ERZURUM’DA BİNBİR HATİM GELENEĞİ BAŞLADI

Erzurum’da Pir Ali Baba tarafından şehri doğal afetlerden korumak için başlatılan ‘Binbir Hatim’ geleneği bu yıl da devam ediyor. 17 Ocak Cuma günü sona erecek gelenek, ilk yıllarında olduğu gibi at sırtındaki hafızların temsili olarak şehri etrafını turlaması ile başladı.
Erzurum’u doğal afetlerden korumak için yaklaşık 500 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan ‘Binbir Hatim’ geleneği için bu yıl Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğünce bir program düzenlendi. Pir Ali Baba tepesinde düzenlenen programa, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,İl müftüsü Hasan Hüsnü Sula, ilçe müftüleri, kurum müdürleri ve din görevlileri katıldı. İl müftüsü Hasan Hünü Sula tarafından yapılan dua ile başlayan program; At üstünde hafızların hatim okumasıyla Pir Ali Baba türbesinde yapılan program son buldu.

Vali Okay Memiş, Binbir Hatim geleneğini başlatan Pir Ali Baba’nın Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli rol oynayan büyük âlim ve bir alperen olduğunu söyledi. Vali Memiş, “Bu büyüklerimiz zorbalıkla, zulmederek değil akılla, imanla ve adaletle bu memlekete hâkim olmuşlar.” dedi.

Erzurum’da Pir Ali Baba tarafından şehri doğal afetlerden korumak için başlatılan ‘Binbir Hatim’ geleneğine bu yıl da devam edildi. 17 Ocak Cuma günü sona erecek gelenek, ilk yıllarında olduğu gibi at sırtındaki hafızların temsili olarak şehri turlaması ile başladı.

Erzurum’u doğal afetlerden korumak için yaklaşık 500 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan ‘Binbir Hatim’ geleneği için bu yıl Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğünce bir program düzenlendi. Pir Ali Baba tepesinde düzenlenen programa, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurum müdürleri, hafızlar ve vatandaşlar katıldı. Lala Paşa Camii İmamı Emrullah Kaçar tarafından okunan dua ile başlayan program açılış konuşmaları ile devam etti. Vali Memiş, Pir Ali Baba’nın Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli rol oynayan büyük âlim ve bir alperen olduğunu söyledi.

Binbir Hatim geleneğinin Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus törenleri kadar önemli olduğunu aktaran Vali Memiş, “Bin 500‘lü yıllarda dönemin öncülerinden Pir Ali Baba tarafından şehri doğal afetlerden korumak için başlatılan ve 500 yıldır devam eden gelenek, şehrimiz için son derece önem arz etmektedir.” dedi.

Kur’an-ı Kerim’i okumanın ve anlamanın önemine dikkat çeken Vali Memiş, “Kur’an her Müslüman için bir rehber niteliğindedir. Dinimizin de ilk emri okudur. Onun için Kur’an okumak bir şifadır. Kur’an’daki o esasları okumak ve onları anlamak çok değerlidir.” diye konuştu.

Kendisinin Giresun’un Piraziz İlçesi’nden olduğunu hatırlatan Vali Memiş, şöyle devam etti:

“Piraziz’de tıpkı Pir ali Baba gibi Güvenç Abdal var. Onlar da Anadolu Alperenlerindedir. Karadeniz Bölgesi’nin Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli rol oynayan şahsiyetlerdir. Pir Ali Baba ile aynı dönemde yaşamışlardır. Onun için bu programları çok önemsiyor ve değerli buluyorum. Bu büyüklerimiz zorbalıkla, zulmederek değil akılla, imanla ve adaletle bu memlekete hâkim olmuşlar. Allah hepsinden razı olsun. Bu geleneği devam ettiren herkese çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından hafızlar kısa sureler okudu. İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula tarafından yaptırılan duanın ardından hafızlar, at sırtında temsili olarak şehrin etrafını turladı.

Rivayet edilir ki;

Pir Ali Baba Hazretleri, Erzurum’un depremlerden ve sair musibetlerden korunması amacıyla Binbir Hatim okunmasını buyurur… 1500’lü yıllarda başlatılan bu gelenekle okunmasına başlatılan hatimler
at üzerindeki hafızlar tarafından şehrin dört bir yanı gezilerek de okunur… Tabi, okunan Kelamullah olunca, bu kadim şehirde de bir Kur’an iklimi hâsıl olur…

Diller ve gönüller Kur’an’la buluşur…
Hüzünlü nice gönüller Kur’an’ın hayat iksirine kavuşur… Seher vaktinden kuşluk vaktine kadar her camide ve her hanede diller, Allah kelamını tilavet eder, hakikati konuşur…

Birinci Cihan Harbine kadar devam eden bu gelenek, savaşlar sebebiyle bir süre kesintiye uğrar ve daha sonra Erzurum Müftüsü Hacı Muhammet Sadık Solakzade Hoca’nın girişimleriyle yeniden başlar…