Aydın’da din dersini Hristiyan öğretmen veriyor

Aydın’da bir lisede din dersine giren öğretmenin müslüman olmadığı ve sosyal medya hesaplarında misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü iddia edildi.

Aydın Kuşadası’nda bulunan Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi’nde, din kültürü ve ahlak bilgisi dersine giren ve sosyal medya hesaplarından misyonerlik çalışmaları yürüten Esma B. K. isimli öğretmen tepkilere yol açtı.

Öğretmen atamaları, değişen sınav sistemlerinin ardından bu kez ders verdiği branşa uygun olmayan öğretmenler su yüzüne çıktı. Aydın Kuşadası’nda bulunan Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi’nde,din kültürü ve ahlak bilgisi dersini Esma B.K. isimli Hristiyan öğretmen veriyor.

Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü, Türkiye’de din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde İslam dışında her şey olduğunu belirterek, “Yüzde doksanı Müslüman olan bir ülkede insanlara din eğitimi verecek insanların İslam ve Müslümanlıkla alakası olmaması kabul edilmez bir şey. Türkiye’de din dersi denince akla İslam gelir, bunun için de bu dersin öğretmeninin Hristiyan olması gibi bir durum nasıl mümkün olabilir? Öğretmen atama sisteminde yanlışlıklar var. Öğretmenlik, toplumu şekillendiren ve topluma yön veren bir meslek olduğu için burada seçici olmak çok önemli” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesaplarından misyonerlik çalışmaları yürüten Hristiyan öğretmenle alakalı henüz ciddi bir adım atılmadı. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ulaştığımız bazı yetkililer ise Hristiyan öğretmenle alakalı gerekli adımların atılacağı bilgisi verildi.

“DİN DERSİNİ VERECEK ÖĞRETMENLERİN ÖZEL SEÇİLMESİ GEREK”

Öğretmenliğin para kazanma mesleği haline geldiğini söyleyen Hamdi Sürücü, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine özellikle önem verilmeli. Bu dersi verecek olan öğretmenlerin de özellikle seçilmesi gerek. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı, yasalardan dolayı öğretmen seçimlerini yapmıyor. Hıristiyan bir din öğretmeninin Müslümanlara dinini öğretmesi bir faciadır. Bu hatanın en kısa sürede düzeltilmesi gerek. Burada TBMM’den yeni bir öğretmen atama yasası çıkması gerek ve MEB’in de bu konuyu sıkı bir şekilde takip etmesi gerek” şeklinde konuştu.

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Olaydan 1 haftadır haberleri olduğunu söyleyen Özel Kalem Müdürü Göktül Akpınar, “Valiliğimiz kanalıyla inceleme soruşturma başlatıldı.” dedi. Konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ifade eden Akpınar, “Şu anda dosya müfettişlerimizde, safahatı etkilememek için geniş bilgi veremiyoruz.” diye konuştu.

ÖĞRETMEN SOSYAL MEDYA HESAPLARINI KAPATTI

Hakkındaki iddialardan haberdar olmadığını belirten din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmeni Esma B.K. okulda derslerine devam ettiğini belirtti. Yıllarca Aydın’da görev yapıp Aydın’da ikamet eden öğretmen Esma B.K. doktor olan ilk kocasının vefatından sonra şu andaki doktor kocasının İzmir’de görev yapmasından dolayı da Kuşadası’ndaki derslerine İzmir’den gelip gittiğini söyledi. Öte yandan öğretmen, sosyal medya hesaplarını da kapattı.

Öğretmen Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunu

Atatürk İlahiyat Fakültesi mezunu olan Esma B.K.,'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası görevden alındığı ancak daha sonra göreve iade edildiği belirtildi.