ALİHAN KURİŞ KİM?

Türkiyenin önde gelen cemaatleirnden birisi Süleymancılar diye bilinen kendilerinin Süleymanlı dediği cemaat veya tarikat kim?

Gerçekte Cumhuriyet döneminde Kuran hizmetleriyle bilinen Süleyman Hilmi Tunahan Hz'lerinin evlatları olarak bilinen cemaat ne kadar hocasının izinde?

Ülke genelinde yapılan yurtlarda Kuran hizmetleri yürütülür. Kendi ifadeleri ile hayırlı hizmetler yapılır ancak cemaat yapısı açık ve şeffaf bir yapıda olmadığı konusunda eleştiriler var. Bu konu İslam camiada çokça eleştiri konusudur. 

Diğer cemaat ve islami yapılırla neden uzaktırlar sorusuna kimse cevap vermez?

Yurtlarda yetişen gençler ne kadar şuurlu olduğu konusunda eleştiriler var.

Her seçimde başka  bir parti ile yapılan pazarlıklar çokça konuşulur?

Yurtlarda kalan öğrenciler bir süre sonra neden yurttan ve hizmetten soğur bu konuda çokça eleştiriler var.

LİDERİN KONUŞMALARI YOK

Süleyman Efendi Cemaati'nin yeni lideri Alihan Kuriş, Ahmet Arif Denizolgun'un ablasının oğlu olan Alihan Kuriş, yüksek mimar olarak görev yapıyor aynı zamanda cemaatin kurs ve okullarının mimarı olarak biliniyor. 37 yaşında olan Alihan Kuriş, Ahmet Arif Denizolgun vefatından sonra Süleyman Efendi Grubunun lideri olmuştur. Denizolgun geçen 8 Eylül’de yüksek tansiyona bağlı beyin kanamasından dolayı hayatını kaybetmişti.

Cemaatin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan’ın torunu olan Denizolgun’un ölümünden sonra toplanan cemaat 24 Eylül 2016 cumartesi günü itibariyle Alihan Kuriş'i lider seçti. Hayırlı olsun.

Süleymancıların yeni lideri Alihan Kuriş hoca, Ahmet Denizolgun’un vefatından sonra şu açıklamayı yapmıştı:

“Madem ki dünya hayatı devam ediyor, o zaman İslam dini devam edecektir. Madem ki İslam dini kıyamete kadar devam edecek, o zaman hizmetlerimiz yani Allah'ın dinine, kitabına hizmet kıyamete kadar devam edecektir.


Bu gemiyi karaya oturtabilmek için bunların akıllarından geçen her adiliğe olur verecekleri de şüphesizdir.

Yolumuz din-i İslam’ı, ümmeti, milleti, devleti savunmaya, korumaya ve bu değerlere hizmet etmeye devam edecektir. Vatan hainlerine, din düşmanlarına, bozuk akımlara, devleti yıkılışa götüren üzeri örtülü planlara set olmaya devam edecektir."

İşte Süleymancıların konu ile ilgili yaptıkları açıklama:

Cemaatimizin yeni idarecisi, yeni büyüğü, yeni ağabeyi 37 yaşındaki mimar, iş adamı ve aynı zamanda çok iyi bir eğitim ve öğretim ile din ilimlerinde söz sahibi ve tasavvuf ehli olan sayın Alihan Kuriş beyefendi olmuştur.

Cemaatimizin bütün büyükleri kendisine tabi olmuştur. Cemaatimizin bütün müesseselerine bu bilgi, dün merkezimizden yazılı olarak geçilmiş ve bütün kardeşlerimize de duyurulmuştur.

Süleymanlı cemaatinde an itibari ile bir liderlik tartışması, bölünmesi YOKTUR. Daha da mühimi şudur ki, muhterem ve merhum büyüğümüzün alemi değişmesinden sonra, liderlik konusunda hiçbir tartışma, bölünme ve anlaşmazlık da olmamıştır.

Bunun aksine haberler yaymak isteyenler olursa (ki dün lüzumu üzerine gereğince sert bir üslup ile oluşturduğumuz kamuoyundan sonra bunu denemeleri ihtimali çok zayıfladı ve zorlaştı), kesinlikle itibar etmeyin.

ELEŞTİRİLER

Cemaat önderi- abisi olan Alihan Kuriş hocayı talebler ve kamuoyu neden tanımıyor?

Yurtlarda kalan hocalar dahi görmediğini sohbetini dinlemediğini söylüyor neden?

Dunyaya dair Türkiyeye dair İslam dünyasına dair görüş ve önerileri neden saklı tutuluyor kamuoyundan neden uzak duruyor?

Genel merkez yapısının işleyişi ve kararlarında ne kadar islami olduğu tartışılan cemaat halen ülke genelinde 3-4 bin yurtta hizmetlerine devam ediyor. Cemaat şeffaflaşması kamuoyun açılması doğru olmaz mı?

Yurtlarda kadından lider olmaz denildiği halde bir önceki seçimde İyi partiye oy verildiği belirtiliyor. Bu konu ciddi tartışma oluşturmuş tabanda. Neden bir kadına tercih edildi?

Cemaatin içinde kalmış bazı kişiler farklı şeyler anlatıyor lakin bilimediğimiz için onlara çok girmek istemiyoruz.

İslamın Peygamberi çok halktan birisi iken Cemaat önderi konumundaki Alihan Kuriş hoca neden toplumdan ve halktan çok uzak?

diye sosyal medya da çokça sorular var. 

ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ'N SORUSUNA NEDEN CEVAP VERMEDİ?

Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Görmez katıldığı, bir televizyon programında bir cemaati eleştirerek lideriyle yaptığı görüşmede aralarında geçen bir diyaloğu paylaştı fakat bütün ısrarlara rağmen isim vermedi. Görmez'in kastettiği cemaatin Süleymancılar olduğu iddia ediliyor.

Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Görmez, dün Habertürk'te Didem Arslan'ın moderatörlüğünde Nihal Bengisu Karaca, Ferhat Ünlü ve Nedim Şener'in sorularını yanıtladı. Görmez'in, programda tarikat ve cemaatlerle ilgili söyledikleri sözler ise dikkat çekti.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dün Habertürk'te Didem Arslan'ın moderatörlüğünde Nihal Bengisu Karaca, Ferhat Ünlü ve Nedim Şener'in sorularını yanıtladı.

Görmez'in, programda tarikat ve cemaatlerle ilgili söyledikleri sözler ise dikkat çekti.

CEMAAT LİDERİNİ BEN ÇAĞIRDIM: Görmez, "Bir cemaat liderini ben çağırdım" diye belirtirken, Gazeteci-Yazar Nedim Şener ise, "Kimler o hocam? Görüştüğünüz cemaat ya da tarikat liderleri kimler acaba" diyerek Görmez'e soru yöneltiyor. Görmez, "Biz aslında daha sonra hepsiyle görüşecektik. Bir spekülasyona yol açmamak için doğrusu" derken, Görmez'in bir isim vermekten kaçındığı görüldü. Görmez'in, Şener'in ısrarlı sorularına rağmen isim açıklamazken, "İzin verin söyleyeyim. Ben söylediğimde siz de anlayacaksınız zaten" sözlerini sarf etmesi ise dikkat çekti.

SİZ İKİ PEYGAMBER YETKİSİNE SAHİP MİSİNİZ: Görmez, programda, "Bir cemaatin başındaki zatı ben davet ettim. Dedim ki, siz iki peygamber yetkisine sahip misiniz? Haşa dedi. Ama bakın sizin bulunduğunuz bir yerde deniyor ki, Hem Hz. Peygamberin, hem de Ahir zamanda gelecek Hz. İsa’nın yetkisi, bizim efendimize verilmiştir deniyor. Ve siz orada bunu dinliyorsunuz. Niye bunu reddetmiyorsunuz? Valla hocam dedi, ben mühendis bir adamım, hocalar öyle dedi, ben de bir şey diyemedim dedi” ifadelerini kullandı.

GÖRMEZ'İN KASTETTİĞİ CEMAAT SÜLEYMANCILAR MI: Görmez’in kastettiği cemaatin, Süleyman Hilmi Tunahan'ın kurucusu olduğu Süleymancılar Cemaati olduğu iddia ediliyor. Bir ses kaydında, Süleymancı vaizin yaptığı bir sohbet dikkat çekiyor. Sohbette Süleymancı vaiz, eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arif Denizolgun’un 8 Eylül 2016 tarihinde olümünden sonra Süleymancılar Cemaati’nin lideri olan Alihan Kuriş'i peygamber ilan ediyor.

 Yani Görmez'in programdaki sözleriyle, aslında Süleymancılar Cemaatini kastettiği söyleniyor.İşte Görmez'in programdaki konuşması ve Görmez'in kastettiği Süleymancılar'ın o sohbeti:

SÜLEYMANCI CAHİL VAİZİN SOHBETİNDE YANLIŞ İFADELER: Süleymancı vaizin yaptığı sohbette şu ifadelere yer veriliyor: "Hazreti üstadımızda enbiya (Kendilerine kitap indirilmemiş peygamberler) tasarrufu vardı, kıymetli kardeşlerim. Hatta ve hatta bir şeyi daha sizlerle paylamakta sakınca görmüyorum. Ahir zamanda İsa Aleyhiselam'ın nuzulünden bahsediliyor Hadis-i Şerif'ler de, zaman zaman bunu ehli olan da konuşuyor olmayan da konuşuyor. Televizyonlarda vesaire bunları da duyuyoruz.

AHİR ZAMANDA HZ İSA NÜZUL EDECEK: Ahir zamanda İsa Aleyhisselam Nüzul edecek, evet büyüklerimizden bir tanesinin de ifadesi de bu yönde idi.İsa Aleyhisselam'in nebilik tasarrufu, nebilik tasarrufu, ahir zamandaki Varis-i Resul'e verilecek, Evliyahullah'tan olan o zat'a verilecek buyurmuşlardı.

ALİHAN KURİŞ'E İKİ PEYGAMBER GÖREVİ SAPKINLIĞI: Yani arif olan anlar, ben fazla da konuşmak da istemiyorum bu gibi şeyler. Arif olan kardeşlerimiz zaten sizler de anladınız.Şu anda başımızdaki Alihan Bey ağabeyimizin üzerinde; bir Hz. Üstadımızın tasarrufu var, bir de diğer tasarruf var. Kıymetli kardeşlerim, iki tane nebi (Kendisine kitap indirilmemiş peygamber) tasarrufu ile bu hizmetler kıyamet sabahına kadar gidecek." denilmiş.

Cemaat bu ürk yanlışlardan uzak durması konusunda sürekli uyarılıyor. İçeriisnde bu şekilde ifrata kaçan ifadeleri konuşan kişiler men edilmeli ve açıklama yapılarak görülerinin benimsenmediği belirtilmeli değil mi?