Hükümetin Toplu Sözleşme Teklifi Üzerine ÖĞDER Başkanı Abdullah İKİNCİ bir aciklama yayınladı.

Başkan İKİNCİ'nin Açıklaması :

Memura ve memur emeklilerinin maaşlarına bugün sunulan 2020 yılı için yüzde 3,5 +3 lük ve 2021 için yüzden 3'luk zam teklifi insafdan uzak bir tekliftir.

Devlet ekonomik olarak zor durumdaysa hiç zam verilmesin hatta toplu görüşmelerde olmasın. Hiç bir memur buna razı gelmez. Ama Ülke ekonomik olarak büyüyor bütçe fazlası var dış güçler kıskanıyor, dış ekonomiyi dış güçler krizle olumsuz etkilemeye çalışılıyorlar deniyorsa Memura emekliye gereken zam verimelidir. Üstelik verilen zam milyonlarca memur, emekli esnafı ve piyasayı da rahatlatacaktır esnafın sıcak para krizine de çözüm olacaktır.

Doğalgaza ve elektriğe bir yılda % 40 üzerinde zam yapıp memura gelince yılda yüzde 6,5 zam önermek hangi akıl ve vicdanla izah edilebilir anlamak mümkün değildir.

Tüm çalışanlara %15'in altında yapılacak zam oranı adil ve insani olmaz.

Gizli enflasyon (markette hissedilen) dönem dönem % 35'lere varmıştır. Memur ve emekliler için büyüyen Türkiye'ye yakışmayan bu teklif akıl tutulması göstergesidir.

Giderler % 25 zamlanırken gelirleri % 3 artış yapacağız teklifi Yeşilçam’a konu olacak türden bir tekliftir.

Türkiye de bir çok kesimden daha çok gelir vergisi vererek verilen zammın bir önemi olmadığı aşikardır. Bütün memurların gelir vergisi % 15'e sabitlemelidir. Gelir vergisinin sabitlenmesi verilecek zamdan daha önemlidir.

Verilen teklif her devlet Memuru gibi bizleri ziyadesi ile üzmüştür. Memursen'in masadaki ilk tutumu yerindedir. Bundan sonraki süreç iyi yönetilirse bu duruşu ile sendika yönetimi tarihe geçecektir.

Abdullah İKİNCİ
OGDER Erzurum Şube Başkanı