50 yıllık Milli Görüş hareketinde Zonguldak'ta sonra İstanbul'da ilginç gelişmeler oluyor.

Numan Kurtulmusun genel başkanlığı döneminde Kongre öncesi kendine yakın isimleri göreve getirerek il başkanlarını hızla değiştirip kongre hazırlığı ysplmsk istenmişti. O gün yaşananlar yeniden yaşanmaya başladı. Operasyon görüntüsü veren gelişmeler teşkilatta isyana sebep oldu.

İstanbul İl başkanı Dr Abdullah Sevim uzun yıllar İl başkanlığı yapan ve toparlayıcı bir isim. İl başkanı değişmeleri birçok ilde yapıldı. Adana, Zonguldak ve şimdide İstanbul'da yapılanlar bardağı taşırdı. 

YİK başkanı Oğuzhan Asiltürk bizzat İstanbul'a giderek tüm teşkilatlara ileri gelenlerle yaptığı görüşmeler sonucunda Abdullah Sevimle yola devam edilmesini uygun görmüştü. Birol Aydın önceki dönem ithal olarak Kocaeli'nden İstanbul'a gönderilmiş teşkilatlar buna büyük tepki göstermişti. Şimdi yeniden lthal bir başkan Ankara'dan gönderiliyor hemde bir gece yarısı haberi ile. Teşkilatların Dr Abdullah Sevim etrafında kenetlendiği halde yaşanan  bu gelişme Türkiye genelinde tüm teşkilatlarda büyük tepkiye yol açtı. 

Dr Abdullah Sevim istişareye rağmen yapılan gece yarısı darbesi sonrası yaptığı açıklamada istişareden kendisinin çıktığını ve YİK Başkanı tarafından göreve devam edeceği bildirildiğini ve  kongerede aday olacağını belirtti. 

Olay sosyal medyada duyulunca yapılan komploya tepki büyüdü. Genel merkezde ve illerde yapılmak istenenler sorgulanmaya başlandı.  

SAADET NEREYE GİDİYOR

Ankara'da Saadet Partisine operasyonun perde arkası araştırılıyor 

İşte iddialar (Sosyal medya paylaşımlarından derlendi)

Önceki seçimde CHP ile seçim ittifakı yapılmış ve büyük yepki toplamıştı. Bu ittifakın devam etmesini isteyenler bu ittifaka karşı çıkanları tasfiye ediyor.

Canan Kaftancıoğlu'nun Millet ittifakının devamı için  Abdullah Sevim'e karşı çıkmasınının bu konuda Kemal Kılıçdaroğlu'nun ricacı olduğu 

İstanbul'da Canan Kaftancıoğlu ile yanyana gelmeyen ve ittifaka soğuk bakan Abdullah Sevim kenara itilerek ittifakın önü yeniden açılıyor. 

Saadet Partisini CHP ve millet ittifakı yörüngesinde tutmak isteyenlerin operasyonu 

Daha önce İstanbul'a ithal başkan olarak gönderilen ancak İstanbul da başarısız olan, teşkilatların zorla geri Ankara'ya gönderdiği Birol Aydın Genel Merkeze getirilip önce parti sözcüsü yapılarak büyük kongrede genel başkanlığa getirilmek isteniyor.

YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk operasyon yapılacağını anladığı için İstanbul'a bizzat giderek olaya el koymuş lstanbul'da bizzat istişareyi kendisi yapmış ve Abdullah Sevim'le devam edilmesinin lüzumunu Genel Merkeze iletmiş ancak Ankara'daki bir kısım ellerin etkisi ile YİK Başkanına rağmen gece yarısı operasyonu yapılıp Abdullah Sevim görevden alınmıştır.   

Bu olay Temel Karamollaoğlunun istifasına kadar gidebilir.

Saadet Genel Merkezinde rahatsızlık oluşturanlar operasyon yapanlar tespit edilip görevden alınabilir. 

Bazen fırtınalar sonrası büyük bir temizlik olur denilir sanki Saadet Partisindeki bu fırtına büyük bir temizliği başlatabilir.