Ovada Halen Sulama Sistemi Kurulmayan Erzurum'da tarih alarm veriyor!

Avruap ekmek için toprak bulamazken bizde toprak çok ama teknoloji yok. Sulama sistemleri halen Erzurum ovasında Pasinler'de halen yok. Halen çiftçiler sulama için yağmur bekliyor.

Uzmanlar diyor ki: Bizim bugünkü sulama alanlarımızın tamamı damlama sulama dediğimiz modern sulama teknikleriyle hazırlanmış olsaydı mevcut suyumuz şuandaki toprağın iki katını sulardı. Hem yeterdi hem de bu kadar daha toprağı sulardı.

Erzurum'da ilçelerde bazı tarımsal amaçlı göletler inşa ettiğini biliyoruz ama yeterli değil. Erzurum ovası için acil çözümler lazım.

Nisan ayında yeterli yağış almayan Erzurum'da, tarım sektöründe kuraklık tehlikesi baş gösterdi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 29 Nisan'da başlayan tam kapanmaya rağmen Erzurum'da tarım sektöründe çalışmalar hızlandı. 1.650 metre rakımda Pasinler Ovası ve Daphan Ovası'nda çiftçiler ekimlerini büyük ölçüde tamamladı.

BU YIL YETERLİ YAĞIŞ ALAMAYAN ERZURUM'DA KURAKLIK TEHLİKESİ
Patates, ay çiçeği gibi ürünlerin ekimini sürdüren çiftçilerin en büyük korkusu yörede baharla birlikte yaşanan yağış azlığı. Mevsim normallerine göre geçen yıllarda nisan ayında 56 kilogram yağış düşerken, bu yıl 12 kilogram yağış alan Erzurum'da kuraklık tehlikesi büyüyor. Ovada düzenli bir sulama sistemi de bulunmayınca çiftçiler şimdi kara kara düşünüyor. Yağmur yağması için dua ediyorlar.

Eğer önümüzdeki günlerde de yağış gelmezse rekolte önemli ölçüde düşecek ve çiftçimiz de mağduriyet yaşayacaktır. Bu anlamda, üreticilerimizin kuraklıktan zarar görmemesi için Tarım ve Orman Bakanlığımızın geliştireceği politikalarla bu durumu dikkate almasını çözümler üretilmesini bekliyoruz