Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile yaptığı ikili görüşmenin ardından basın açıklaması yapmak üzere kameralar karşısına geçti.

Libya'daki durumu değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hafter'e karşı olan tutumunu net bir şekilde ortaya koydu.

Erdoğan, Hafter için "Hiçbir zaman Libya halkının sorunları ile ilgilenmeyen bir kişinin bu konuda masaya oturacak bir temsili kabiliyeti de olamaz" ifadelerini kullandı.

"LİBYALI KARDEŞLERİMİZ..."

Türkiye ile Libya arasında kardeşlik olduğunun altını çizen Erdoğan, "Ziyaret Türkiye ile Libya arasındaki bağı bir kez daha göstermiştir. Libya'yı bu zor günlerde yalnız bırakmadık. Libyalı kardeşlerimizi asla lejyonerlerin darbecilerin insafına bırakmayacağız. Sayın Sarrac ile Libyalı kardeşlerimizin barış ve refahına katkı yapacak bir görüşme gerçekleştirdik. Libya bir an önce istikrara kavuşmalıdır." ifadelerini kullandı.

YENİ ANLAŞMA

Görüşmede Libyalıların günlük hayatını olumsuz etkileyen ablukanın kaldırılması gerekliliğini ele aldık. Hiçbir zaman Libya halkının sorunlarıyla ilgilenmeyen bir kişinin masaya oturacak temsili kabiliyeti olamaz. Uluslararası ve bölgesel tüm aktörlere gereken adımları atmaları yönünde çağrımızı tekrarlıyoruz. Petrolün darbeciler tarafından hukuk dışı satışına izin verilmemelidir. Libya ile yeni işbirliği geliştirmeyi kararlaştırdık. Doğu Akdeniz'deki doğal zenginliklerinden faydalanmak üzere arama ve sondaj dahil işbirliğimizi genişletmeyi hedefliyoruz.

"DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK"

Türkiye hakkın ve haklının yanında olmayı sürdürecektir. Libya'nın istikrara kavuşması, bu ülkenin komşuları ve Avrupa başta olmak üzere tüm bölgelerin yararınadır. Libya'nın meşru hükümetine ve kurumlarına verdiğimiz destek artarak devam edecektir. Berlin sürecinden NATO'ya kadar tüm uluslararası platformlarda sayın Sarrac'la birlikte hareket edeceğiz."

Petrol satışına izin verilmesin çağrısı

Libyalıların hayatını olumsuz etkileyen ablukanın kaldırılması gerektiğini ele aldıklarını belirten Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Darbeci Hafter'in Libya halkının hakkı olan petrolü, daha fazla silah almak ve lejyoner toplamak için kaçak yollardan satmak istemesini yakından izliyoruz. Tüm aktörlere gereken adımları atmaları yönünde çağrımızı tekrarlıyoruz. Libyalıların refahı için kullanılması gereken petrolün darbeciler tarafından satışına izin verilmemelidir."

Serrac: Türk şirketlerini Libya'da görmek istiyoruz

Erdoğan'ın konuşmasından sonra söz alan Serrac ise yaptığı konuşmada "Libya'nın yeniden imarı sürecinde Türk şirketlerini Libya’da görmek istiyoruz" dedi.