Hemşehrimiz, Güreş Milli Takım Antrönörü ve Erzurumlu Milli güreşçimiz Reşit Karabacak, Bursa'da hayatını kaybetti.

Reşit Karabacak hocamızda şeker hastalığı  var; ayrıca böbreklerinde de problem olduğu için diyalize giriyordu. Kısa bir süre önce virüs nedeniyle Bursa'da yoğun bakımda yatıyordu.

Reşit Karabacak 1954 yılında Erzurum'un Akdağ köyünde doğdu. 1973 yılında İzmir Tekel Spor Kulübünde güreşe başladı.
Kendine özgü tek dalma tekniğiyle minderde sayısız rakibinin sırtını yere getirdi.


1974 yılı Ankara serbest stil 74 kg'da Balkan birinciliği, 1983 yılı serbest stil 74 kg' da Akdeniz Oyunları birinciliği, 1983 yılı Budapeşte'de 82 kg'da Avrupa 1 şampiyonluğu, 1997 yılında serbest stil 74 kg'da Dünya 4.'lüğü elde etti.


Karabacak, sporu bıraktıktan sonra bir süre milli güreş takımının antrenörü olarak görev yaptı.  Antrenörlüğü 1998'de sona eren Karabacak, yerleştiği Bursa'da mütevazı bir hayat sürüyordu.

Kestel ilçesindeki evinin arazisinde kaz, ördek, hindi, tavuk yetiştiren Karabacak, bahçesinde meyve ve sebze üretimi de yapıyor. Karabacak her gün hayvanlarının ve bahçesinin bakımını özenle yapıyordu. Bazı günler de kahvehanede mahalle sakinleriyle sohbet eden Karabacak, yaşadığı güzel günleri onlarla paylaşıyordu.

Karabacak, minderden uzak kalsa da güreşten uzak kalamadığı için fırsat buldukça Türkiye'nin çeşitli kentlerinde düzenlenen güreş müsabakalarını izlemeye gidiyordu.
Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dileriz.