“Ağrı bölgelerinin değişmesi başka hastalıkların belirtisi olabilir”

"Sebebi bilinmeyen baş ağrısı tehlike sinyali olabilir. Sürekli baş ağrısı çekmeye alışmış bir insan, kendisi fark etmeden çeşitli nedenlerle baş ağrısının şekli değişebilmekte. Ağrının yeri değişiyor ya da. Örneğin, uzun süredir kişinin şakakları ağrımaktadır ve buna alışmıştır. Bir süre sonra ense kökü ağrımaya başlıyor fakat hasta bunu önemsemiyor. Genelde de ense kökündeki ağrılar, yüksek tansiyonunun belirtisi olmaktadır. Yani baştaki ağrıların değişikliğinden kişi hastaneye gitmezse yüksek tansiyonunun etkilerini görebiliriz. Bu gözüne, böbreğine, beynine zarar verebilir. Hatta beyin kanamasına kadar gidebilmektedir bu süreç. İnsanlar genelde yüksek tansiyonunun baş ağrısı yaptığını algılamayıp bununla yaşayıp etkilerini gördükten sonra hastaneye gelebiliyorlar. Kişi yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmez hastaneye kanamayla gelir mesela. O yüzden baş ağrısı olan kişiler mutlaka ara sıra bir haftalık periyotlarda tansiyonunu ölçtürüp takip etsin. Genç, yaşlı hiç fark etmez. Yüksek tansiyonda en sık karşılaştığımız semptom baş ağrısı”

Baş ağrısı nedenleri nelerdir?

Baş ağrısı, dünya çapında yaygın bir şikayettir. Başın herhangi bir yerinde, başın her iki tarafında veya yalnızca tek tarafta baş ağrısı oluşabilir. Baş ağrılarını tanımlamanın farklı yolları vardır. Baş ağrısı birincil ya da ikincil olarak sınıflandırılır.


Birincil baş ağrıları: Doğrudan kafada ağrıya duyarlı yapıların aşırı aktif olmasından veya bunlarla ilgili sorunlardan kaynaklanan tek başına hastalıklardır. Bu, kan damarlarını, kasları ve baş ve boyun sinirlerini içerir. Beyindeki kimyasal aktivitedeki değişikliklerden de kaynaklanabilirler. Sık görülen primer baş ağrıları migren, küme baş ağrıları ve gerginlik baş ağrılarıdır.


İkincil baş ağrısı: Başka bir durum başın ağrıya duyarlı sinirlerini uyardığında ortaya çıkan semptomlardır. Başka bir deyişle, baş ağrısı belirtileri başka bir nedene bağlanabilir. Çok çeşitli farklı faktörler ikincil baş ağrısına neden olabilir. Bunlar şunları içerir: alkol kaynaklı akşamdan kalma, beyin tümörü, kan pıhtıları, beyin içinde veya çevresinde kanama, "beyin donması" veya dondurma baş ağrıları, karbonmonoksit zehirlenmesi, sarsıntı, kurutma, glakom, geceleri diş sıkma, grip, rebound baş ağrıları olarak bilinen ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımı, panik ataklar, inme.


Baş ağrıları ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden, daha şiddetli, düzenli veya kalıcı hale gelirlerse tıbbi yardım almak önemlidir. Örneğin, bir baş ağrısı önceki baş ağrılarından daha ağrılı ve rahatsız edici ise, ilaçla daha kötüleşirse veya iyileşmezse veya konfüzyon, ateş, duyusal değişiklikler ve boyundaki diğer sertlik gibi diğer semptomların eşlik ederse derhal doktora başvurulması gerekir.


Türleri nelerdir?

Gerilim baş ağrıları: Gerginlik baş ağrıları, primer baş ağrısının en sık görülen şeklidir. Bu tür baş ağrıları normalde günün ortasında yavaş ve kademeli olarak başlar. Şunlar hissedilebilir: sanki kafasında sıkı bir bant varmış gibi, her iki tarafta sabit, donuk bir ağrı ve boyuna yayılan ağrı. Gerilim tipi baş ağrıları epizodik veya kronik olabilir. Epizodik ataklar genellikle birkaç saat sürmektedir, ancak birkaç gün sürebilir. Kronik baş ağrıları, en az 3 aylık bir süre boyunca ayda 15 veya daha fazla gün boyunca ortaya çıkar.


Migren: Genellikle başın sadece bir tarafında nabız atıcı, zonklayan bir ağrıya neden olabilir. Ağrıya bulanık görme, sersemleme, mide bulantısı, aura olarak bilinen duyusal bozukluklar eşlik edebilir. Migren, primer baş ağrısının en sık görülen ikinci şeklidir ve bir bireyin yaşamı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bir migren birkaç saatten 2 ile 3 gün arasında sürebilir.


Ribaund baş ağrıları: Baş ağrısı semptomlarını tedavi etmek için aşırı ilaç kullanımından kaynaklanır. Bunlar ikincil baş ağrısının en sık nedenidir. Genellikle günün erken saatlerinde başlar ve gün boyu devam eder. Ağrı kesici ilaçlarla iyileşebilirler, ancak etkileri tükendiğinde kötüleşirler. Baş ağrısı ile birlikte şunlar görülebilir: boyun ağrısı, huzursuzluk, burun tıkanıklığı hissi ve düşük uyku kalitesi. Ribaund baş ağrıları bir dizi belirtiye neden olabilir ve ağrı her gün farklı olabilir.


