YAVUZ SULTAN SELİM HAN TÜRBESİNE GİDENLER GÖRMÜŞTÜR...

SANDUKANIN ÜZERİNDE BİR KAFTAN VARDIR İŞTE O KAFTANIN HİKAYESİ....

Alimlere, İlim sahiplerine verilen değer kıssadan hisse....

Yavuz Sultan Selim’in Çamurlu Kaftanı

Yavuz Sultan Selim Han Mısır seferini tamamlamış ordusuyla geri dönüş yolundadır. İki at yükü kitap ile seferi Yöneten Padişah Devletin en uzun süren Sefer-i Hümayunu olan Mısır Seferini yönetmiş zafer kazanmıştır. Ordusunu yine arkasına almış en önde yürüyor Serdar olmanın Hakkını sonuna kadar veriyordu

İlme ve Alime gönülden bağlı ve hürmetkar olan Koca Sultan O Sırada Anadolu Kazaskeri (Askeri Kadı-Hâkim) olan İbn-i Kemal bizim Dilimizdeki adı ile Kemal paşazade ile ilk günden beri hasbihal ediyor ondan istifade etmek için her zaman sorular soruyor ve sohbet ediyordu

ÇAMURLU KAFTAN BİZİM İÇİN SÜSTÜR ŞEREFTİR

Kemal paşazade aslı askerdir. Baba mesleği olan askerlik mesleğine yönelmiştir. Ancak daha sipahi iken ilim öğrenmek istemiş ve askerlik mesleğini bırakmıştır. Bu yönde kendini öyle geliştirmiştir ki Mısır seferine Anadolu Kazaskeri olarak çıkmış Döndüğünde ise Şeyhülislam olarak Osmanlı devletine hizmetleri olmuştur.

Kemal paşazadenin en büyük lakaplarından biri Sakaleyn’dir. İnsanların ve Cinlerin müftüsüdür. Kemal paşazade sadece insanlara değil Cinlere de fetva veren verebilen bir Şeyhülislamdır. Osmanlı devletinde Kemal paşazadeden başka da Sakaleyn Şeyhülislamlar vardır.

İşte bu iki büyük insan dönüş yolunda at başı sohbet ederlerken Adana civarında sağanak bir yağmura tutulmuşlar İbn-i Kemal’in atı Tökezlemiş ve Yavuz Sultan Selim’in üzerine çamur sıçratmıştır. Herkes ve özellikle Kemal Paşazade Sultandan çekinmiş tepkisinden çekinmişlerdir.

Ancak Yavuz Sultan Selim Alimlere verdiği değer ve önemi ibretlik şu cümleleri ile ispat etmiştir.

‘’ Üzülmeyiniz. Alimlerin ayağından sıçrayan çamur bizim için süstür Şereftir. Vasiyetimdir Bu Çamurlu Kaftan Temizlenmesin Öldüğümde Üzerime örtülsün ‘’ demiştir.