Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Yusufeli Barajı 3 Milyonuncu Beton Dökümü, Bayburt Demirözü Sulaması, Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Töreni'ne canlı bağlantıyla katılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Ülkemizi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdık. Çanakkale'de dünyanın en büyüklerinden biri olarak köprümüzün kulesinin son bloğunu yerleştirdik. GAP'ın en büyük projelerinden Ilısu Barajı'nı tamamlamak da bize nasip oldu.

Ülkemizi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdık.

Yassıada'yı Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak hizmete sunduk. Dün 10 millet bahçesinin açılışını gerçekleştirdik. Bugün de burada Yusufeli Barajı'nın ilerleyişini ve diğer eserlerin açılışının gururunu yaşıyoruz.

"Ekonominin çarkları tam güç dönmeye başladı"

Bu dev baraj, tamamen kendi mühendislerimizin eseridir. Bu eser, ekonomimize yılda 1 milyar 500 milyon lira katkı sağlayacak. Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı. Maske, mesafe, temizlik kurallarına uygun şekilde hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz. Onun için de cumartesi, pazar günlerini de artık kısıtlama noktasında serbest olarak ilan ettik.

Büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşmaya dünden daha yakın ve daha kararlıyız. Türkiye, asıl insani duruşuyla salgın sürecinde tüm dünyaya göstermiştir. Birliğimize beraberliğimize sahip çıktığımız sürece bizi yolumuzdan alıkoyacak hiçbir engel görmüyoruz.

576 HİDROELEKTRİK SANTRALİ ÜLKEMİZE KAZANDIRDIK

Bizi yolumuzdan alıkoyacak hiçbir engel görmüyoruz. Ülkemizin kalkınma mücadelesinde barajların sembolik bir önemi vardır. Bu ülke yıllarda Allah'ın lütfu olan suların topraklarından akıp gitmesini seyretmiştir. Tarım arazileri susuzluktan çatlarken, şehirler susuzluktan kavrulurken yağışta su her şeyi önüne alıp götürürken biz kendi insanımızın değerlerine savaş açanlarla uğraşıyorduk. Baraj inşaası bu geri kalmışlıktan kurtuluş mücadelesinin sembolüydü. Rahmetli Adnan Menderes'in önem verdiği konulardan birisi baraj konusu olmuştu. Rahmetli Demirel de siyasetini baraj üzerine kurmuştur. Erbakan Hoca'da da özel bir önemi vardır. 585 yeni baraj ilave ettik. 2003'ten öne ülkemiz toplam 105 adet hidroelektrik santrali inşa edebilmişti.18 yılda 576 hidroelektrik santralini daha ülkemize kazandırdık. 228 gölet sayısına 329 adet daha ilave ettik. 89 içme suyu varken 247 ilave tesisi daha milletin hizmetine sunduk.

1,5 MİLYAR TL KATKI SAĞLAYACAK

Ülkemizde en büyük bölgesel kalkınma projesi olan GAP bünyesindeki projelerin çok önemli bir bölümü bizim dönemimizde inşa edildi. GAP'ta sulanan arazi bölgesini yüzde 19'dan yüzde 53'e çıkardık, verimliliği artırdık. Yusufeli Barajı'nın 3 milyonuncu metreküp dökme törenine şahitlik ediyoruz. 4'te 3'lük gerçekleşmeyi geride bırakıyoruz. Su bakımından çok önemli bir havzadır. 50 elektrik üretim tesisi faaliyet gösteriyor. Her biri devasa büyüklükteki baraj ve elektrik santralleri ülkemize hizmet veriyor. 540 megawatt kurulu güce sahip olacak Yusufeli Barajı bu gerdanlığı imamesi durumundadır. 275 metre gövdesiyle 100 katlı binanın yüksekliğine eşdeğerdir. Tamamen kendi mühendislerimizin ürünü olan bu eser ekonomimize yılda 1.5 milyar lira katkı sağlamanın yanında, Çoruh Vadisi'ni taşkınlardan koruyacaktır. Barajla birlikte, yollar, köprüler, menfezler, tüneller ve yeni Yusufeli İlçemiz inşa edildi. Burada adeta yepyeni hayat alanı kuruluyor. Kontrolüne gittiğimizde bu eser nadide ve dev bir eser.

Hidroelektrik santral nedir, sulama nedir. Bunları gördüklerinde şaşıracaklarına inanıyorum. Dağların arasında böyle bir eserin yapılmış olması bizim için ayrı bir övünç kaynağıdır. Ülkemize bu eserin kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Yüklenici firmayı tebrik ediyorum. Rize Merkez Güneysu ilçesi Taşlıdere Vadisi ıslahının hayırlı olmasını diliyorum.

Yusufeli Barajı

Bittiğinde gövde yüksekliği 275 metreye ulaşacak. Bu özelliğiyle Türkiye'nin en büyüğü, dünyada ise üçüncü sırada olacak. Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan Artvin Yusufeli Barajı'nda çalışmalar aralıksız sürüyor.

Son yapılacak işlemle barajda, toplam 3 milyon metreküplük beton dökülmüş olacak. 4 milyon metreküp gövde betonuna sahip yapıda, böylece yüzde 75'lik kısım da tamamlanıyor.

Programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle katılacak.

Yusufeli Barajı'nda, 2,13 milyar metreküp su depolanacak. 558 megavat gücündeki santrali ile yıllık bir milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretilecek.

Yıllık 1,5 milyar lira ekonomiye katkı yapacak olan baraj sayesinde, 2,5 milyon kişinin de enerji ihtiyacı karşılanacak.

Bittiğinde gövde yüksekliği 275 metre olacak Yusufeli Barajı'nda 211 metreye ulaşıldı. Dev eser, 7 yılda kendini amorti edecek.

Baraj hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin'in Yusufeli ilçesinde yapılan yeni konutların da ekrana getirilmesini istedi.

BEKİR BEY BURAYI HIZLANDIRMAMIZ LAZIM

Bölgede devam eden çalışmaları gören Erdoğan, "Maşallah. Burası, yeni Yusufeli. Adeta, denize nazır oluyor yeni Yusufeli. Şimdi bunun bütün peyzaj çalışmaları falan bittiği anda burası bir başka güzel olacak. Ağaçlandırma çalışmaları başlamış vaziyette. Bekir Bey burayı hızlandırmamız lazım." dedi.

YEMYEŞİL OLACAK, SÖZ VERİYORUZ
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Erdoğan'ın bu talimatı üzerine "Efendim bütün planımız programımız hazır. İnşaatların tamamlanmasıyla yemyeşil olacak. Söz veriyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunun üzerine "Hızlandıralım ki, birdaha oraya geldiğimizde Yusufeli'yi ziyaret edelim." dedi.