Öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak, yeteneklerini teşvik etmek ve başarılı bulunan eserleri ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirilen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması 2011 yılından beri her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.

Bağımlılık konulu eserlerin değerlendirildiği Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması, 2011-2016 yılları arasında ilkokul, ortaokul ve liseler arasında afiş, resim, karikatür, kompozisyon ve şiir alanlarında düzenlenmiştir. 2017 yılından itibaren yarışmanın formatında değişikliğe gidilerek edebi ve görsel kategori olarak 2 ana dalda ilkokul, ortaokul ve liseler arasında toplam 18 ödül belirlenmiştir.

2020 Türkiye Finali

2017 yılından itibaren Türkiye genelinde düzenlenmeye başlayan yarışma kapsamında; il birincileri ödüllendirilecek, 81 ilin ilkokul, ortaokul, lise birincileri ise Türkiye finali jürisi tarafından değerlendirilecektir.

BAŞVURU TARİHLERİ
2 Ocak 2020 – 14 Şubat 2020

OKUL, İL ve İLÇE DEĞERLENDİRME DÖNEMİ
24 Şubat 2020 – 31 Mart 2020

İL ÖDÜL TÖRENİ
1 Nisan 2020 – 24 Nisan 2020

ÜLKE ÇAPINDA DERECEYE GİREN ESERLERİN BELİRLENME TARİHİ
11 Mayıs 2020 – 15 Mayıs 2020

YARIŞMA SONUÇLARININ AÇIKLANMASI VE BÜYÜK ÖDÜL TÖRENİ
Haziran 2020

Giriş ekranında yer alan MEBBİS numarası- girişlerin yapıldığı okulda görevli öğretmene ait olmalıdır. Kadrolu olduğu okulun dışında başka bir okulda görevlendirme ile bulunan öğretmenlerin giriş yapması durumunda girilen eserler öğretmenin kadrolu olduğu okulda görülecektir. Bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

yarışmanın konusu "bağımlılık" olup yarışma; ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenim gören öğrenciler tarafından görsel ve edebi kategorilerde hazırlanacak olan eserleri kapsayacaktır.

Yarışmaya, görsel kategoride afiş, resim, karikatür veya kısa video alanlarından; edebi kategoride ise kompozisyon, şiir, öykü, deneme veya anı alanlarından sadece birinden katılım yapılabilecektir. Bir öğrenci hem görsel hem de edebi kategoride başvuru yapabilecektir.

Yarışma il/ilçe milli eğitim müdürlükleri özel eğitim ve rehberlik hizmetleri şube müdürlükleri sorumluluğunda ve koordinesinde yürütülecektir.

Okullarda, okul birincisi görsel eserin orijinali de ilçe milli eğitim müdürlüğüne teslim edilecektir.

İlçede birinci olan ilkokul, ortaokul ve lise görsel birincisi eserleri de il milli eğitim müdürlüğüne gönderilecektir.

İlde birinci seçilen görsel eserlerin orijinali de Yeşilay Genel Merkezine gönderilecektir.

Tüm başvurular snsg.yesilay.org.tr adresinden sistem üzerinden gerçekleştirilecektir. Görsel eserler sisteme yüklenirken tarayıcı ya da fotoğraf makinesi ile dijital hale getirilerek sisteme yüklenecektir.

Edebi eserler, word dosyası şeklinde ya da taranarak sisteme yüklenecektir. Sisteme yüklenmeyen eserlerin başvurusu kabul edilmeyecektir.

Öğrenciler isterlerse iki kategoride (görsel-edebi) başvuru yapabileceklerdir.

Görsel ve edebi kategorilerin her birine en fazla bir eserle başvuru yapılabilecek ve ancak sadece bir kategoride derece alabileceklerdir.

Okul değerlendirmeleri, okul müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonca yapılacaktır.

Komisyonlar en az üç kişiden oluşacaktır. İlkokullarda komisyon Türkçe dersi ve resim/görsel sanatlar dersi öğretmenlerinden oluşturulacaktır. Türkçe dersi ve resim/görsel sanatlar dersi öğretmeni olmayan okullarda ise komisyon, sınıf öğretmenlerinden oluşturulacaktır. Ortaokul ve lise düzeyinde komisyonlarda ise en az 1 (bir) resim veya görsel sanatlar öğretmeni ve 1 (bir) Türkçe dersi veya Türk dili ve edebiyatı dersi öğretmeni bulunacaktır.

Eğer okullarda bu branşlarda öğretmen yok ise komisyon tutanağında “diğer” şeceneği işaretlenerek farklı bir branşta öğretmenin komisyona dahil edilmesi sağlanacaktır.

 

YARIŞMA KILAVUZUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