Araçlarda kullanılan lastik modelleri, farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca bu özellikler ürünün kalitesini yakından etkilemektedir. Sürücüler ise, satın alma işlemlerinde kalite açısından çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bir lastiğini kaliteli olup olmadığını anlamak için çeşitli değerlendirmeler yapılabilir. Söz konusu ürün modellerinin fiziki görünümleri kadar, donanımsal özellikleri de kalitesini belli edebilmektedir. Ancak almış olduğunuz lastiğin iyi olmadığını anlamak için en doğru yöntem yolculuk sırasında sağlamış olduğu konfor düzeyidir.

Alacağınız lastik uzun ömürlü, yani dayanıklı olmalıdır. Tabii kalite kadar kullanım alışkanlığınız da lastik seçiminde belirleyicidir. Aracınızı arazide mi, şehir içinde kısa mesafede mi ya da uzun yolda mı kullanıyorsunuz? Alacağınız lastiğin tipi, kullanım alışkanlığınıza göre değişiklik gösterir. Örneğin uzun ömürlü lastiklerin fiyatları daha fazla olur ama aracınızla uzun yola çıkıyorsanız bu lastikleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde kısa sürelerde lastik değiştirmek zorunda kalır ve daha çok masrafa girersiniz.

Temel Kriterler

Yol tutuşu olmalıdır.
Bir lastikten beklenen en temel özellik maksimum bir seviyede yol tutuşu sağlamasıdır. Ayrıca daha kısa fren mesafesi ve yüksek sürat da bile aracı dengelemesi de lastikten beklenen özelliklerdir. Kaliteli lastikler, aracın kaymasını da önlemektedir. Özellikle de söz konusu ürün modellerinin sürtünme katsayısının yüksek olması gerekmektedir. Üretim esnasında belirlenen sürtünme katsayısı, aracın her türlü olumsuz hava şartında dengeli bir şekilde yol almasını sağlamaktadır. Ürün tercihlerinde bu katsayı limitinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Lastik Ebatı

Aracınıza uygun lastik ebadı bellidir. Bu nedenle gelişigüzel lastik seçmemeli, aracın boyutlarına ve olması gereken lastik ebadına uygun olarak seçim yapmalısınız. Bu konuda aracınızın kullanım kataloğu size en doğru bilgiyi sunar.

Dayanıklı yapısı
İyi bir otomobil lastiği, hem yumuşak, hem de uzun kilometre yol yapabilecek kadar sert olması gerekmektedir. Yani bu iki değeri yakalaması, istenilen özellikler arasındadır. Fazla yumuşak lastiğin ve gereğinden fazla sert lastiğin sürtünme yani yol tutuş özelliği düşüktür. Üreticiler ise, istenilen kat sayı değerini özel makinelerde ayarlamaktadır. Ancak sektörün lider markası olan Lassa, tam dengeli bir şekilde sürtünme katsayısını ayarlayabilmektedir.

Yuvarlanma Direnci
Lastiğin yolda dönmesi sırasında zemine temas eden kısmı düzdür. Fakat lastiğin kendisi yuvarlak olduğu için zaman içerisinde yere temas eden bölgenin daha da düzleşmesine için lastiğin esnek bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Ayrıca esneklik direnci yapımında kullanılan kauçuğun özelliğine göre belirlenmektedir.

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastiklerin üretim yılı, lastik alırken dikkat etmeniz gerekenlerden. 10 yaşından daha büyük lastikleri görünürde bir sıkıntıları olmasa dahi kullanmamanızda fayda var. Lastiğinizin yaşını öğrenmek için lastik yanağında yer alan DOT yazısından sonra gelen sembollere dikkatli bakmalısınız. Son iki hane, lastik üretim yılını gösterir.

 Lastik Son Kullanma Tarihi Ne Zaman Biter?

Araçlarınız için yapacağınız lastik alışverişinde lastik son kullanma tarihi vermek zordur. Çünkü yol durumu, aracın kullanım şekli, aracın kullanıldığı bölgenin iklimi gibi pek çok faktör, lastik ömrünü etkiler. Satın alırken lastiklerin üretim yılına da bakmak gerekir. Lastiklerin kullanım ömrü ortalama 4 yıldır. Bu konuyu ve “Lastik Yanak Yüksekliği Nasıl Hesaplanır?” gibi ilgili konuları Oto Lastiğinin Üzerindeki Bilgiler Ne Anlama Gelir? başlıklı yazımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Lastik Fiyatları
Bir lastiğin iyi olup olmadığını anlamak için fiyatlarına bakılması da gerekmektedir. Zira kaliteli yapılara sahip olan lastiklerin fiyatları bir nebze daha yüksektir. Bu nedenle de satın alma işlemlerinde fiyatında dikkatli bir şekilde incelenmesi oldukça önemlidir. Buna ek olarak sağlam lastiklerin diş sayıları ve kalınlıkları fazladır. Göz ile bakıldığı zaman bu kalınlıklar kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Satın almış olduğunuz lastiği kullanmaya başladıktan sonra aracınızın yakıt tüketimini kontrol ederek de, lastiğin size sunmuş olduğu avantajları görebilirsiniz. Kaliteli lastik modelleri, araç yakıt tüketimi açısından tasarruf sağlamaktadır. Özellikle kış lastiklerinde bu durum çok net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Yakıt tasarrufu sunacak şekilde lastik seçin. Bu konuda lastikçinize danışabilirsiniz. Seri hareket kabiliyeti sunan lastikler, hem yakıt masrafını azaltır hem de yol tutuş performansını arttırır.

