Medine müdefasının komutanı Fahrettin paşa Memlük zırhı ve mızrakla fotografçıya poz vermiş.Muhtemelen ingiliz ordusuna karşı bir propaganda cekimi.Fahrettin paşa Medine' de kaldığı sürece 2 sene 7 ay isyancılara ve ingiliz ordusuna kısıtlı imkanlarıyla direndi. Mondros antlaşmasına uymamış 2,5 ay daha askerleriyle isyancı Araplara ve ingiliz ordusuna direnmiştir.

Peygamberimizin türbesine muhimmat doldurup kendisiyle beraber havaya ucuracağını beyan etmiş .Uzun süre isyancı bazı Arapları oyalamış en sonunda zorla teslim alınmıştır.

Medine Kuşatması'ndan sonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919 tarihinde Mısır'a daha sonra da 5 Ağustos 1919 tarihinde Malta'ya sürgün edildi.Sürgün sırasında savaş suçlularını yargılamak üzere İtilaf Devletleri tarafından İstanbul'da kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divân-ı Harbî adı verilen mahkemece ölüme mahkûm edildi. Ancak Ankara Hükümeti'nin gayretleriyle 8 Nisan 1921 tarihinde Malta'dan kurtulduktan sonra Eylül 1921 tarihinde Türk Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere Ankara'ya geldi. Başkomutan Müşir Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından Güney Cephesi'nde Fransız Ordusu'na karşı savaşan Türk kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransızlarla Ankara Antlaşması'nın imzalanmasıyla güneyde savaş sona erince 9 Kasım 1921 tarihinde Tbmm tarafından Kabil Büyükelçiliği'ne atandı. Türk-Afgan dostluğunun gelişmesinde önemli rol oynadı.

1936 yılında Ferik (orgeneral) rütbesi ile ordudan emekli oldu. 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu sırasında Eskişehir yakınlarında kalp krizi geçirerek 80 yaşında vefat etti. Vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığına defnedildi.
Askeri kariyeri başarılarla dolu bu paşamızı Rahmetle anıyoruz.