SON BİR AYDA NELER YAPALIM

Konu çalışmaları, test çözümleri, genel tekrarlar, deneme sınavları derken YKS için son 1 ay neredeyse geldi! Şu ana kadar yapmış olduğun çalışmalarını toparlamak, deneme sınavları ile pratiklik kazanmak için hala vaktin var! Son 1 ayda YKS için neleri değiştirebilirsin?

Bu yazımızda YKS’ye son 1 ay için çalışma taktiklerini ve ipuçlarını anlatıyoruz!

Son 1 ay kala konu çalışması yapılmalı mı?
Son 1 ay bol bol genel tarama testleri ve deneme çözmek, net artırmak isterken bir şey daha karşına çıkıyor: Konu çalışması. Bazı adaylar konu çalışması yapmaya artık vakit bulamadıklarını söylerken, bazıları ise artık içinden gelmediğini belirtiyor. Evet sene içinde yaptığın gibi uzun uzun konu çalışmak, özet çıkarmak için pek vaktin yok ama bu hiç konu çalışmayacağın anlamına gelmiyor. Özellikle deneme sınavlarından sonra yapamadığın soruların konularını tespit etmen çok önemli artık. O konuyu hiç bilmiyor olabilirsin ya da unutmuş olabilirsin. Kısa tekrarlar, göz gezdirmeler bu anlamda faydalı olacaktır. “Konuların yetişmesi” ise başka bir durum. Bazı konular nispeten kolay, ezbere dayalı olduğundan son haftalara bırakılabiliyor, bunda bir sıkıntı yok. Ama daha uzun, karışık, çok soru gelen konulardaki çalışmalarında gaza basman ve toparlaman gerek. Konu eksiklerinizi mutlaka çıkarıp kısa zamanda bitirmeye onlar hakkında sorular çözmeye gayret edin. Okulun veya dershanenizin son konularını mutlaka dinleyin. Testlerini mutlaka özmeye gayret edin.

Soru bankalarından denemelere doğru bir geçiş yapmalısın.
Sene içinde çalışırken, bir soru bankasını alıp kolaydan zora testlerini çözüyordun. Ama son 1 ay kala bir kitaba başlayıp sıfırlayacak kadar vaktin pek yok. Onun yerine hedefin nokta atış ile gerçek soru tiplerine odaklanmak, sınav stiline alışmak olmalı. Bazen tekrar amaçlı, ya da yeni çalıştığın konularda soru bankalarından testler çözebilirsin tabii ki. Ancak kalan vakitlerinde bölüm denemesi genel tekrar testleri çözmen de çok faydalı olacaktır.

Deneme sınavları, gerçek sınav için bir provadır.
Deneme sınavlarının ne kadar önemli olduğundan zaten sürekli olarak bahsediyoruz. Burada biraz daha, kalan sürede ne şekilde ve ne sıklıkla deneme çözmen gerektiğinden bahsedelim. Öncelikle şunu unutmamalısın ki çözdüğün her bir deneme gerçek sınavın provası niteliğinde ve çok çok değerli. Sınav anında önüne gelen kitapçığı açıp da çözmeye başladığın anda göreceksin ki aylardır gözünde büyüttüğün YKS’nin sene boyunca yaptığın onlarca denemeden hiçbir farkı yok. Bu nedenle çözdüğün denemelerdeki her bir sorunun gerçek sınavda karşılaşma ihtimalin olan bir soru olduğunu unutmamalı ve denemelere bu ciddiyetle yaklaşmalısın. Eğer hala süre tutmadan, ara vererek, uzanarak, yeyip içerek, müzik eşliğinde… deneme çözüyorsan tüm bunlara son vermeli ve her bir denemeyi sınav ciddiyeti ile çözmelisin. İmkanın varsa toplu denemelere de bolca girmeni tavsiye ediyoruz. Son haftalarda okulun deneme sınavlarını, çıkmış soruları ya da MEB Kazanım denemelerini çözmen de faydalı olacaktır.

Son 1 ay uyku ve beslenme düzeni de önemli.
Şu ana kadar her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardı. “Ben gececiyim” diyenler, sabah güneşin doğuşu ile çalışmaya başlayanlar… Ama sınav saatinin herkes için aynı olduğunu unutmamalısın. O nedenle artık günlük rutinine sabah erken bir saatte (saat 10’dan önce) başlamanı ve onun öncesinde gereken uykuyu da almanı tavsiye ediyoruz. Yani uyku düzeni önemi artık devreye giriyor.  Ramazan alışkanlıklarını bırak artık. Alışkanlıkların, yemek saatin, sanal ortam, uyku saatin… de mutlaka başarını etkileyecektir. Bu noktada önerimiz kendine önünde bir sınav olduğunu unutturmayacak ve bu zamana kadar ki tüm alışkanlıklarını kökten değiştirmene müsaade etmeyecek bir rutin oluşturman yönünde olacak. 

Günlük Hava alıp açılmalıyız

Sürekli aynı ortamda ders çalışınca uyku gelebiliyor. Bundan kurtulmak için günlük evinizin önünde bile olsa 1 saat yürümeyi ihmal etmeyin. Güneş, temiz hava ve bulunan alanı terketmek başarınızı ve öğrenme hızınızı kat kat artırır. Sabah kahvaltınızı güzel yapın.

Sosyal Medyaya Ara Verin

Son bir ayda artık sosyal medya ve oyunları bırakıp eksiklere ve denemlere odaklanmak gerekir. Saatlerce sosyal medya bağımlılığı kafayı yoruyor ve bilgileri erken unutturuyor.

Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dileriz.