Yahoo ve Bing site ekleme işlemini yaparak daha fazla trafik ve dönüşüm elde edebilirler. Peki Yahoo ve Bing'e site nasıl eklenir ?

Günümüz internetin ve sitelerin en olmazlardan olmazı şüphesiz arama motorlarıdır. Arama motorları internette kaybolmadan  ve linkler arasında yönünüzü şaşırmadan bilgiya ulaşmanın en kısa yoludur. Tabii ki doğru bilgiye en kestirme yoldan ulaşmak için isabetli kelime secimi ile aramanın inceliklerini bilmek şart. Sitenizi bu arama motorlarına nasıl kaydedebilirsiniz?

İlk Olarak Kayıt Olmalısınız

Bing'e site eklediğiniz zaman otomatik olarak Yahoo'ya da eklemiş olursunuz. Tek webmasterpaneli üzerinden çalışan bu sistemde buraya tıklayarak kayıt olup hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt olma ekranında aşağıdaki gibi bir pencere sizleri karşılayacak.

Kaydol butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki form penceresi karşınıza çıkacaktır. Burada adınız, soyadınız, siteniz için kullandığınız mail adresi ve diğer detayları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

Kayıt aşamasını da atlattıktan sonra şimdi sıra geldi "Site ekleme" bölümüne. Sitemizi Bing ve Yahoo'da doğrularken aşağıdaki adımlara dikkat etmemiz gerekir.

Yukarıdaki görselde bulunan "Yerel saate göre bu siteye en fazla trafiği ne zaman alıyorsunuz ?" sorusuna yanıt olarak en çok trafik aldığınız tahmini saatleri eklemeniz gereklidir. Eğer düşük trafik saatlerini seçerseniz Bing'in botu sitenize gelir ve pek içerik bulamadığı için eli boş döner. Bu da indeks almanızı engelleyecek durumlardan bir tanesidir.

 

Son adım olarak ise Bing webmaster panelinde size sitenizi doğrulamanız için bir kod verilecek. Biz meta kodunu alarak doğruladık siz isterseniz farklı yöntemler ile doğrulayabilirsiniz. Bu kodu sitenizin "header" kısmına yapıştırmanız gerekmektedir. Ardından "doğrula" diyerek bir kaç dakika içerisinde siteniz Bing arama motoru ve Yahoo arama motoru için doğrulanmış olacaktır.

Tüm işlemler tamamladıktan sonra sitenizin kaynak koduna eklemiş olduğunuz Bing webmaster kodu aşağıdaki gibi olmalıdır.

UYARI NOT: Sitenize kodu ekledikten sonra hemen doğrula derseniz "Bing sitenizi doğrulamayamadı" gibi bir hata verebilir. Kodu sitenize ekledikten sonra yarım saat kadar bekleyin, ardından doğrula diyerek işlemleri tamamlayın. Takıldığınız herhangi bir yer olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

BAŞARILAR DİLERİZ.