Baraj puanlarının düşürülmesiyle birlikte 350 bin aday daha bu yıl tercih yapma hakkı kazandı. Ek yerleştirme Eylül sonu ya da Ekim başında başlayacak. Bu adaylara da 24 tercih hakkı tanınacak

Yükseköğretim Kurulu tarafından, konu hakkında yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Yükseköğretim Kurulunca 2021-YKS sonuçları etraflıca değerlendirilmiş olup küresel çapta devam eden Covid-19 salgınının ülkemizdeki eğitim ve öğretim alanındaki olumsuz etkileri de dikkate alınarak yükseköğretim kurumlarının mevcut kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yeni kararlar alınmıştır.

Buna göre; AYT/YDT Puanı 180 ve üzerinde olan adayların ‘merkezi yerleştirme ve ‘ek yerleştirme işlemlerinde puan ve başarı sıraları korunarak tercih ve yerleştirme süreci daha önce ilan edildiği şekilde tamamlanacaktır.

 2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için ‘ikinci ek yerleştirme yapılacaktır. Merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara verilecek olan bu ikinci ek yerleştirme imkanından ‘TYT puanı asgari 140, ‘AYT/YTD puanı asgari 170 olan adaylar da yararlanabilecektir.

Böylelikle merkezi ve ek yerleştirme işlemlerinde daha önce ilan edilmiş olan baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. ‘Boş kalan kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak TYT Puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında tercihte bulunma imkanı verilmiştir.

Buna göre ikinci ek yerleştirme işlemleri sürecinde TYT puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ‘önlisans programlarında, AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar ‘lisans programlarında boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabileceklerdir.”

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) bu yıla mahsus olmak üzere tercih için geçerli olan baraj puanları düşürüldü. 4 yıllık bölümleri seçmek için geçerli olan 180 baraj puanı 170'e, 2 yıllık önlisans programlarını tercih edebilmek için geçerli olan 150 baraj puanı ise 140'a düşürüldü. Ancak bu düzenleme ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak.

Kararı önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından duyurmuştu. Ardından Yükseköğretim Kurumu (YÖK) baraj altında kalan adayların nasıl tercih yapacaklarına ilişkin açıklama yaptı. Buna göre Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) 170-180 arasında puan alan adaylar ile 140-150 arasında puan alan adaylar için ikinci bir ek yerleştirme dönemi olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte önlisanslar da dahil olmak üzere yaklaşık 350 bin aday daha bu yıl tercih yapabilecek. Ancak sürecin nasıl işleyeceğine, tercihlerin nasıl yapılacağına dair hala kafa karıştıran bazı noktalar var. İşte 10 soruda tercih ve ek yerleştirme işlemleri:

1- 20 AĞUSTOS'A KADAR KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?
20 Ağustos 23.59'a kadar sürecek merkezi yerleştirmede TYT'de puanı 150 ile 180 arasında olanlar 2 yıllık, puanı 180 ve üzeri olanlar 4 yıllık bölüm tercihi yapabilecek. Bu tarihe kadar baraj altında olan öğrenciler tercih yapamayacak.

2- TERCİHLER TAMAMLANDIKTAN SONRA NE OLACAK?
ÖSYM tarafından Ağustos sonunda yerleştirme sonuçları açıklanacak. Çünkü yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 4-10 Eylül tarihlerinde yapılacak. Kayıtlar son bulduktan sonra yükseköğretim kurumları boş kalan kontenjanlarını ÖSYM'ye bildirecek.