Son günlerimizi nasıl değerlendirmeliyiz?

YKS'ye günler kala nasıl yapmalı, ne çalışmalı nelere dikkat etmeliyiz. Sınavda başarıyı artırmak için son hafta yapılması gerekenler nelerdir?

Son bir hafta büyük atılım mümkün değil ama puanınızı artırabilirsiniz. Yapılan hatalardan dersler çıkartarak, aynı tuzaklara düşmeden, ama daha da önemlisi ÖSYM’nin soru sorma mantığını anlamaya çalışarak, çok önemli avantajlar elde edebilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) geri sayım başladı. Geçen yıl yine salgın şartlarında sınava giren ve tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi olan Uğur Okulları öğrencisi Halid Oğuz Serçe, Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü kazanmıştı.

“GERÇEKTEN DİNLENİN”

Sınava bu yıl girecek adayları Serçe, “Sınav tarihi yaklaşınca stresin artması çok normal. Adaylar, kendileri için gerçekten dinlenmeye zaman ayırsın. Film izlerken, TYT matematik düşünmeleri daha iyi matematik neti yapmalarını sağlamaz ama dinlenmelerini engeller” dedi.

“ÇALIŞIN VE OYNAYIN”

Serçe sözlerini şöyle tamamladı: “Geçen Haziran' da günde 11 saat ders çalışıp, 2 saat oynardım. Ders çalışırken gerçekten çalışıp, sonra 2 saat oyun oynamanın bir zararı olmadı. Kendisine güvenen adaylar, günde 2 deneme sınavı çözerek, eksiklerini görebilir.”

1 SORU 1 CEVAP

Sınav korkusu nasıl yenilebilir?
Türkiye birincisi Halid Oğuz Serçe şöyle dedi: “Sınav başlamadan 40 dakika önce yerimi bulup oturdum. Sınav başlayana kadar maskenin altından gülümseyerek, sağı-solu izledim. Gülümsemek insan zihnini rahatlatıp, ortama yabancılıktan da kurtarıyor.”

UZMANINDAN TAVSİYELER

Okuma ve anlama temponuzun, dikkatinizin ve analiz yeteneğinizin yanı sıra, sabrınızı, heyecanınızı, stres altındaki dayanıklılığınızı da ölçüyor. Bu yüzden, şartlar ne olursa olsun, soğukkanlılığınızı koruyup, kontrolü asla elinizden kaçırmamalısınız.

Son Üç Yılın Soru Tiplerine bakın!

Son üç yılın sorularını konu bazında ayırarak, hangi konuda nasıl bir soru hazırlanmış irdelemek gerekir. Sorular, soru havuzundan seçildiği için aynı soru, geçen yıllarda değil de, bu yıl da sorulabilirdi! Havuzdaki diğer sorular da, aynı mantık ve ölçme değerlendirme esaslarına göre hazırlandığı için haftaya yapılacak sınava yönelik önemli ipuçları yakalayabilirsiniz.

Çeldiriciler ve cevap şıklarındaki mantığı çözmeye çalışın, hangi soru tiplerinde nasıl bir yol izlenmiş, onu yakaladığınızda sınavda her şey sizin için çok daha kolay olacaktır. Elinizin altında cevap anahtarları da bulunacağı için ciddi ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Özet ve tekrar yapmayı es geçmeyin
Sınav günü yaklaştığında illaki eksik veya yeterli olmadığınızı düşündüğünüz bazı konular olacaktır. Bu yüzden özet ve tekrar yapmak, eksiklerinizi gidermeniz açısından son derece önemli. Şimdiye kadar işlediğiniz ve soru çözdüğünüz konuların üstünden geçin. Böylece sınava daha hazır bir hale geleceksiniz.

Her gün bir deneme testi çözün
Soru çözmek sadece konuların üzerindeki yeterliliğinizi göstermekle kalmaz. Aynı zamanda bir tecrübedir. Belirli bir tarzdaki soru modelinde yaptığınız bir hatayı tespit etmek, sınavda o hatayı yapmamanız anlamına gelebilir. O yüzden her gün bir deneme çözün ve prova olması açısından denemeleri gerçek sınav saatlerinde uygulayın. İmkanıunız varsa denemeyi 2'ye çıkarın.

Çıkmış sorular fark oluşturur
'Soru çözerken hangi kaynaktan yararlanmalıyım?' sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Piyasada birçok faydalı kaynak var. Fakat sınavın yaklaştığı şu günlerde ÖSYM'nin sitesinde yayınladığı geçmiş yılların soru ve çözümlerini unutmayın. Bu pratik soru tarzlarını ve sınav aşinalığınızı artıracaktır. ÖSYM'nin sitesinde yayınladığı geçmiş yılların sorularına ve bu yıl ilk kez uygulanacak YKS örnek sorularına göz atmayı unutmayın.

Hayatınızın rutin akışını bozmayın
Başta beslenme ve uyku düzeniniz olmak üzere hayatınız rutin akışında değişiklikler yapmamaya özen gösterin. Azalan sürenin yarattığı baskı ve gereksiz panik havasını yaşamamak için planlı ve dengeli olmak koşuluyla sosyal etkinliklere, aile ve arkadaşlarınıza zamanlar ayırın.

Ders çalışmayı ne zaman bırakmalıyız?
Çalışmalarınızı ne zaman sonlandıracağınızın cevabını en iyi siz bilirsiniz. Herkes için geçerli ve tutarlı bir kural söz konusu değil. Ancak yıllar içinden gelen öğrenci deneyimleri sınava bir veya iki gün kala çalışmaların bırakılmasının doğru ve yerinde olduğunu, böylesi bir tutumun sınavın yaşamımızdaki gerçek yerini alarak bizleri daha zinde tutacağını gösteriyor.

