OKUL YÖNETİCİLERİNE KADRO MU GELİYOR?

Milli Eğitim bakanlığı, okul müdürleri, müdür yardımcıları gibi eğitim kurumu yöneticilerinin özlük haklarında değişikliğe gidecek. Açıklama MEB Personel genel Müdürü Hamza Aydoğdu tarafından yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, yılında geçtiği uygulama ile sınavla kazanılan ve yasal bir soruşturma sonucu görevden alınma olmadığı sürece devam eden müdürlük yerine yıllığına görevlendirme şeklinde uygulanan müdürlük sistemine geçmişti.
Bu süreçte onbinlerce okul müdürü ve müdür yardımcısı görevden alınmış yerlerine mülakatlarla yeni müdür ve müdür yardımcıları atanmıştı.
Bu süreç yaşanırken bakanlığın idarecilerin özlük haklarını geliştireceği yönünde açıklamalar da yapılmıştı. Ancak yıllar geçmesine rağmen bu konuda herhangi bir adım atılmamıştı.
MEB nihayet okul yöneticilerinin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik adımların atılacağını duyurdu. Okul müdürlerine kado geleceği anlaşılan aöçıklamada Peronel Gnel Müdürü imza atıldığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel genel Müdürü Hamza Aydoğdu yaptı. İşte detaylar:

Personel Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU idarecilerin özlük hakları ile ilgili çalışma yapıldığını açıkladı.
Milli Eğitim Bakanlığında uzun süredir gündemde olan ve bir türlü çözüme ulaştırılamayan idarecilik ile öğretmenlerin özlük haklar olarak birbirinden ayrılması ve yöneticiliğin ayrı bir sınıf olarak yapılandırılması konusu tekrardan gündeme geldi.

Hamza Aydoğdunun açıklamaları şu şekilde:
1- Yeni dünya düzeninde liyakat ve ehliyetten söz ediliyor. Görevde yükselme yönetmeliğini değiştiriyoruz. Sayın Bakan bugün imzaladı. Artık okul müdür yardımcılığından en yukarı kademeye kadar bütün basamakları tarif ettik ve bu basamaklar arasındaki geçişlerin kurallarını koyduk
2- Biliyorsunuz, hizmet puanları sadece yıllara sarih idi. 4 maddemizi değiştirdik. Artık Yüksek lisans, doktora, uluslararası ve ulusal kültürel, sanatsal ve sportif başarı gösteren, hakemli dergilerde makale, eTwinning projesinde çalışan, TÜBİTAK çalışmalarında başarılı olan projelere de hizmet puanı vereceğiz. Öğretmenin objektif kriterlere göre kendisini gösterdiği etkinliklere puan vereceğiz. Bu konuda geriye doğru puanlama olmayacak.