ERZURUM ÖĞ-DER'DEN OSYM'YE SORU TEPKİSİ

ÖSYM bugün TYTde bu ülkenin geleceğinde rol alacak milyonlarca gence, Türkçe testinde Sapkın LGBT yürüyüşlerinde en önde olan MABEL MATİZ'e dair suâl yöneltmiş. Bir anlamda ÖSYM bu sorusu ile LGBT sapkınlığı aşikar bir terbiyesizin önde gideninini reklam yapmış.

Çocuklarımıza edebiyat sorusu olarak büyük şairlerimizi değil şarkıcı Mabel Matiz’in “Fırtınadayım” şarkısının sözleri sorulmuş.

Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil
Burada anlatılmak istenen nedir?sözlerini yorumlamalarını istemişler.

Sınavda çıktığı söylenen söz de üstelik anlamsız ve yanlış kullanımlı bir söz.
"gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil"
Gözün görmesi tamam ama göğsün böyle bir kullanımı yok Türkçe de. Gönül olsaydı doğru olurdu. Gözümün gördüğü, gönlümün bildiği ile bir değil demiş olsaydı o zaman bir anlam ifade ederdi.
Esasen bu dizelerdeki söz ne anlama geliyor diye sorulduysa zaten kesinlikle iptal edilmesi gereken bir sorudur.

Mabel Matiz, Ramazan ayında bu toplumun dini kültürel hassasiyetlerini zerre umursamayarak Ramazan ayında sapkın eşcinsellik yürüyüşünde en ön saflarda yerini alarak "Velev ki ibneyiz.." pankartı ile poz vermiş bir sapkından başka sözleri yazılacak birisi yok mu idi?

Böyle sapkın birinin sorularda milyonlarca gencin önüne konulmasına şaşırdık gerçekten! OSYM'nin ciddiyeti ile de hiç bağdaşmadı.
ÖSYM soru hazırlama kadrosu sapkınları destekleyen bir ekipten mi oluşuyor? Diye merak içindeyiz.

Siz bu medeniyetin çocuklarına rol model olarak Mabel Matiz'i mi uygun gördünüz.
Sezai Karakoç, Necip fazıl, Cahit Zarifoğlu, Cemil Meriç, Sabahattin Ali ve daha yüzlercesi... Bu kadar çok yazar, şair, sanatçı dururken, çocuklara Türkçe sorusu olarak Mabel Matiz gibi birinden şarkı sözü soruluyor.
Yoksa Mabel Matiz'i subliminal bir şekilde gençliğin zihnine mi kazımak istiyor birileri? Asım'ın nesli derken birden nasıl geçtik mabel matiz moduna?
 Kim yönetiyor ÖSYM'yi?
"Asım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek.
İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek. "
Diyordu ya istiklal şairi. Ama siz çiğnetiyorsunuz.

Öğretmen, kavratmak ve belletmek istediği kazanımı önemsediği için sınavda soru olarak sorar. ÖSYM hangi gaye için bu şahsı on plana çıkarmak isteyip Gençliğe şarkısından soru sormuş? 

ÖSYM'yi böyle tartışmalı soruların hazırlanmasına göz yumup soru hazırlama ekibini iyi seçmediği ve milletin değerlerine ters düştüğü için kınıyoruz. Bundan sonra OSYM'yi daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.