Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Haber Global kanalında yayınlanan programa konuk oldu.

Başbuğ program boyunca 28 Şubat’ı aratmayacak sözler sarfetti. Başörtüsü yasağına karşı çıkılmasının hata olduğunu iddia eden Başbuğ şu ifadeleri kullandı; "Karşımızda sosyal bir olay var. Sosyal olan olaya bilimsel yaklaşarak sonuç alabiliriz. Ne yazık ki bunu hükümetler yapamadı. Geçmişte hatalar oldu. 12 Eylül 1980 askeri müdahale olayı sonrası ortaya çıkan bir "türban" meselesi oldu.

Yapılan hata 18 yaşını dolduran kızlarımızın üniversitede türban takmaması konusunda karşı çıkılması en büyük yanlıştı. Dönemin başbakanın eşi GATA'ya alınmaması mezuniyet törenlerine alınmaması yanlıştı.

Bu olaylar ne kadar yanlışsa şu an ilkokul çocuklarının türban takması da o kadar yanlış. Bu yanlışa kimse ses çıkarmıyor." 

Sosyal medyada paşanın bu açıklamalarına büyük tepki var. "Paşa başörtüsünün ne zaman takılacağına dair fetva vermesi son derece yanlış. 28 Şubat kafası ile hareket ediyor. Yasakçı bir anlayış halen sürüyor" diye tepkiler var.

Başbuğ’dan ‘başörtüsü’ hakkında 2014 yılında da tarihi özeleştiri yapmıştı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan tarihi bir özeleştiri geldi.Başbuğ, “Şehidimizin başı örtülü annesinin elini öpüyoruz ama törene almıyoruz” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu. İlker Başbuğ, TSK’ya din konusunda haksız eleştiriler yapıldığına işaret etti.

Başbuğ, “Peygamber ocağı dediğiniz bir kurumdur ordu. Dinsizlik söz konusu olabilir mi? Bu TSK’ya yöneltilen en haksız eleştiridir. Savaşta, cephedeki mevzide ateist yoktur”

Özellikle başörtüsü konusunda kendilerinin de hataları ve çelişkili durumları olduğunu dile getiren Başbuğ, şöyle konuşmuştu:

“Mesela şehidimiz olduğu zaman gidiyoruz, şehidimizin başı örtülü annesinin elini öpüyoruz, ona anne diyoruz, sarılıyoruz, acısını yürekten paylaşıyoruz. Ama o anneler yemin törenine geldiklerinde başları örtülü diye içeri almıyoruz. İşte bu bizim çelişkimiz ve hatamız.” demişti.

HAKSÖZ HABER SİTESİ