Piyasadaki her maskenin virüsten korumayacağını ve gereken malzemelerin iyi kalitede üretim ağında kullanılmasının önemli olduğunu belirtelim 

Corona virüsten önce 3-5 liraya satılan maskelerin 10 liraya kadar yükseldi.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay, koronavirüse karşı cerrahi maskelerin yeterli olduğunu belirterek, ”Sadece kendinizi korumak için maske takıyorsanız basit cerrahi maske kullanın. Özel hepa filtreli maskeleri kullanmanız gereksizdir, israftır.”dedi

ÜCRETİZ MASKE İÇİN BU ALANDAKİ BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Diş Malzemeleri Sanayici Ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar, maskenin üç katlı filtreye sahip olmasının, üst kısmında burunu saracak telin yer almasının ve CE belgesine sahip olmasının kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

 "Satın alınacak maskenin pahalı olması işlevlerini tam anlamıyla yerine getireceği anlamına gelmiyor. Fahiş fiyatlı ürünlerden uzak durmakta fayda var. Maskenin içerisinde filtre olup olmamasına dikkat edilmesi, üzerinde burun çevresini sarması için tel olması, maskenin gerekli tıbbi cihaz belgelerinin olup olmaması ve kutu üzerinde CE işaretinin kontrolü, ürünün eczane, medikal ve dental ürün tedariği veya üretimi yapan profesyonel dağıtıcılardan alınması çok önemli."

  1. Maske iki uçtaki lastiğinden yüze geçirelecek,
  2. 2.Burnun üzerindeki tel sıkıştırılarak içeriye hava girmesi engellenecek, yan taraflar çekilerek içeriye giriş engellenecek.
  3. 4. Maskeyi çıkarmak için iki taraftan çıkaracaksınız. Nereye koyacaksınız. Maske kirlendi. Yenisi alınacak.

MASKE NASIL TAKILMALI?

Maske kullanımıyla ilgili ciddi hataların olduğunu ve korunmak için pahalı maskelerin alınmamasının gerektiğini belirten Prof. Dr. Karabay, şu açıklamada bulundu:

“Maske kullanırken gözlemlediğim bazı hatalar var. Maskenin ağzı, çeneyi ve burnu tam olarak kaplamalı. Cerrahi maskelerin üst kısmındaki metalin buruna göre şekillendirilerek kullanılmalı. Burun dışardayken maske kullanılmasının mantığı yok. Maske çıkartılırken ortasına dokunarak çıkartılması da virüsü ele bulaştırır. Maske ipçiklerinin olduğu kısımdan çıkarılarak atılmalıdır.”

‘CERRAHİ MASKE KULLANIN’

Prof. Dr. Karabay hepa filtreli maskelerin hastalar tarafından kullanılması durumunda hiçbir işlemi olmadığını ve tamamen israf olduğunu açıklayarak, şöyle devam etti:

“Hepa filtreli maskeler özellikle sağlık personelleri içindir. Hastalar ve hastalıktan korunmak isteyenler için kullanılacak maske basit tip cerrahi maskedir. Hepa filtreli maskelerin özel bir valfi vardır, nefes verirken açılır. Bu yüzden hasta nefes verirken tüm oksijen ve varsa virüs dışarıya çıkar. Asla hastalar için takılması uygun olan maskeler değildir. Eğer sağlık personeli değilseniz ve sadece kendinizi korumak için maske takıyorsanız basit cerrahi maske kullanın. Bu özel hepa filtreli maskeleri kullanmanız gereksizdir, israftır ve bilimsel olarak ek bir faydası yoktur.”

ÜCRETSİZ MASKE NASIL TEMİN EDİLİR 

PTT, ePtt AVM üzerinden bedava maske dağıtımı yapacağını açıkladı. Market ve pazar yerlerinde maske kullanımının zorunlu hale getirilmesi ve maske takmanın ehemmiyetinin anlaşılması üzerine vatandaşlar yoğun bir şekilde maske arayışına girmişlerdi. T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın almış olduğu karara istinaden; online ortamda ePttAVM.com üzerinden vatandaşlara ücretsiz olarak maske temini sağlanacaktır.

Aile üyeleriniz için maske temin etmek isterseniz, aile üyelerine ait bilgileri form üzerinde doldurarak onlara da ücretsiz maske temini sağlayabilirsiniz. * Vatandaşların her hafta “1” paket maske (5 adet) alma hakkı bulunmaktadır. * Adres bilginizi doğru girdiğinizden emin olun.

 PTT Kargo ile ücretsiz olarak taşınacaktır.

Aşağıdaki bilgileri maske.epttavm.com/ sitesi üzerinden doldurarak maske talebinde bulunabilirsiniz.

T.C. Kimlik Numarası *  T.C. Kimlik numaranızı giriniz Doğum Tarihi *  Ad *  Adınızı Giriniz Soyad *  Soyadınızı Giriniz Ailenizden Kişi ya da Kişilerin T.C. Kimlik Bilgilerini Eklemek için Tıklayın Cep Telefon Numarası *  örn: (0888) 000 11 22 E-Posta Adresi *  E-Posta adresinizi giriniz İl *  İlçe Seçiniz *  Adres *