İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'yle yaptığı sığınmacı görüşmesini terk ettiğini öne sürdü. Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Pazartesi günü Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya gelmişti. 

İngiliz gazeteleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazartesi günkü Brüksel gezisine sayfalarında geniş yer ayırdı. Times gazetesi, Erdoğan ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasındaki görüşmede anlaşma sağlanamadığını, Erdoğan'ın da Yunanistan'a göçmen ve mülteci akışını durdurma konusunda herhangi bir söz vermediğini vurguladı. Gazete, AB'den göçmenler için daha fazla fedakarlık isteyen Erdoğan'ın görüşmeyi terk ettiğini yazdı.

Cumhurbaşkanı sert çıktı
 
Times'ın Brüksel muhabiri Bruno Waterfield'ın haberine göre, Erdoğan'ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le 1 saat 45 dakika süren görüşmesi gergin geçti. Erdoğan AB'yi; yeterli sayıda mülteci almamakla, Türkiye'ye mültecilere barındırması için yeterli maddi yardımda bulunmamakla ve Ankara ile Brüksel arasında 2016'da varılan anlaşmaya uymamakla suçladı ve görüşmeyi aniden terk etti.
Gazetedeki haberde Erdoğan'ın AB'den, Türkiye'ye 6 milyar Euro yardım da öngören anlaşmanın yenilenmesini ve Ankara'ya daha fazla maddi yardımda bulunulmasını istediği belirtiliyor.
 
Leyen de kabul etti
 
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2016'da imzaladıkları anlaşmanın tam olarak ne anlama geldiği ve hangi maddelerinin uygulanmadığı konusunda Türkiye'yle aralarında görüş ayrılıkları olduğunu söylemişti. AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, iki tarafın yetkililerinin önümüzdeki günlerde "anlaşmanın uygulanmasını netleştirmek ve bir noktada buluşup buluşmadıklarını görmek için" bir araya geleceklerini açıklamıştı.
 
İngiliz basını ne yazdı?
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel gezisiyle ilgili olarak diğer İngiliz gazetelerinde de çeşitli haberler var.
Guardian gazetesi, AB liderlerinin Erdoğan'la "açık sözlü" bir diyaloğa girdiklerini kabul ettiklerini yazdı. 
Financial Times gazetesi AB'nin Türkiye'yle, "gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen" bir anlaşma yapmak istediğini vurguladı. 
Daily Telegraph gazetesine göre ise AB, göçmenleri birlik sınırları dışında tuması koşuluyla Türkiye'ye daha fazla maddi yardım yapabilir.

Cumhurbaşkanı gece yarısı döndü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyaretinde bulunduğu Belçika'nın başkenti Brüksel'den Ankara'ya dönmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak TUR saat 01.45'de Esenboğa Havalimanı'na inmişti. Erdoğan zirve sonrası bir açıklama yapmamıştı. Açıklamayı bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun sabah saatlerinde yapması bekleniyor. Gelişme üzerine Euro 7 TL'yi, dolar ise 6.15 TL'yi aştı.