ÖĞ-DER- Şuurlu Öğretmenler Derneği Erzurum Şubesi YAKIN tarihtemizdeki önemli zaferlerimizden olan 1916 tarihi Kutül Amara zaferi dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Türk ordusunun 29 Nisan 1916 günü Irak topraklarında imza attığı büyük zafere Kut’ül Amare Zaferi denir.

Şube Başkanı Abdullah İkinci'nin yayınladığı mesaj şöyle:

"Kut’ül Amere Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşın’ da çarpıştığı cephanelerden birisi olan Irak cephesinde yaşanmıştır. 

Kut’ül Amere dünyaya yenilmez bir devlet diye kendini reklam eden İngilizleri Çanakkale’den sonra Irak Çöllerinde yendiğimiz Çanakkale zaferinin ikiz kardeşi olup büyük zaferlerimizden biridir. Büyük kuvvetler Çanakkale yenilgisinden sonra ağırlıklı olarak, Arap Cephelerine İngilizler kuvvet kaydırdılar. Amaç bölgenin kalbi Bağdatı ele geçirmektir. 29 Nisan 1916 da 6. Ordu komutanı Mirlava Halil Paşa Komutasındaki Türk ordusu kuşatmasında Cihan’ı hayrete düşürecek kadar büyük bir zaferi Allahın yardımı ile elde edilerek Dünya tarihi bu olayı yazmak için kelime bulmakta zorlandı. Bu kutlu zaferde Türk ordusu 10.000 asker 350 subay şehit verdik ama İngilizler 30,000 kayıp ile 13,000 İngiliz asker, 500 e yakın içerisinde generallerin bulunduğu subay kadrosu esir olmasıyla dünya şaşkına döndü. Osmanlı Devlet’ inin İngiliz kuvvetleri ve Müttefiklerine karşı kazandığı KUTÜL’ÜL AMARE zaferi tarihte büyük öneme sahiptir.

Milletimizin en zor günlerinde en büyük zaferlere sahip olabilecek imama sahip olduğunun göstergesidir. Bu zafer imanın ve inancın zaferidir.

Kutül Amare İngiliz Ordusunun Osmanlı Ordusu tarafından teslim alınmasıyla neticelenen muhteşem bir zaferdir.

Zaferin mimarı 6. Ordu Komutanı Halil Paşa savaş sonrasında bir bildiri yayınlıyor. O gün Kut Bayramı ilan ediliyor. NATO’ya üye olduğumuz 1952 tarihine kadar da TSK’da bu bayram kutlanmıştır. BU tarihten sonra İngilizlerin özel isteği ile kutlamaktan vazgeçilmiştir.

Sırt sırta, birlik ve beraberlik duygularıyla perçinleşen bu zaferler unutturulamaz! Milli duygular içerisinde kutlanmaya ve anılmaya devam edecektir. Tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor ve Kut’ûl Amâre Zaferimizi can-ı gönülden kutluyoruz.

Irak’ın Kut bölgesinde kazandığımız büyük zafer Kutül Amare’nin 106. yılında, tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz."