farklı çözüm bulunuyor.

GÖVDE GÖSTERİSİ
2020 yılının ikinci yarısında envantere girmesi beklenen ilk milli deniz seyir füzesi ATMACA, milli gemimiz TCG Kınalıada'dan başarıyla fırlatıldı.

YUNAN - RUM ENDİŞELİ
Türkiye'nin bu çalışmaları, Yunanistan'da ve Rum yönetiminde endişeyle takip ediliyor.