Hac ön kayıt başvuruları ile ilgili süreç 11 Kasım 2019 Pazartesi günü başladı. Ön kayıt işlemlerini gerçekleştirmek isteyen hacı adayları başvuru ücretini ilgili bankalar üzerinden son tarihe kadar yatırabilecek, ardından da elektronik ortamdan başvurularını gerçekleştirebilecekler. Peki, hac önkayıt başvuruları nasıl yapılır? Hac başvuru ücreti ne kadar? Hac başvuruları ne zaman sona erecek? 2020 hac kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır? Hac kuraları ne zaman çekilecek?

İşte detaylar...

Diyanetin açıkladığı tarihlere göre hacı adayları 11 Kasım 13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresineden ön kayıtlarını yapabilecekler. Kura ise 9 Ocak 2020 tarihinde çekilecek. Hac kesin kayıt tarihleri; 13 – 24 Ocak 2020 tarihleri arasındadır.

Hac kayıtları nasıl yapılır?
Hacı adayları elektronik ortamda "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesine veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıt olacak. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek.

Hac ön kayıt başvuru ücreti ne kadar?
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan bilgilendirmede yer alan detaylara göre 2020 yılı hac önkayıt başvuru ücreti 25 TL olarak belirlendi. Kuradan vazgeçen ya da kura sonucu açıklandığında kesin kayıt hakkı elde edemeyen adayların ücretleri geri ödenmeyecek.

Hac ön kayıt başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?
İnternet bankacılığı ya da banka şubeleri aracılığıyla ödeme yapılabilecek olan anlaşmalı bankalar şöyle; Albaraka, Halkbank, Kuveyt Türk, PTT, Türkiye Finans, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım.

Hac Fiyatları

2020 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyal’i (SAR) üzerinden tahsil edilecektir. 2020 yılı hac fiyatları konaklama türlerine göre aşağıdaki gibidir

Hac kuralarına katılmadan hacca gidilebilir mi?

Hayır, hacca gitmek isteyen vatandaşlar öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığı’na hac ön kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Hac ön kaydının ardından hac kurasında adı çıkan hacı adayları hacca gitmeye hak kazanmaktadır.

Hac ücretleri nasıl belirleniyor?

Hac ücretlerini her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı belirlemekte ve hac organizasyonu düzenleyen turizm acenteleri bu fiyatlara uymaktadır.

2020 yılında hac fiyatları ne kadar olacak?

2020 yılı hac fiyatları; Oda Tercihli Konaklama Tipi: Alt limit 15.950 SAR, üst limit 21.500 SAR‘dır.

Hac konaklama türlerinden hangisi daha ucuzdur?

Oda tercihli konaklama türü ekonomik olarak daha uygundur. Kayıt işlemleri sırasında hac fiyat aralıkları göz önünde bulundurularak “Oda Tercihli’’ veya “Otel Tercihli’’ konaklama türlerinden birini tercih edebilirsiniz. Yapılacak tercihler bağlayıcı olacağından daha sonra hac konaklama türlerinde değişikliğe izin verilmeyeceğini unutmayın.

Özel vizeyle hacca gitmek mümkün mü?

Hacca gidebilmek için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac kurasına katılmış olmanız ve adınızın kurada çıkması olması gerekmektedir. Diğer yöntemlerle hacca girmek kanunen yasak olup, müeyyidelerle karşılaşabilirsiniz.

Hacca gidenler ne zaman hacı olmaktadır?

Hacı adayları; haccın tüm farz ve vaciplerini tamamlamaları şartıyla Kurban Bayramı’nın birinci gününden itibaren hacı olarak kabul edilebilirler.

Hac nasıl yapılır?

Hac ibadeti hakkında detaylı bilgiye Hac Rehberi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Hac ne kadar sürmektedir? En kısa hac kaç gündür?

Hac süre bakımından uzun süreli hac ve kısa süreli hac olarak ikiye ayrılmaktadır. Uzun süreli hac 30-45 gün aralığında iken kısa süreli hac programları genellikle 15-20 gün aralığındadır.

Kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Hac kaydınıza ilişkin yenileme işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılacaktır.