Milli Eğitim Bakanlığında yarın sonuçları OSYM tarafından açıklanacak olan EKYS sınavının sonrasında yapılacak İdareci atamalarında uygulanan Mülakatlara dair ÖĞ-DER Erzurum Şube Başkanından yazılı açıklama geldi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği-ÖĞ-DER Erzurum Şube Başkanı Abdullah İKİNCİ Yaptığı yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığında okul idareci atamalarıyla ilgili dernekçe tespit edilen 3 önemli konuyla alakalı çözüm önerilerini iletti.

İşte ÖĞ-DER Şube Başkan İKİNCİ'nin Açıklaması:

Öncelikle malum sıkıntılı süreçte üstün gayret gösteren başta Milli Eğitim Bakanımız olmak üzere tüm yetkililerimizi kutluyoruz. Uzaktan eğitim konusunda takdire şayan önemli aşamalar kaydedildi. Teşekkür ediyoruz. 

Milli Eğitim Bakanlığımız Okul idarecisi atamalarıyla ilgili yapacağını bildirdiği mülakatı sağlık bakanlığında olduğu gibi tamamen kaldırmalıdır. Geçen sene yapılan mülakatlarda sınavda alınan puanın eşdeğeri puan verilerek zaten mülakatın gereksizliğini uygulaması ile bakanlığımız ortaya koymuştu. Bu sene yaz aylarında Temmuz 2020'de ayında yapılacağı belirtilen mülakat uygulamasına son verilmelidir. Bunun yerine idareci atamalarıyla alakalı yüzde 30 etkiye sahip daha objektif kriterler belirlenebilir.

Ayrıca İdareci atamaları yaz aylarında Eylül ayı girmeden tamamlanmalıdır. Okullar açıldıktan sonra idareci görevlendirmeleri okulların iş ve işleyişini aksatmakta birçok okulda idareci atanan öğretmenlerin dersleri boş geçmektedir. İdareci atanan kişilerin yerine işlerin en yoğun olduğu günlerde idareci atamaları yapılmakta idari işlerde okulları zor durumda bırakmaktadır. Bu yüzden idareci atamaları Ağustos ayında Eylülde okullar başlamadan yapılıp bitirilmelidir.

İdareci olarak atanan kişilere mutlaka ön eğitim verilerek göreve başlatılmalıdır. Hiçbir idareciliği olmayan bir öğretmeni müdür yardımcısı atadıktan sonra ne yapacağı hangi işleri yürüteceği işleri yürütürken hangi araç ve programları nasıl kullanacağı konusunda mutlaka yüz yüze ve online eğitimler planlanmalıdır.