ERZURUMUN 2. ÜNİVERSİTESİ: ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

21.07.2010 tarih ve 27648 sayılı kararla Erzurum’da ikinci devlet üniversitesi olarak 6 fakülte 3 enstitü 1 yüksekokul ile eğitim verecek şekilde kurulmuştur. 2010 yılında kurulan üniversite ilk öğrencilerini 2012-2013 eğitim yılında almış olup ilk mezunlarını 2015-2016 eğitim yılında vermiştir.

Yapılaşma faaliyetlerini hızla yürüten ETÜ, kampüs alanının büyük kısmını tamamlama çalışmalarına devam etmektedir. Havaalanı yolu üzerinde 4.000 dönüm alan üzerinde yükselen modern fakülte ve idari binalarımız yeni nesil üniversiteler arasında örnek teşkil etmektedir. İlk olarak 6250 m2’lik merkezi derslikler binasının tamamlanması ile öğrencilerin eğitim standartları ve sosyal donatıları için önemli bir adım atılmıştır.

Bunun yanına daha sonra spor salonu olarak kullanılmak üzere 3.178 m2’lik ek derslik binası yapılmıştır. Ardından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Edebiyat Fakültesine hizmet verecek olan 19.581 m2’lik İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte binası tamamlanmış olup bahse konu fakülte öğrencileri bu binada eğitimlerini sürdürmektedirler.

Yapımı tamamlanan 25.245 m2’lik Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi 2017 yılı içerisinde hizmete açılmıştır. Ayrıca Selçuklu, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemi mimarisinin bir sentezi olarak inşa edilen 12.578 m2’lik Rektörlük binamız 2016 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir.

İş Bankası tarafından üniversiteye bağışlanan 152 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu aktif olarak hizmet etmekte olup öğrencilerin barınma ve sosyal yaşam ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 2017 yılı içerisinde 1500 kişilik Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları da kampüs alanımızda hizmete girmiştir.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
  Endüstri Mühendisliği Bölümü
  İnşaat Mühendisliği Bölümü
  Kimya Mühendisliği Bölümü
  Makine Mühendisliği Bölümü

EDEBİYAT FAKÜLTESİ

  Felsefe Bölümü
  İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
  Psikoloji Bölümü
  Sosyoloji Bölümü
  Tarih Bölümü
  Türk Dili ve Edebiyatı

FEN FAKÜLTESİ

  İstatistik Bölümü
  Matematik Bölümü
  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
  Temel Bilimler

SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İktisat Bölümü
İşletme Bölümü