Mevsime göre lastik kullanmak, hem güvenli sürüş hem de yakıt tasarrufu için önemlidir. Bu sebeple kışın kış lastiği, yazın da yaz lastiği değişimini mutlaka sağlayın.

Lastiklerin yere temas alanı ile birbirlerine paralel olmasını sağlayan rot ayarına dikkat edin. Rot ayarı bozuk lastikler erken aşınmaya neden olduğu gibi sürtünmeyle birlikte yakıt masrafını da arttırır.

Lastik Kesit Genişliği Değiştirilirse Ne Olur?


Lastik kesit genişliğini yine arabanızın üreticisinin belirttiği ölçülerin çok dışına çıkmadan değiştirebilirsiniz. Daha geniş lastikler virajlarda daha iyi yol tutuşu sunar. Ancak geniş lastikler, hem kilometre saatinin hatalı gösterilmesine neden olur hem de ıslak zeminde arabanın zorlanmasına yol açarlar.

Lastik Desen Derinliği Nedir?

Lastikler dümdüz bir yüzeye sahip değildir. Lastik yüzeyi yola tutunmayı sağlayan yivlerden yani girinti ve çıkıntılardan oluşur. Bu yivler, zamana ve kullanım durumuna göre aşınabilir. Aşınma arttıkça yol tutuş gücü de azalır. Artık oto lastiğinin kullanılmaz hale geldiğini, yani oto lastik değişim zamanının gelip gelmediğini anlamanın en iyi yolu bir uzmana göstermektir. Yivlerde gözle görülür aşınma varsa da lastiğin değişim zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.

Lastiklerimizi ne zaman değiştirmemiz gerektiğini nasıl anlarız?
Lastikler araç üstünde kullanmaya başladıktan sonra ortalama 5 yıl veya 50.000 km sonra faydalı ömrünü tamamlar. Lastikler az km kullanılsa dahi bazı durumlarda değiştirilmesi gerekebilir, lastiğinizin faydalı ömrünün dolup dolmadığı hakkında lastiğin sırtında ve yanağında oluşan deformasyonları ve çatlamaları kontrol ederek fikir sahibi olabilirsiniz. Kullanım süresi sürüş alışkanlıkları ve yol koşulları gibi etkenler ile uzayabilir veya kısalabilir. Lastiklerinizin faydalı ömrü dolduğunda İlk satın alındığındaki sürüş konforunu, yol tutuş hissini vermemeye başlar. Lastiklerin ömrü sürüş tarzına göre ve lastik markalarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Ali Bey sakin ve rahat bir araç kullanıyor. Volkswagen Golf marka aracında 225/45R17 ebadında Michelin marka Primacy 4 model lastiği kullanıyor.

Ali Bey araç takip mesafesini gerekli seviye de tutup, ani hareketlerden ve ani fren yapmaktan kaçınıyor ve ortalama bir lastik ile 50.000 km yol kat ediyor. Aynı lastiği kullanan Bora Beyin aracı ise BMW 1.16i ve aracını daha sert kullanıyor, yakın takip mesafesi ve ani fren yapmaktan kaçınmıyor. Bora Bey ise 40.000 km kullanım sonunda lastik diş derinliği azaldığı için yeni bir lastik almak zorunda kalıyor. Araç kullanımına bağlı olarak lastik ömrü değişkenlik gösterebilir.

Hatta aracınızın fren teknolojisi, beygir gücüne göre de değişiklik gösterebilir. Örneklendirmek gerekirse fren teknolojisi eski olan 2003 Citroen C3 aracında ABS teknolojisi olmadığı için lastikleri kitlenip kızaklamasına neden oluyor. Lastikte aşınma normalden daha da erken oluyor. Bunun yanı sıra lastiklerin hava basıncını düzenli olarak kontrol etmemiz gerekir. Sürekli kullandığımız lastikleri uzun ömürlü olması için 10.000 kilometrede bir kez lastiklerin yerlerini ön arka şeklinde değiştirmek gerekir.