EK TERCİH VEYA NAKİL İŞLEMLERİ NASIL OLACAK

LGS tercih sonuçlarının belli olmasıyla öğrencilerin liselere yönelik yaptığı araştırmalar da arttı. MEB’in ilan ettiği sonuçlara göre öğrencilerin yüzde 93ü tercih ettiği okullardan birine yerleşti. İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci ise devam edecek. Peki, LGS yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak?

LGS yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak?

İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştikleri okulları değiştirmek isteyen öğrencilerin önlerindeki yeni seçenekleri içeren takvimin işlemeye devam ettiğini ifade eden Özer, şu bilgileri verdi:

"Bu kapsamda 26-30 Temmuzda yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 2 Ağustosta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 2-6 Ağustosta yapılabilecek. Yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçları 9 Ağustosta açıklanacak. Böylece merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanmış olacak.

Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021 tarihinde yerleştirme süreci tamamlanacak."

20 Ağustosta süreç tamamlanacak

Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021de yerleştirme süreci tamamlanacak.

Öğrencilerin yüzde 93ü tercih ettiği okullardan birine yerleşti

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) açıklanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin yüzde 93ü, tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti.

Bakanlık LGS kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarını, daha önce ilan edilen takvim uyarınca açıkladı.

Yerleştirme sonuçlarıyla beraber, sonuçlarla ilgili kapsamlı iki ayrı rapor da "http://www.meb.gov.tr/" internet adresinden ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı. Raporlarda, merkezi (sınavlı) ve yerel (sınavsız) yerleştirme süreci detaylı şekilde ele alındı.

Yürütücülüğünü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özerin yaptığı "Eğitim Analiz Değerlendirme" serisi kapsamındaki raporlara göre, birinci yerleştirme sonunda, tercih yapan öğrencilerin yüzde 93ü tercihleri arasındaki okullardan birine yerleşti.

Sınavlı okulların yüzde 95i doldu.

Sınavsız yerleştirmede öğrencilerin yüzde 92si ilk üç tercihinden birisine yerleşti
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, LGS yerleştirmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

LGS yerleştirmelerinde bir önceki yıla göre çoğu alanda iyileşme yaşandığını ifade eden Özer, "2020de sınavsız yerel yerleştirmede öğrencilerin ilk üç tercihinden birisine yerleşme oranı yüzde 91,6ydı, bu yıl oran yüzde 91,98e yükseldi." dedi.

Sınavsız yerleştirmede ikili eğitim yapacak yeni okul yok

Özer, 2021de sınavsız yerel yerleştirmede tercih edilen okullarda kapasite artırımı için ikili eğitim seçeneğinin kullanılmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Birinci yerleştirme sonunda hiçbir lisede yeni bir ikili eğitim yapacak okul oluşturulmadı. Öğrencilerin yüzde 92sinin ilk üç tercihlerinde yer alan bir liseye yerleşebilmeleri ve bu yüksek oranın hiçbir ikili eğitim olmadan yapılabilmesi MEBin süreci ne kadar başarılı yürüttüğünü gösteriyor."

Sınavsız yerleştirmede öğrencilerin yarıdan fazlası birinci tercihine yerleşti

Sınavsız yerleştirmede birinci tercihine yerleşen öğrenci oranının sınavsız yerleştirme performansı açısından önemli bir gösterge olduğunu ifade eden Özer, şunları kaydetti:

"Sınavsız yerleştirmede, öğrencilerin birinci tercihine yerleşme oranı 2020 yılında yüzde 49,3 iken 2021 yılında yüzde 51e yükseldi. Bir diğer ifadeyle, sınavsız yerleşen öğrencilerin yarısından fazlası birinci tercihlerindeki liselere yerleştiler. Öğrencilerin iki kez daha yerleştirmeye esas nakil hakları ve daha sonra il/ilçe komisyonları tarafından yerleştirme ve nakil hakkı olduğu da dikkate alındığında bu durum, öğrencilerin neredeyse tamamının sınavsız şekilde tercih ettikleri bir okula yerleştirilebileceklerini göstermektedir."

Sınavsız yerleştirmede istenilen okul türlerine yerleşme oranları yükseldi

Sınavsız yerleştirmede öğrencilerin istedikleri okul türlerine yerleşme oranlarında da iyileşmeler sağlandığını ifade eden Özer, şu değerlendirmeyi yaptı:

"2020de Anadolu liselerine ilk üç tercihi arasında yer veren öğrencilerin yüzde 99u bu okul türüne yerleştirilirken, 2021de bu oran değişmedi. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 53ünün ilk tercihini bu okul türünde yaptığı tespit edildi.

Geçen yıl ilk üç tercihi arasında Anadolu imam hatip lisesine yer veren öğrencilerden yüzde 87si bu okullardan birine kayıt hakkı kazanırken bu yıl oran yüzde 88e yükseldi.

Anadolu imam hatip lisesine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerden yüzde 56sının bu okul türüne ilk tercihinde yer verdiği belirlendi.

Bu kapsamda en büyük iyileşme mesleki eğitimde sağlandı. 2019da mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 79u, geçen yıl ise yüzde 82si ilk üç tercihlerinde bu okul türüne yer vermişti, bu yıl oran yüzde 83e çıktı. Geçen yıl bu okul türü, bu okullara yerleşen öğrencilerden yüzde 43ünün ilk tercihi olmuştu, bu yıl oran yüzde 46ya yükseldi."