Erzurum'da Aktif STK'lar:

Erzurum'da çok sayıda dernek ve vakıf bulunuyor. Bunlar içinde en aktif olanlar hangileri. Erzurum'da İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğününe bağlı sivil alanda faaliyet yapan toplum yayarına faaliyet yapan aktif dernekler vakıflar sendikalardan 15 tanesi:

Eğitim Alanında Faaliyet Yapanlar

ÖĞ-DER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) Öğretmen ve akademisyenlerin biraraya geldiği dernekte Abdullah İkinci başkanlığı yürütüyor. Dernek Ankara merkezli. Şube binası Kongre caddesi Kongre binası karşısında karşısında yer alıyor. Eğitim Konferansları, paneller çalıştay ve şuralar organize ediyor.

AGD (Anadolu Gençlik Derneği) Gençlerin Milli ve Manevi alanda yetişmesi için faaliyette bulunan derneğin başkanlığını Yusuf Kolukısa yapıyor. Ankara merkezli derneğin şubesi Kongre caddesinde yer alıyor.

EHAD (Evrensel Hafızlar Derneği) Kuran hafızlarının biraraya geldiği Kuran hizmeti veren derneğin başkanlığını Abdurrahman İkinci yürütüyor. Derneğin merkezi Ankarada. Erzurum Şubesi Kongre caddesi Kongre binası karşısında karşısında yer alıyor. Hafızlık eğiitmleri Kuran eğitimleri yapıyor.

Palandöken Vakfı Gençlik hizmetleri yapan derneğin merkezi Erzurum. Başkanlığını İsmail Dayıdinç yapıyor. Derneğin merkzi Gez Mahallesi gez camii karşısında yer alıyor.

Vuslat Vakfı Kuran hizmetleri yapan hafız yetiştiren bir STK olarak faaliyet yapıyor. Şevket Gökçan'ın başkanlığını yaptığı dernek Kuran ve arapça eğitimi veriyor.

Erzimder Erzurum İmam Hatipler Derneği olarak kurulan derneğin başkanlığını Cemil İlbaş Yürütüyor. İmam Hatiplere yönelik faaliyetler yapıyor.

Din Bir Der Diyanet mensuplarının biraraya geldiği derneğin şubesi Erzurum Kongre caddesinde bulunuyor. Başkanlığını Mustafa Yılmaz yapıyor.

Eğitim Bir Sen Eğitimcilerin mensubu olduğu en büyük sendika. Mustafa Karataş'ın başkanlığını yaptığı sendika Mehmet Zahit Kotku camii karşısında faaliyet yapıyor.

Yardımlaşma Dernekleri

Cansuyu Erzurumda fakir fukaraya yardım konusunda etkin faaliyette olan yardımlaşma derneğidir. Abdullah Polat'ın başkanlığını yaptığı dernek kimsesiz düşkün ve fakirlerin umut kapısı. Sadece Erzurum değil tüm Türkiye'de ve dünyanın fakir bölgelerinde etkin yardım faaliyeti var.

İHH  Erzurumda fakir fukaraya yardım konusunda etkin faaliyette olan yardımlaşma derneğidir. Dernek kimsesiz düşkün ve fakirlerin umut kapısı. Sadece Erzurum değil tüm Türkiye'de ve dünyanın fakir bölgelerinde etkin yardım faaliyeti var.

 Sağlık, Kültür Sanat ve Edebiyat Alanında Faaliyet Yapanlar

Şehirder Erzurum merkezli derneğin başkanlığını Vedat Eğilmez yapıyor. Şehir araştırmaları, sanat ve kültür derneği olarak görev yapıyor.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanlığını Murat Erta'ın yürüttüğü dernek kültür sanat ve edebiyat alanında faaliyet yapıyor.

Ervak Erdal Güzel'in başkanlığını yürüttüğü dernek Erzurum’da yaşayanların kültürel ihtiyaçlarınıkarşılamak için resmi ve özel kuruluşlarla işbirliği yapmak, onları teşvik ederek Erzurum’da her türlü kültürel faaliyetin yoğun bir biçimde sürdürülmesini temin etmek için faaliyetler yürtüyor.

Türkiye Yazarlar Birliği Cumhuriyet Caddesi Çaykara İş Merkezinde faaliyette olan derneğin Şube Başkanlığını Hanifi İspirli Yürütüyor.

YEŞİLAY Salih Kaygusuz başkanlığında Sigara alkol ve her türlü bağımlılığa karşı Erzurum Şubesi faaliyette. Toplum ve kişi sağlığı koruma derneği Yeşilay Cemiyeti olarak faaliyet yapıyor. Kazım Karabekir Paşa mahallesi Orhan Şerifsoy caddesinde yer alıyor.