Küme baş ağrıları: Genellikle 15 dakika ile 3 saat arasında sürer ve haftada bir ay boyunca günde bir kez birden fazla günde sekiz kez meydana gelirler. Kümeler arasında, baş ağrısı belirtileri olmayabilir ve bu baş ağrısız dönem aylarca sürebilir. Küme baş ağrılarının neden olduğu ağrı: tek taraflı, şiddetli, genellikle keskin veya yakıcı olarak tanımlanır ve yine genellikle bir gözün içinde veya çevresinde bulunur. Etkilenen bölge kırmızı olabilir ve şişebilir, göz kapağı sarkabilir ve etkilenen taraftaki nazal burun tıkalı ve akışkan hale gelebilir.


Thunderclap baş ağrıları: Genellikle "hayatımın en kötü baş ağrısı" olarak tanımlanan ani ve ciddi baş ağrılarıdır. Bir dakikadan az bir sürede maksimum yoğunluğa ulaşır ve 5 dakikadan uzun sürer. Thunderclap baş ağrısı, intraserebral kanama, serebral venöz tromboz, yırtılmış veya bozulmamış anevrizmalar, geri dönüşümlü serebral vazokonstriksiyon sendromu (RVS), menenjit ve hipofiz apopeksi gibi hayati tehlike arz eden durumlara ikincildir.


Baş ağrısı nasıl tedavi edilir?


Baş ağrısını tedavi etmenin en yaygın yolları dinlenme ve ağrı kesici ilaçlardır. Doktor tavsiyesine uymak önemlidir, çünkü aşırı ağrı kesici ilacın aşırı kullanımı baş ağrısına yol açabilir. Akupunktur, baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek alternatif bir terapidir. Baş ağrıları için çeşitli alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur, ancak herhangi bir önemli değişiklik yapmadan veya herhangi bir alternatif tedavi formuna başlamadan önce bir doktora danışmanız önemlidir. Alternatif yaklaşımlar şunları içerir: akupunktur, bilişsel davranış terapisi, bitkisel ve beslenme sağlığı ürünleri, hipnoz ve meditasyon. Bazen, bir baş ağrısı belirli bir besinden veya besin eksikliğinden, özellikle de magnezyum ve bazı B vitaminlerinden kaynaklanabilir. Besin eksikliği, düşük kaliteli bir diyet, altta yatan emilim sorunları veya diğer tıbbi koşullar nedeniyle olabilir.

Neler yapılabilir?

Baş ağrısı riskini azaltmak ve meydana gelirse ağrıyı hafifletmek için birkaç adım uygulanabilir. Başınıza veya boynunuza bir ısı paketi veya buz paketi uygulayın, ancak aşırı sıcaklıklardan kaçının. Mümkün olduğunca strese maruz kalmaktan kaçının ve kaçınılmaz stres için sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirin. Kan şekeri sabit kalmaya özen göstererek düzenli yemekler yiyin. Sıcak bir duş yardımcı olabilir, ancak nadir bir durumda sıcak suya maruz kalmak baş ağrısını tetikleyebilir. Düzenli egzersiz yapmak ve yeterince dinlenmek ve düzenli uyku almak genel sağlık ve stresin azalmasına katkıda bulunur.,

Baş ağrısını engellemek için bir takım yaşam stili değişiklikleri yapabilirsiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Baş ağrısı tetikleyicilerinizi keşfedin, genelde günün hangi saati ve hangi aktiviteleri yaptıktan sonra başınızın daha fazla ağrıdığını hissettiğiniz not edin. Bu aktiviteleri imkanınız varsa azaltın.


Alkol tüketiminizi sınırlayın. Alkol özellikle de kırmızı şarap baş ağrısına neden olmaktadır.
Nitrat içeren işlenmiş gıdalar, baş ağrısına neden olabilir. Bu gıdalara örnek olarak çikolata, işlenmiş etler verilebilir. Nitratlar vücuttaki kan damarlarına etki ederler. Bu nedenle beyindeki damarlar ile etkileşime girerek baş ağrısına sebep olabileceği düşünülmektedir.
Uyku yoksunluğu: Uyku kalitesi ve süresi sağlıklı yaşam için önemli olmasının yanı sıra migren veya baş ağrısı ataklarından korunmak için de önemli bir unsurdur.


Duruş bozuklukları: uzun süre bilgisayar ya da cep telefonu kullanımı sonrasında ense kaslarında bir takım yorulmalar ve ağrılar gözlenebilir. Bu gibi durumlarda sık sık pozisyon değiştirmek ağrı duymayı engelleyebilir.


Açlık bir baş ağrısı tetikleyici olduğundan dolayı öğünleri atlamamak baş ağrısından korunmak için önemlidir.


Stres: Bazı baş ağrı çeşitleri stres ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle yaşamınızda stresle başa çıkmak hem baş ağrılarınızın kontrolü hem de yaşam kalitenizi artırmanız açısından çok önemlidir.


Başı ağrıyan hasta ne zaman mutlaka doktora başvurmalı?

Ağrı sürekli ve artan şiddette ise
İlk kez ağrıyla tanışan kişinin yaşı 10’un altında, 50’nin üstündeyse,
Daha önce mevcut olan ağrının şiddeti, şekli değiştiyse, tedaviye cevap vermiyorsa,
Baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en şiddetli ağrıysa ve ağrı bir fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkmış ve şiddetini arttırmışsa mutlaka doktora gitmek gerekir.Kendinizde yukarıda bulunan etmenleri gözlemliyorsanız muhakkak bir nöroloji uzmanına danışın.

Sağlıklı ve ağrısız günler dileğiyle…