Bayramda Corona virüsünün sona ermesi beklentisi içerisinde olan vatandaşlar, bu konudaki açıklamaları yakından takip ediyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bayram namazı kılınır mı?

2020 Ramazan Bayramı’nın ilk günü 24 Mayıs 2020 Pazar günü olacak. Toplamda 3 gün sürecek olan bayram 25 Mayıs 2020 Pazartesi ve 26 Mayıs 2020 Salı günleri de devam edecek. 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü ise Ramazan Bayramı arifesi olacak. Cumartesi gününün de eklenmesiyle birlikte 2020 Ramazan Bayramı tatili toplamda 4 gün olacak.

Bir süredir hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağının bayramda da uygulanıp uygulanmayacağı soruları gündemdeydi. Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bayramda sokağa çıkma yasağıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Selvi, 18 Mayıs tarihli Bakanlar Kurulu Toplantısı'nı işaret etti. 18 Mayıs'ta yapılacak Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Ramazan Bayramı'nda 9 günlük sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı masaya yatırılacak.

Ramazan Bayramı'nda da şehirlerarası seyahatler yapılamayacak. Ama bayramda sokağa çıkma yasağının kaç gün olacağına şimdiden karar verilmeyecek.

Cuma ve Bayram namazı ile ilgili olarak Diyanetin ortya koyduğu bir tavır yok. Bakanlar kurulu kararına göre uygulama yapılacak gibi.

Birçok ülkede Cuma namazları kontrollü cuma namazları kılınmaya başlandı. Almanya Camileri açma kararı aldı. Türkiye de halen bu konuda bir çalışma yok. En azından virüsün olmadığı şehirlerde ve ilçe ve köylerde cuma ve bayram namazı için serbestlik gelebilir.