Kreş, spor salonları, dershaneler ve kurslar ne zaman açılacak?

Koronavirüs salgınının Türkiye de görülmesinin ardından bir dizi tedbir alındı. Alınan önlemler kapsamında birçok işyeri kapatıldı. Geçici olarak kapatılan işyerleri, dükkanlar normalleşme adımları çerçevesinde yeniden açılacak. Normalleşme için ilk açıklama geçtiğimiz gün geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptğı açıklamada normalleşme adımlarının bu hafta başlayacağını söyledi.

Süreçte iyileşmenin daha artarak gitmesi durumunda birçok işyeri gibi dershaneler kreşler ve sapor salonları için Haziran ayı görünüyor. Eğer 2.dalga denişlen herhangi bir sorun yaşanmazsa bu alanlarda Haziran'da tedbirlerle çalışmaların başşlyacağı planlandığı belirtildi.

KREŞLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Normalleşme adımlarımlarında merak edilen konulardan biri kreşler oldu. Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde olan, MEB bünyesinde olan ve bağımsız olan okullar ile anaokullarının 1-15 Haziran sonrası açılmasının planlandığı öğrenildi. 

SÜRÜCÜ KURSLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Korona salgını sonrası kapatılan sürücü kurslarının yeniden açılması, normalleşme takvimi çalışmalarında gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 'ın başkanlığında toplanan kurul, normalleşme takvimi hakkında çalışmalarını hızlandırdı.  Edinilen bilgilere göre MEB 'in 1-15 Haziran sonrası sürücü kurslarını da açmasını planladığı öğrenildi Açılacak kurslarda tedbirlerle eğitimler verilecek ve yeni dönemde değişiklikler yapılacak.

DİŞÇİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Diş hastanelerinin açılması ile ilgili son dakika bilgisi gelindi. Edinilen bilgilere göre diş hastanelerinin 1 Eylül 2020 günü açılması ve diş hekimlerinin 1 Eylül 2020 tarihinden sonra hasta kabul edebileceği bildirildi. 

Fizyoterapistlerin de 1 Eylül 2020 tarihinden sonra çalışmaya başlaması bekleniyor.

Diş hekimlerinin 1 Eylül 'den sonra göreve başlayacağı öğrenildi. Ancak vaka sayısında olumsuz bir durum yaşanması durumunda tarihin ertelebileceği öğrenildi.

DİREKSİYON SINAVINDA DEĞİŞİKLİK

Edinilen son dakika bilgilerine göre , sürücü kurslarının uygulama sınavında daha önce sürücü adayı ve MEB tarafından gövrevlendirilen, denetmen olarak görev yapan 3 kişi vardı. Araçta toplam 4 kişi bulunuyor ve denetmenler, sürücünün performansına, direksiyon hakimiyetine , araç kullanma becerisine göre ona puan veriyordu. 

Normalleşme çalışmaları kapsamında bu değişecek. Alınan bilgilere göre araç içinde bulunan denetmen sayısının azaltılması planlanıyor. Mevzuat da buna göre düzenlenecek.

DERSHANELER

Dershanelerin de 1-15 Haziran sonrası açılması ve eğitimlerin bazı tedbirlerle devam etmesi bekleniyor. 

SPOR SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Spor meraklıları ise spor salonlarının, fitnessların ne zaman açılacağını merak ediyor. Konu ile ilgili alınan son dakika blgilerine göre spor salonlarının ise haziran ayının son haftası açılmasının planlandığı öğrenildi. Dans okulları, futbol ve basketbol okullarının ikinci aşamada açılması hedefleniyor.

BİLİM KURULU TAMAM DERSE...

Kreşler, dershaneler ve spor salonlarının açılması için tahmini tarihler belirlendi. Ancak bu süreçte korona yayılma hızına , vaka sayılarına bakılacak. Vaka sayısında azalma görülürse normalleşme takvimi kesintisiz devam edecek. Ancak vaka sayılarında olumsuz bir tablo, normalleşme takvimini değiştirecek. Bu konuda Bilim Kurulu nun görüşleri dikkate alınacak.