KABE ZİYARTÇİLRE DÜN AÇILDI

Kabe ziyaretçilere dün açılmış olsada Suudi Arabistanda olağanüstü tedbirler devam ediyor.

Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında Kabe'nin kapatılmasının ardından onlarca kişiye Suudi makamları tarafından Kabe'yi tavaf etmesi için izin verildi.

Suudi Arabistan makamları, Kabe'yi bugün tekrardan tavafa açarak onlarca kişiye Kabe’yi tavaf etmesi için izin verildiğini açıkladı. Kabe’yi tavaf edenler sosyal mesafe kuralına uyarak tavaflarını gerçekleştirdi.

Koronavirüs için Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı: Durum netlik kazanıncaya kadar bekleyin

Suudi Arabistan Hükümeti bu ayın başlarında Umre ziyaretlerini askıya almıştı. Bakalım Hac ibadeti konusunda nasıl tavır alınacak?

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Taher Banten, hac vazifesini yerine getirecek Müslümanlara “sözleşmeleri yapmadan önce beklemeleri” gerektiğini belirterek, “Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kardeşlerimizden işler netleşene kadar beklemelerini istiyoruz” dedi.

'KRALLIK MÜSLÜMANLARIN SAĞLIĞINI KORUMAK İSTİYOR'

Banten, “Mevcut koşullar altında Allah'tan bizi kurtarmasını istediğimiz küresel salgından bahsederken krallık Müslümanları ve vatandaşların sağlığını korumak istiyor'' ifadelerini kullandı.

Yakın tarihte hac hiç iptal edilmedi
Suudi Arabistan, Umre ziyaretlerinin yanı sıra tüm uluslararası uçuşları durdurmuş ve geçen hafta aralarında Mekke ve Medine'nin de bulunduğu bazı kentler için giriş-çıkış yasağı getirmişti.

Yakın tarihte hac hiç iptal edilmedi. Geçmişte yüksek riskli olarak kabul edilen ülkelere sınırlama getirilmişti. Yakın bir zaman önce de Ebola salgınında benzer bir önleme başvurulmuştu.

Ülkede resmi rakamlara göre 1,563 COVID-19 vakası bulunuyor, 10 kişi de hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca konuyla ilgili, "2020 yılı haccına daha var. Bu konuda çalışmalar yapacağız görüşmeler yapacağız" dedi.

HAC TARİHİNDE 40'INCI İPTAL Mİ OLACAK

Hac organizasyonunun iptal edilmesi durumunda bu 1450 yıllık hac tarihinde 40'ıncı iptal olacak. Temmuz ayında 3 milyon hacı adayının İslam'ın 5 şartından birisi olan hac vazifesini yerine getirmek için Mekke-i Mükerreme'yi ziyaret etmesi, bu sayının Suudi Arabistan'da çalışan işçiler ve yerel halk ile 4 milyona ulaşması bekleniyor.

Öte yandan Suudi Arabistan hükümeti, Mekke ve Medine'de korona virüsün yayılmasını engellemek amacıyla bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti. Karara göre iki kentte yaşayanların sabah saat 06.00 ile öğleden sonra 15.00 arasında ihtiyaçlarını karşılamak için sadece kendi mahallelerinde dışarı çıkabileceği belirtildi.

Suudi Arabistan'da korona virüs vakası bin 885'e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 21'e ulaştı.