ÖMER ÇOMAKLI HOCA KİMDİR

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden birisi olan göreve başladığı günden itibaren üniversitede büyük bir değişim ve dönüşüm başlatan Atatürk Üniversitesi'nin çalışkan rektörü Ömer Çomaklı Hoca kimdir?

1962 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum Aşkale’de tamamladı. 1985 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 1986 yılında Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Termodinamik Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. 1991 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Termodinamik Anabilim Dalında doktorasını tamamladı.

1993-1994 yıllarında ABD’de Miami Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1991 yılında Yardımcı Doçent, 1995 yılında Doçent, 2002 yılında profesör oldu.

24 Kasım 2008 yılında Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcılığına atandı. 15 Ocak 2009 yılında Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığına atandı. 

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Makine Mühendisliği Bölümü ile Bayburt Üniversitesine bağlı fakülte ve yüksekokulların kurulmalarında, aynı üniversitede kurumsal yapı, akademik kadro oluşumu ve fiziki altyapının hazırlanması çalışmalarında etkin görev aldı.

2013-2016 yılları arasında da Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürüttü. Birçok ulusal ve uluslararası projede yer alan Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın şu ana kadar yayımlanmış 120’ye yakın ulusal ve uluslararası yayın, bildiri ve poster çalışması bulunmaktadır. 12 Ağustos 2016 tarihindeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ömer Çomaklı üniversitede yeni nesil üniversite konusunda ciddi atılımlar yapıyor.

Şehirde bulunan STK'larla ve farklı iş kollarıyla sık sık toplantılar düzenleyen Çomaklı STK temsilcilerinin görüş ve öenerilerini sık sık dinliyor. Ortak çalışmalar için öneriler alıyor. Görüşlerini ve önerilerini anlatıyor.

Yıllardan beri şehre kapanan Üniversite şimdi şehre katkıda bulunmak için gayret ediyor.

Görüş ve öneriler sunuyor. Şehrin esnafına, çitfçisine, STK'larına üniversiteyi açıyor. Onlara her türlü destek olacağını belirtiyor.

Şehrin çiftçisine destek amacıyla büyük bir hayvan hastanesi açan Çomaklı her alanda Üniversiteyi örnek bir üniversite haline getirmek için gayret ediyor.

Üniversite personeli ile değişim ve dönüşüm için sık sık istişare toplantıları yapan Çomaklı istişareye, değişime ve yeniliğe büyük önem veriyor.

Akademik hayatı boyunca 6 yüksek lisans ve 5 doktora çalışmasını yürüttü ve tamamlattı. Halen 2 doktora ve 5 yüksek lisans öğrencisi danışmanlığını, ayrıca Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Termodinamik Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI ileri düzeyde İngilizce biliyor.

REKTÖR ÇOMAKLI HAKKINDA GENİŞ BİLGİYE SAHİP OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