Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde düzenlenen “11 Milyon Ağaç Bugün Fidan Yarın Nefes” programı kapsamında Erzurum’da 170 bin fidan toprakla buluştu.

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) yerleşkesinde düzenlenen programa, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Bölge Adliyeler Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar, Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Erzurum'da 18 noktada 170 bin adet fidan dikileceğini söyledi.
ETÜ Kampüsü'nde dikilecek 12 bin fidanın yetersiz olduğunu belirten Vali Okay Memiş, Atatürk Üniversitesi kampüsünde dikilen ağaçları örnek gösterdi. Yıllar önce Palandöken'e dikilen fidanların tuttuğunu hatırlatan Vali Memiş, "Peki biz ne yapacağız? Varlıklı bir ailenin züğürt çocuğu mu olalım, yoksa yapılanlara yenisini mi ekleyelim? Beyler bu oturmayla olmaz. 12 bin fidan falan rakam değil. Ben 5'inci sınıf bir ilçe kaymakamıyken 2 milyon fidan diktik, sonra burası orman oldu. Palandöken'de en az

5 milyon fidan dikeceğiz.

Böyle 100 bin, 10 bin, 15 bin rakamları katiyen yeterli rakamlar değil, bunu size söyleyeyim. Nenehatun Milli Parkı'nda bir metrekare boş alan bırakmayacaksınız. Bu alanın her tarafını yeşillendireceksiniz. Hem ETÜ, hem Atatürk Üniversitesi’nde alanlar devlet tarafından tahsis edilmiş. Bu alanları daha da çok artıracağız. Palandöken'de bir metrekare boş alan bırakmayacağız. Bakın ilimiz yüksek rakımda olmasına rağmen büyükşehir belediyesinin güzel çalışmaları var. İlçe belediyelerimiz bu konuda iyi çalışıyor. Belediyeler orman idaresinin önüne geçti" diye konuştu.
Konuşmalardan sonra Vali Okay Memiş, protokol üyeleri ve katılımcılar daha önce hazırlanan alana fidanları tek tek dikti. Kampüsteki alanda oluşturulan alanda fidanları toprakla buluşturan

7'den 70'e katılımcılar daha sonra fotoğraflarını çekti.