Birkaç gün kala tüm hazırlıkları tamamlayın
Sınava birkaç gün kala tüm hazırlıklarınızı tamamlamanızda fayda var. Sınav yerinizi görmek, ulaşımla ilgili planlarınızı oluşturmak, sizden istenilen belgeleri eksiksiz tamamlamak ve sınav günü için rahat kıyafetler hazırlamak gibi teknik hazırlıklarınızı birkaç gün önceden bitirin. Yaşanmasını hiç istemeyeceğiniz ve telafisi zor olacak sürprizlerin böylece önüne geçebilirsiniz.

Strese Girmeyin Başarıya odaklanın

Başarıya odaklanan inana ve güvenenler yüksek başarılar kazanır.  Stresi hissettiğiniz an derin bir nefes alabilir, gözlerinizi kapayabilir ve kendinizi en iyi hissettiğiniz yerde hayal edebilirsiniz. 

Kahvaltılarınıza Dikkat edin

Sınav döneminde beslenme, pek çok yönüyle başarıya etki ediyor. Beynin hangi besin öğelerini alacağı konusunda oldukça seçici olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kahvaltıyı sakın es geçmeyin. Vücudumuzu bir makine olarak kabul edersek bunun devreye sokulması kahvaltı ile olur. Kahvaltı yapmayan öğrencilerin derslerde ve sınavlarda algılama süreleri uzar, konsantrasyon bozuklukları görülür.

Süt ve süt ürünleri beyinsel ve bedensel oluşumun güçlenmesini sağlar. Peynir, vücut direncini artırır. Yumurta, iyi ve kaliteli proteinin başında gelir. Tahıllı ekmek, beyni besler, zihinsel yorgunluğu engeller. Yulaf, B1-B2 vitaminleri ile beynin verimli çalışmasını sağlar. Sebze ve meyveler uyurken düşmüş olan kan şekerini normale seviyeye getirir. Ananas, beyne giden kan yollarını temizler ve beynin kan dolaşımını artırır.

Organik bal, doğal reçel, pekmez beyne hızlı enerji verir.

Enginar, beyin sağlığı için çok önemlidir. Soya fasulyesi, bünyesinde beynin yapı taşlarından birini bulundurur. Siyah turp, beyin ünitelerinin fonksiyonu etkiler ve yönlendirir. Kurubaklagiller, nohut kan dolaşımını uyararak beynin temiz kan ihtiyacını sağlar. Rahat bir uyku bir için peynirli makarna ve yoğurt unutulmamalıdır. 

Alkol ve sigaradan uzak durun.

Günde en az 8 bardak su tüketilmesi gerekir.

Sosyal Medyadan uzak durun

Sosyal medaya öğrenciye çok fazla zaman kaybettiriyor. Olabildiğince uzak durun. Bol bol yürüyüş yapın. Sabah erkenden geziye çıkın. Uykusuz kalmayın. 

Bu arada kendi hatalarınızı da tek tek analiz edin. Yaptığınız hatalar ya da boş bırakmalar, bilgi eksikliğinden mi, dikkatsizlikten mi, soruyu tam anlayamamaktan mı, tüm seçenekleri okumamaktan mı, hesap hatasından mı ya da farklı nedenlerden mi, tek tek tespit edin ve aynı hataları bir daha yapmama konusunda disipline olun.

Stratejinizi kendiniz belirleyin

Başarının yüzde 50’sini sağlayacak olan sınav kaygısını iyi yönetmek ve uygulanacak stratejidir. Öğrenci deneme sınavlarında her gün Türkçe’ den başlıyorsa sınav anında Matematik’ten başlamamalı. Bazı öğrenciler için en çok sevdiği dersten başlamak iyi bir strateji olurken, bazıları için ise soru kitapçığının başından başlamak iyi olacaktır. Her öğrencinin biricik ve kendine özgü bir tekniğinin olması gerekiyor. Bunun da kendini tanımakla ilgisi var. Öğrencilerin bu zamana kadar uyguladıkları tekniği sınav anında da uygulamasını öneriyorum

Öğrencinin çok büyük bir eksiği yoksa konu çalışmayı tekrar niteliğinde yapabilir. Bu tekrar bir göz gezdirme şeklinde olabilir. Kalan süreyi daha çok deneme çözerek geçirsinler. Denemelerini yaparken sabah TYT, akşamüstü ise AYT çözerek günlerini değerlendirebilirler. Yanlışları çıkabilir, bu çok normal. Denemelerdeki yanlışlarından eksiklerini görebilir ve eksiklerine yönelebilirler. Farklı soru tarzlarını denesinler. Bunun dışında hayallerini şekillendirsinler. Gitmek istedikleri üniversiteyi ve bölümü belirlesinler. Böylece sınava daha çok odaklanırlar. Bol bol sınav provası yapsınlar.

Şartlar ne olursa olsun asla paniğe kapılmayın. Diğer adaylar da sizden farklı değil. Aynı heyecan ve sıkıntı onlarda da var. Soğukkanlılığınızı kaybetmeden sınava devam edin. Yüzde yüz haklı olsanız da ne kendinizle ne de çevrenizle tartışarak moralinizi bozmayın, zaman kaybetmeyin!

Bu arada bilgi eksikliği nedeniyle moralinizi bozmayın ve tamamlamak için strese girmeyin, işi oluruna bırakın yoksa demoralize olursunuz!

Ve sakın hasta olmayın. Tedbirli olun. Cereyanda kalmayın.