İşsiz Kalanlara bu süreçte işten çıkarılanlara Nakdi Destek Ödemesi Yapılacak


Koronavirüs salgınından etkilenen sigortalı çalışanlara sağlanan Kısa Çalışma Ödeneği ve ücretsiz izne çıkartılanlar için olan işsizlik maaşı ödemelerinin yanı sıra devlet tarafından bu süreçte bu iki ödenekten de yararlanamayan kişilere de destek sağlanıyor. Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı alamayan ücretsiz izne çıkartılanlar ve işsizler yapılacak olan nakdi destek ücretleri 8 Mayıs 2020 Cuma günü ödenmeye başlanacak. Sosyal güvencesi olmayan işsizlere yapılacak olan ödemeler aynı zamanda koronavirüs salgınından dolayı işsiz kalanları da ilgilendiriyor.

Nakdi Destek Ödeneğinden Kimler Yaralanıyor?
Yeni tip koronavirüs covid-19 salgınından dolayı işsiz kalan kişilerden son 3 yıllık süreçte en az 600 gün SGK prim ödemelerinin bulunanlar işsizlik maaşı alabiliyor. Ayrıca geçmiş 120 günde hizmet sözleşmesi bulunan kişilerin de işsizlik maaşı hakkı var. Bu kişilerin işsizlik maaşı ödemeleri geçen hafta yapıldı.

Ayrıca kornavirüs salgını nedeniyle faaliyetleri durdurulan işyerlerinde çalışanlar da Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlandırıldı. Kısa Çalışma Ödeneği geçmiş 3 yılda en az 450 günlük prim ödemesi olan ve son 60 güne dair hizmet sözleşmesi bulunan çalışanlar yararlandı.

İşsizlik maaşından ve Kısa Çalışma Ödeneği kapsamına girmeyen kişiler için de nakdi destek verilmesi kararlaştırıldı. İşyeri kapanarak ücretsiz izne çıkartılan işsiz kişilere günlük 39.24 lira ödeme yapılacak. Bu tutar aylık olarak hesaplandığında 1.168 lira ödeme alacaklar.

Nakdi Destek Ödemesi Başvuruları


3 Mayıs 2020 tarihine kadar başvurusunu gerçekleştiren işsiz vatandaşların ödemeleri 8 Mayıs 2020 Cuma günü yapılmaya başlanacak. Devlet tarafından getirilen 3 ay işten çıkarmama kuralının uygulandığı dönemde işten çıkartılanlar yani ücretsiz izne çıkartılanlar; bu izni kullanmaya başladıkları aydan sonraki ayın sonuna kadar SGK’ya bildirim yapmak durumundalar. Kendisine Kısa Çalışma Ödeneği çıkmayan kişiler nisan ayına dair ücretsiz izinleri için mayıs ayının sonuna kadar başvuru yapabiliyorlar. Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının tersine bu başvurular işsiz kalan kişinin bizzat kendisi tarafından yapılacak. Başvurular E – devlet ya da İŞKUR üzerinden yapılabiliyor.

Kısa çalışma ödeneği alacaklar!
Özellikle siber dolandırıcıların Bakanlığımız ve İŞKUR’un adlarını ve logolarını taklit edebileceğini, sahte SMS’ler, sosyal medya reklamları, internet siteleri ve e-postalar ile bireylerin kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışabileceğine dikkat çeken Selçuk, “Kişisel kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

Sadece www.turkiye.gov.tr, www.iskur.gov.tr ve www.ailevecalisma.gov.tr gibi resmi bağlantılardan bilgi alarak işlemlerinizi bu web siteleri üzerinden gerçekleştirin. Bakanlığımız ve İŞKUR tarafından yapılan bilgilendirmeler dışında yapılan açıklamalara itibar etmeyin.” sözleriyle vatandaşlara çağrıda bulundu.