Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Tedavisi

Kuru öksürme, balgamın olmadığı öksürüklere verilen bir ifadedir. Bu öksürükleri ise evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz kürler ile giderebilirsiniz.

Soğan: Bir soğanı ince şekilde doğrayıp bir büyük bardak içine ekleyin. Soğanın üzerine 2 yemek kaşığı bal dökün. Bir süre bekleyin ki soğan ve bal karışsın. Bu karışımı gün içinde birkaç defa için. Kuru şekilde gelen rahatsız edici öksürükleri giderecektir. Kuru öksürük nefes darlığı gibi şikayetlerinizi bu kür ile çözebilirsiniz.
Üzüm: Üzüm ciğerleri güçlendiren bir meyvedir. Aynı zamanda antioksidandır. Kuru öksürüğe neden olan tüm bakterileri vücuttan atar. Üzümü meyve olarak tüketebileceğiniz gibi üzüm suyunu da içebilirsiniz. Üzüm kuru öksürük için şifalı bitkiler arasındadır.
Tuzlu Gargara: Kuru kuru öksürmeler, boğazda kaşıntılara neden olacaktır. Tahriş olan boğazınızda bir süre sonra kuru öksürük ve ses kısıklığı yaşanır. Bu durumun önüne geçmek için tuzlu su ile gargara yapmalısınız. Tuz iltihapları temizleyerek öksürüklerinize çare olacaktır. Gün içinde 3 defa uygulayabilirsiniz.
Badem: Bol vitamin içeren badem öksürüğü kesen bir besindir. Kuru öksürükler için bademi suda bekletip suyunu içebilirsiniz. Ayrıca bademleri ezip bir miktar şeker ve tereyağı ekleyip macun yapabilirsiniz. Hem bağışıklık sisteminiz güçlenecek hem de kuru öksürükler kesilecektir.
Tarçınlı Süt: Süt boğaz yolunu yumuşatır. Tarçın eklendiğinde antioksidan etkili bir karışım haline gelir. Bir kaşık bal ile içerseniz doğal antibiyotik haline gelecektir. Uykudan önce etkisini daha çok gösterir.
Karabiberli Süt: Süt ile karabiber beraber tüketildiğinde en etkili ilaçlardan biri olmaktadır. Tadına alışamayanlar bir kaşık balla içebilir. Kuru öksürüklerinizin çaresi karabiberli süt olabilir.
Ihlamur Çayı: Kuru öksürük balgam çok az olduğu zamanlarda yaşanır. Bu durum ise boğazınızı yıpratabilir. Böyle anlarda yumuşak içimli sıcak içecekler ilaç gibi gelecektir. Bu içeceklerden biri de ıhlamur olacaktır. Yıllardır öksürükle mücadele için tercih edilen ıhlamur, yine en popüler öksürük çaylarından biridir.
Keçiboynuzu: Kuru öksürük İbrahim Saraçoğlu tarafından keçiboynuzu ile tedavi edilmektedir. Kuru öksürük şikayetinde olanlara keçiboynuzu tüketmelerini tavsiye eder.
Ayrıca ılık içecekler içip ılık duş alıp boğaz çevresini sıcak tutarsanız; kuru öksürüklerden bir an önce kurtulabilirsiniz.
 

Kuru Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktora Gidilir?

Kuru öksürükler mikropların yayılmasından kaynaklanıyorsa, enfeksiyonu gidermek için tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Astım ve alerji nedenli kuru öksürükler için nefes açıcı yöntemler uygulanır. Gün içinde defalarca öksürme krizleri geliyorsa ve bunlar kuru şekilde gerçekleşiyorsa derhal “Göğüs Hastalıkları” bölümüne gitmeniz gereklidir. Öksürükleriniz ciddi bir hastalığın nedeni veya bir başlangıcı olabilir.

Doktorunuz teşhis için akciğer filmi, solunum testi, sinüs filmi ve endoskopi isteyecektir. Bu kontroller ile kuru öksürüklere neden olan faktörler ortaya çıkacaktır. Kısa süreli öksürükler için antibiyotik ilaçlar doktor tarafından önerilir. Eğer çocuklarda öksürük geçmezse, kuru öksürük şurupları ile tedavi başlatılır. Bu şuruplar solunum yolunu rahatlatıp bakterileri yok edecektir. Öksürük şurupları ve ilaçları doktora danışılmadan kullanıldığında ters etki oluşturabilir. Balgamın atılması gerekirken balgamı kesebilir. Bu nedenle öncelikle doktor muayenesi ve reçeteli ilaçlar önemsenmelidir.

Ev Yapımı Öksürük Şurupları:

Sizlere sunduğu bitkilerle hazırlanan sağlıklı önerilerle kendi şurubunuzu yapabilirsiniz. Nasıl mı? İşte birbirinden şifalı tarifler!

Pekmezli Şurup (Öksürük İçin) Tarifi İçin Malzemeler:

*Yarım çay bardağı pekmez
*1 tatlı kaşığı tereyağı
*1 tatlı kaşığı limon suyu
Pekmezli Şurup (öksürük için) Tarifi Yapılışı

Bu tarif bizim çocuklar küçükken nezle sonrası kalan öksürüklerinde ya da salgın hastalıklarda bağışıklıklarını güçlendirmek için önerdiğim bir tarif …

1 cezveye pekmezi ve tereyağı koyun. Kısık ateşte karıştırarak tereyağı pekmez içinde eritin. Yağ pekmez içinde eridikten hemen sonra (pekmezi fokur fokur kaynatmamalısınız) cezveyi tezgâha alın pekmezi 1 çay bardağına döküp pekmezin sıcağının biraz çıkmasını bekleyin. Pekmezin üstüne 1 tatlı kaşığı limon suyunu ekleyin ve hepsini karıştırın. Karışım taze taze hazırlanmalı…karışıma öksürüğün durumuna göre 2-3 gün devam edebilirsiniz. Karışım limon eklenmeden sade pekmez + tereyağı olarak da hazırlanıp kullanılabilir…

Bu karışım çocukların boğazını, göğsünü dolayısı ile öksürüklerini yumuşatır. Bağışıklıklarını güçlendirir ılık pekmez boğazda ki mikropları temizler bronşları rahatlatır öksürüğün daha hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Pekmezi içer içmez hemen üstüne su İÇİLMEMELİDİR. Sıvı bir şeyler içmek için 20-30 dakika kadar beklenmelidir. Öksürük tedavisi için kullanılan pekmez içildikten sonra üzerine herhangi bir sıvı, su içilmemelidir. Eğer içilirse pekmezin etkisini azalır.

Zencefil Bal Limon (Öksürük Grip Düşmanı) Tarifi İçin Malzemeler:

 

*1 çay kaşığı zencefil                  *Bal
*1 adet limon
*Çok az karabiber
*1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hava değişimlerinde hastalığa karşı için birebir karışım ilaç kullanmaktansa bu karışımı yapıp içiririm ve işe yarıyor.