Sevr'in Mimarı olan Kuruluş Şimdi de İmamoğlunu Ağırladı

Türkiye karşıtı raporlarıyla bilinen Chatham House'un 7 Haziran 2015'teki genel seçimlerin ardından yayımlanan raporunda da Türkiye, Osmanlı Devleti'nin son yıllarına benzetilmiş, terör örgütü PKK'ya otonom bölge verilmesini istenmiş, buna karşı çıkarsa yaptırım tehdidinde bulunulmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yurtdışı gezileri ve uluslararası sermayeyle ve ingiliz kuruluşlarıyla görüşmeleri devam ediyor. Londra’da ‘faiz lobisi’ olarak adlandırılan finans kapitalin önemli temsilcileriyle görüşen İmamoğlu, ziyaret ettiği İngiliz Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House Başkan Yardımcısı Sir Simon Fraser ve ekibiyle de bir araya geldi. İmamoğlu'nun ziyaret ettiği Chatham House, Sevr Antlaşmasını hazırlaması ve Türkiye'yi bölmeye çalışan raporlarıyla biliniyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun projelere kaynak aramak, uluslararası piyasadan borç alabilmek için ve uluslararası sermayeyle borçlanma görüşmeleri için yaptığı gezilerin yeni durağı İngiltere'ydi. İmamoğlu İngiltere temasları kapsamında Londra Büyükşehir Belediye (GLA) Başkanı Sadiq Khan’la bir araya geldi. Khan, görüşmede İmamoğlu’na, “Sizin seçilmeniz, tüm dünyaya örnek oldu. Sizin başarınız, bizim başarımızdır. Tüm dünyaya umut verdiniz" dedi.

İmamoğlu'nun bir sonraki durağı, bir zamanlar Abdullah Gül'e ödül veren İngiliz Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House oldu. Görüşme, Chatham House’un ödül verdiği isimlerin fotoğrafları önünde gerçekleşti. Ziyareti değerlendiren İmamoğlu, şöyle konuştu: “Londra’nın yine en üst seviyede fikir kuruluşlarından Chatham House’da güzel bir sohbet ortamı yakaladık. Hem dünyayı hem Türkiye’yi hem de yerel politikalarımızı ve İstanbul’umuzu değerlendirdik."

CFR’NİN VERSİYONU

Kökleri 1900'lere dayanan Chatham House, Osmanlı Devleti'nin yıkıldığı, Anadolu'nun esir alınmak istendiği Sevr Antlaşmasının mimarı olarak biliniyor. Kuruluşun ilk yöneticileri arasında İngiliz Propaganda Bakanlığı’ndan Robert Cecil ve siyasi-istihbarat bölümünden Ortadoğu uzmanı ve Ermeni soykırım iftiralarına dayanak yapılan Mavi Kitap’ın editörü Arnold J. Toynbee de yer alıyor. İngiliz istihbaratına yakınlığıyla bilinen, dünyayı şekillendirme iddiasındaki Chatham House, emperyalist projelerin görüşüldüğü yer olarak nam saldı. Chatham House, ABD’deki Council of Foreign Relations (Dış İlişkiler Konseyi-CFR)'nin bir versiyonu olarak biliniyor.

Chatham House'un kurumsal ortaklarından biri de Koç Holding. İki kuruluş "Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı"nın üçüncüsünü Ekim 2019'da İngiltere'de gerçekleştirdi. Toplantının gündemini “Avrupa Birliği, Çin, ABD ve çok taraflılık” oluşturdu.

ABDULLAH GÜL ÖDÜLÜNÜ İŞGALİN YILDÖNÜMÜNDE ALMIŞTI

İngiliz istihbaratıyla bağlantılı olduğu vurgulanan Exeter Üniversitesi'yle yakınlığıyla da dikkat çeken kuruluş, her yıl “uluslararası ilişkilere katkıda bulunan” kişilere ödül veriyor. Chatham House 2010 Ödülü’nü 1918’de İngilizler'in Çanakkale ve İskenderunu işgalinin yıldönümü olan 9 Kasım'da Abdullah Gül’e vermişti. Kuruluş, övgüyle bahsettiği Gül’e ödülün veriliş nedenini şöyle açıkladı: "Gül, bölünmüş Kıbrıs’ın bütünleşmesi konusunda çok önemli adımlar atmış ve Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için başrol oynamıştır. Gül, AB üyeliğinin de önemli destekçilerindendir."

Abdullah Gül’ün Exeter Üniversitesi diplomasına sahip olması da rastlantı olmasa gerek.

İBB GEÇEN YIL REDDETMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İngiliz düşünce kuruluşu Chatham House’nin 21-22 Haziran 2018 tarihlerinde Londra’da düzenlenen konferansı için gönderdiği daveti kabul etmemişti. Chatham House müdürü Dr. Robin Niblett'in, Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da gerçekleştirilecek yıllık “Chatham House Londra Konferansı” için gönderdiği yazılı daveti İBB AB ve Dış İlişkiler Komisyonu görüşmüş, uygun bulmayarak geri çevirmişti.

ÖLÜ TAKLİDİ YAPTILAR

İmamoğlu'nun ziyaret ettiği Chatham House, muhalif olarak bilinen gazete ve sitelerin dikkatini çekmedi. Abdullah Gül 2010'da ödül aldığında tepki gösterip Chatham House'un 'Sevr'ci geçmişini haberleştiren Sözcü, Yeniçağ, OdaTv gibi gazete ve siteler, İmamoğlu ziyaret edince bu geçmişi unuttu. Bu site ve gazeteler, Ekrem İmamoğlu'nun Chatham House ziyaretini İmamoğlu'nun basın ekibinin gönderdiği metinlerle haberleştirdi.