Hürriyet’in yaptığı haberin iddiasına göre Milli Eğitim Bakanlığı ders geçme yönetmeliğini değiştirecek. Mevcut sistemde ders geçme şartı olarak tüm derslerin ortalamasının 50 olması gerekiyordu.

Böylelikle öğrenci, çok sayıda zayıf derslerine rağmen bir üst sınıfa geçiş hakkı kazanıyordu. Sistemde sınıf tekrarını azaltan bu faktör, artık değişiyor.

Edinilen bilgilere göre, yeni sistemde bir öğrencinin her dersten ayrı ayrı 50 puan alması gerekiyor. Öğrenci, 3 dersten zayıf alarak üst sınıfa geçebilecek ancak o dersleri verme zorunluğu olacak. Böylece dersleri geçemeyen mezun olamayacak. 

Şu anda öğrenciler 6-7 zayıf bile olsa ortalamayı tutturunca sınıf geçebiliyor sncak yeni sistem gelince dersler verilmeden alttan dersler yığılacak. Bu yüzden öğrenciler her derse çalışmak zorunda kalacak.  

Hürriyet’in konuştuğu bir yetkiliden edinilen bilgiye göre, “Öğretmenin etkinliğini, saygınlığını arttırma adına yapılan bir çalışma. Bu çalışmayla birlikte öğrenciler her dersi geçmek için çalışmak zorunda olacak.