Libya'da BAE, Suudi Arabistan ve Rusya'nın desteklediği darbeci Hafter'e bağlı birliklerin, TSK'nın SİHA'ları ile vurulması ve Libya ordusuna Türkiye'nin verdiği destek ile bölgenin kaderi değişiyor.

Libya'da yerel bir televizyona konuşan Beni Velid şehrinin Belediye Başkanı Salim Nevir, Rus paralı asker grubu olan "Wagner"le ilgili açıklamalarda bulundu.

Şehrin ihtiyar heyetinin, Hafter milislerine paralı askerlerin yerel saatle 15.00'e kadar ayrılmaları için süre verdiğini aktaran Nevir, "Wagner unsurlarını çıkarmak için üç uçak kalktı" dedi.

Ayrıca Nevir, Beni Velid'e ulaşan hava savunma sistemlerinin, Terhune kentinden çekilen Wagner unsurlarının korunması için getirildiğini de sözlerine ekledi.

ÇEKİLME GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYAYA DÜŞTÜ
Öte yandan, Libya içinde birçok sosyal medya kullanıcısı, Wagner'e bağlı paralı askerlerin, başkentin güneyindeki Terhune kentinden çekilerek Bin Velid kentine doğru hareket ederken görüntülerini paylaştı.

Görüntülerde, Wagner unsurlarını taşıyan askeri ve sivil araçlara, top bataryalarının ve hava savunma sistemlerinin eşlik ettiği dikkati çekti.

Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı.

RUS WAGNER GRUBU, HAFTER İÇİN SAVAŞIYOR
Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için "Şef" lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin'e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor.

Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Moskova'nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, BM raporlarına göre yaklaşık binden fazla paralı askeriyle Trablus'un sıcak cephe hatlarında Hafter için savaşıyor.

HAFTER GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETMİŞTİ
Dışişleri Bakanlığı, Libya'da darbeci Hafter'in Türk kuvvetlerine karşı "Libya tarihinin en büyük hava harekatını göreceksiniz" tehdidine "Türk çıkarları hedef alınırsa Hafter unsurları meşru hedefimiz olur" yanıtını vermişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da "En sert şekilde karşılık veririz" ifadelerini kullanmıştı.