Öğretmenlik Mesleği Artık En Az Ücretli meslek haline doğru geliyor

Tarihten günümüze öğretmenlik mesleği hep gözde meslektir. En başarılı öğrenciler üniversite tercihinde ilk üçe öğretmenlik alanını yazardı. Çünkü geçmişte öğretmen maaşları ile toplumda ileride olan cazibeli bir meslekti.

Peki bugün geldiğimiz noktada böyle mi?

Türkiyede mesleklerin değeri aldığı maaşla ve ücretle ölçülür. Son elli yılda maaşları sürekli azalan son 10 yılda diğer mesleklere göre iyice düşen öğretmenler artık toplumda çok maaş alan değil az maaşla önemli işi yapan meslek haline geldi. Diğer polislik ve sağlık personellerine kaç defa seyyanen artı ücretler verildiyse öğretmenlere böyle bir güzellik hiç yapılmadı. Bu yüzden artık Türkiyede başarılı öğrencilerin üniversite tercihinde değil ilk 3 te ilk 10'da bile artık öğretmenlik alanı yok.

2020'den İşte Bir Gazete Haberinde Maaşlar

Memur-Sen, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2 bin 523 TL, yoksulluk sınırını 7 bin 353 TL olarak belirledi.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, bu yılın ekim ayına ait Asgari Geçim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi 7 bin 625 lira 85 kuruş olarak belirlendi.

Türk-İş'in Eylül ayına ait araştırmasına göre Türkiye'de dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 447 TL, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 TL'ye yükseldi.

Şu An Öğretmen Ne Ücret Alıyor

Temmuz zamları ile yeni göreve başlayan öğretmen 9/1 Kadro derecesi ile çıplak 4050 tl maaş alıyor. 

Ocak 2021 'de enflasyon farkı ve toplu sözlşme yüzde 3 eklenirse 350 tl civarı bir zam alacak maaşı toplamda 4400 tl olacak. 

Medya'da öğretmen maaşları konuşulduğunda genelde 25 yıl çalışmış bir öğretmenin maaşı konuşulur ancak başka meslekler söz konusu olduğunda yeni başlayan birinin maaşı ele alınır. Yine öğrermen maaşları konuşulduğunda hemen aylık 30 saat derse giriyormuş gibi ek dersi de üzerine konularak değerlendirilir bu da yanlış çünkü öğrermenlerin büyük bir bölümü çok az hatta bazıları hiç ücret almıyor.

Her Geçen Gün Eriyen Maaşlar

 Türkiye’de şu an en üst kademeli öğretmen maaşı net 5 bin 634 TL seviyesinde. Bu rakam güncel dolar/TL kuruyla 769 dolara denk geliyor.

Temmuz 2015’te en yüksek öğretmen maaşı 2 bin 982 TL idi. O dönemki dolar/TL kuruyla bu rakam 1117 dolara denk geliyordu.

Nominal dolar cinsinden öğretmen maaşları 5 yılda yüzde 31 azalmış oldu.

2021'de öğretmenlerin maaşını diğer mesleklerle karşılatıralım

Genelde öğretrmen maaşları konuşulurken polis,hemşireden fazla alan meslekti. Şimdi diğerlerine verilen seyyanen zamlarla bu meslekler hızla öğretmenliği geçti. Bunu söylerken polise hemşireye fazla veriliyor dediğimiz anlaşılmasın. Öğretmenler mağdur ediliyor diyoruz.

Öngörülen rakamlara göre yüzde 8 zam gelmesi halinde Öğretmen 335,68 TL zam ile Ocak 2021'de 4400 - 4.531 TL maaş alması bekleniyor.

Hemşireler ise 317′ TL zam alacak ve en düşük hemşire maaşı 4.787 TL olacak.

Yeni Başlayan Polis Memuru 5269 tl Çıplak ücret alacak.

Üniversitede yeni başlayan Araştırma Görevlisi 6357 tl alacak.

Lisan Mezunu bekçiler yeni yılda 4620 alırken lise mezunu bekçiler 4550 tl maaş alacak. Daha yeni kurulmuş meslek olan bekçiler bile öğretrmen maaşının üzerinde alıyor.

En son asgari ücrete 500 tl zam verlerek asgari ücret 2825 tl çıkarılınca öğretmen maaşı ile asgari ücretli arasındaki makas iyice kapanıyor. BU gidişle 5-6 sene sonra öğretmen maaşları asgari ücret seviyesine inecek. Öyleyse bu gençler niye dört yıllık fakülte okusun niye öğretmen olsun diye şimdi soruyor öğretmenler.

Okullarda ücretli çalışan öğretmenler ise asgari ücretin bile çok altında ücretle okullarda görev yapıyor. Asgari ücretli 2350 tl şu an ücret alırken binlerce ücretli 1500-2000 tl arası ancak ders ücreti ile yarım sigorta ile derslere giriyor. Bu eğiitm camiası için utanç ücretidir. Tüm ücretli öğretmenler acilen vekil öğretmen olarak görevlendirilmeli. Sigortları tam yatmalı ve en azından kadrolunun 2/3'ü kadar vekil ücret almalıdır.

Özel okul öğretmenleri tam bir fiyasko 2-3 bin tl ye 40-50 saat derse giren binlerce öğretmen.

Hele birde emekli öğretmenlerin maaşını ele alsak daha vahim bir tablo ortaya çıkıyor. Bu yüzden binlerce öğretmen emekli olamıyor 65 yaşına kadar meslekte zorda olsa kalmak zorunda kalıyor. Emekli olunca 3 binlere düşen maaşıyla öğretmen emeklilileri sefilleri oynuyor. 

ÖĞRETMENLER NEDEN MAĞDUR

Öğretmenlerin aldığı bu düşük ücrette öğretmenlerin birlik olmaması ve kendilerini savunan güçlü bir sendikanın olmaması söylenebilir. Hükümet karşısında çok ekz görüldüki mevcut sendikların hepsi etkisiz ve hükümsüz. Birkaç tepki ve twitter paylaşımı dışında kararlı bir duruş ve tepki yok. Bu süreçte sendika mensubu öğretmenler sendikalarını aramalı çözüm istemeli. Sendika Genel Merkezi ve şubeleri uyarılmalı. Artık masada ve sosyal medya da paylaşım yapmakla sendikacılık olmayacağı duyurulmalı. Öğretmen maaşları nasıl düzeltilemsi gerekir konusunda etkili bir duruş yapılmalı. Görüşmeler ve protestolar tertiplenmeli.

Sayıları 1 milyonu geçen öğretmen camiasını hiç bir iktidar yok sayamaz. Ama sayıyorsa suçu öğretmen camiası durumu sorgulamalı. Herkes belirli günler belirleyerek twitterde tt yapılmalı gündem oluşturulmalı. Bakanlık sosyal medyadan inim inim inletilmeli. Güzel sözlerle öğretmenlerin gönülünün alınamayacağı artık bakanlığa ve maliye bakanlığına duyurulmalı.

Öğretmenlik meslek kanunu acilen çıkartılmalı. Kariyer basamakları uygulamaya konulmalı.

Okul İdarecileri kadrolu hale getirilerek adam gibi bir ücret verilmeli.Artık okul idareciliğinin ücret açısından hiçbir cazip yönü kalmamıştır.

İkitdar her gün ekeonominin çok iyi olduğunu ekonominin pik yaptığını ifade ediyor laikin öğretmene gelince ücretler yerlede sürünüyor.