Tarihi şehir Erzurum'da camiler, kümbetler ve türbelerden başka tarihi köprülerle de dikkat çekiyor. Tarihi bir şehirde neler olması gerektiğine adeta cevap veren Erzurum'da bulunan tarihi köprü ve bedestenlerin özellikleri de dikkat çekiyor.

Coğrafi konumu nedeni ile asırlar önce Doğu-Batı arasında bir köprü görevi gören İpek Yolunun en önemli kavşak noktalarından biri olan Erzurum'da bu önemli görevin yerine getirilmesi için tarih boyunca köprüler ve bedestenler inşa edildi. Gazeteniz Yenigün olarak köprülerin Erzurum'daki yeri ve önemine vurgu yapmak için Kültür Turizm İl Müdürlüğü'nden Erzurum'un tarihi köprü ve bedestenleri hakkında bilgiler alındı. Alınan bilgilere göre Erzurum'da 8 tane önemli tarihi köprü bulunduğu öğrenildi.  

ÇOBANEDE KÖPRÜSÜ

Kültür Turizm İl Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre Tarihi Çobandede Köprüsü, Erzurum-Kars karayolunun 58'inci kilometresinde, tarihi İpek Yolu güzergahında bulunduğu, İlhanlı Hükümdarı Gazan Han'ın Veziri Salduzlu Emir Çoban Noyin tarafından 1298 yılında yaptırıldığı belirtiliyor. Yaklaşık 720 yıllık köprünün yapı formu ve baş kısmındaki bezemeler Selçuklu ve İlhanlı mimari üslubunu yansıttığı bildirilirken, Çobandede Köprüsü hakkında şu bilgilere yer veriliyor:

"Karga Pazarı ve Aras nehirlerinin birleştiği yerde bulunan köprü 128 metre uzunluğunda 8,5 metre genişliğindedir. Köprünün en büyük kemer açıklığı 13 metre, en yüksek noktası da 30 metredir. Yedi yuvarlak kemerli gözden oluşan köprünün ilk gözü son yıllarda yapılan onarım sırasında kapatılmıştır.. Köprünün kemerleri siyah, kırmızı ve gri renkli kesme taşlardan yapılmıştır. Köprü ayaklarının altına ardıç ağaçları döşenmiştir. Böylece köprünün batması engellenmiştir."

DERVİŞ AĞA KÖPRÜSÜ

Alınan bilgiye göre, Derviş Ağa Köprüsü, Erzurum - İspir yolunun 54. kilometresinde, Serçeme Deresi üzerinde inşa edildiği belirtiliyor.

KIZ KÖPRÜSÜ

Erzurum - İspir yolunun 55. kilometresinde, Derviş Ağa Köprüsünün 1 km kadar kuzeybatısında, Serçeme'ye katılan dere üzerinde bulunduğu Kültür Turizm Müdürlüğü kaynaklarında belirtiliyor.

KİREÇLİ KÖPRÜ

Tortum - Uzundere yolunun 24. kilometresinde Pehlivanlı beldesi girişinde ve Tortum Çayı üzerinde bulunduğu belirtilen köprünün, ilk yapımı prehistorik devirlere uzanmakta olduğu, 13. yüzyılda Selçuklular tarafından yenilendiği ve son şeklini Osmanlı döneminde aldığı tahmin edildiği kaydediliyor.

TİVİNİK KÖPRÜSÜ

Şehrin 5 km kadar kuzeybatısında Karasu'nun kolu olan çay üzerinde kurulduğu belirtilen köprünün  4. Murad'ın Revan Seferi sırasında iki yana dizdirdiği askerleriyle bu köprüden geçtiği bilindiği bilgisi aktarılıyor.

KARAZ KÖPRÜSÜ

Karaz'ın 5 km kadar doğusunda, Erzurum çevre yolunun hemen sağında bulunduğu bilgisi verilen köprünün, doğu-batı doğrultusunda uzandığı, 135 m uzunlukta, 6,25 m genişlikte olduğu belirtiliyor. Osmanlı üslubunda yaptırılmış sekiz açıklıklı, ortası iki yana hafif meyilli bir köprü olduğu da kaydediliyor.

 NEBİ HANLARI KÖPRÜSÜ

Eski Erzurum-Pasinler yolunun 8. Kilometresinde Deveboynu denilen yerdeki vadi içerisinde bulunduğu ifade edilen köprü, 18. yüzyılda Erzurum Valisi İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı, 43 metre boyunda ve 6 metre genişliğinde olduğu bilgisi aktarılıyor.

AĞAVER KÖYÜ KÖPRÜSÜ

Aziziye-Kandilli arasında, Aziziye'nin 5 kilometre batısında, Ağaver köyünde bulunduğu belirtiliyor. Kültür Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre Karasu üzerine inşa edilen köprünün Nemlizadelerden Hacı Ahmed ve Hacı Mahmud adlı kardeşler tarafından 1904 yılında yaptırıldığı kaydediliyor.