Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama takvimi belli oldu. Sınava giren binlerce aday proje okullarına idareci atamalarının da puanla yapılmasını istiyor.

13 Mart tarihinde yapılan yönetici seçme sınavına binlerce eğitimci katıldı. OSYM'nin yaptığı sınavı kalitesiz bulan idareciler gelecek sene sınavı MEB'in yapmasını istiyorlar. Sorular oldukça bilgiye dayalı ve ayrıntılı bulundu. İdarecinin  gereken yeterlilikleri ortaya çıkaran bir sınav değildi görüşü yaygın. 

Bugün yayımlanan yönetici atama takvimine göre önce mevcut yöneticiler 4 ve 8 yıllıklar tercih yapıp yeni okulları belli olacak. Bu sayede şehir merkezindeki okullar büyük çapta dolacak ve ilk atamaya merkezde okul kalmayacak deniliyor. Proje okullarında tercihe kapalı. Yani mevcut sınava girip en yüksek puanı alıp ek 1 iyi olan mülakatı yüksek olan bir aday proje okulunu tercih yapamayacak. Bu okullara idareci olmak için torpil birinci şart deniliyor.

Yani proje okullarında görev yapmak için bu sınava girmek şartı yok. Torpil,adam kayırma ve siyasi referans aranan proje okulu için idareci atamaları eğitimciler arasında büyük tepkiye neden oluyor.

Bu konuda Türkiyenin en büyük en etkili Eğitim ve Öğretmen Derneği olan ÖĞ-DER'in Erzurum Şube Başkanı Abdullah İkinci, Proje okullarına da puanla ve sınavla idareci alınmalı. Torpil ve iltimas algısı kaldırılmalı deniliyor. Bu kadar yönetici adayınının girdiği birçok kriteri içinde barındırıp seçme şansı olan bir sınav, ek1 ve sözlü mülakat sonucu belirlenen puanla atama yapılan okullar içerisine Proje Okullarının alınmaması büyük hata. Eğitimcilere yapılan en büyük ayrımcılık ve haksızlık. Bakanlığımız bu yanlış ve adaletsiz uygulamadan vazgeçip Proje okullarını yönetici atama listesine eklemelidir.