ERZURUM LGS'DE BASAMAK ATLIYOR

Erzurum’daki eğitim-öğretimin akademik anlamda daha da nitelikli hâle getirilmesi için yıl boyunca yoğun bir çalışma yürüten Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İlçe müdürlükleri topyekün emeklerinin meyvesini aldı. Son yıllarda merkezi sınavlardaki başarısını artıran Erzurum, 2021 LGS’de Erzurum'un önceki yıllardaki ortalamasının çok üzerinde bir başarı elde etti.

Özel Güneş Kolejinden 500 Tam Puan alarak Yiğit Şakar Türkiye Birincisi oldu. TOKİ Ortaokulundan Zeynep Aysu Özdemir, Atatürk Üniversitesi Vakıf Okullarından Duruşah Yapça, Atakan Kara ise Türkiye 2.si oldular.

Erzurum’un 2021 LGS’deki başarısını değerlendiren Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, “Pandemi olmasına rağmen yıl boyunca tempomuzu hiç düşürmeden çalışmalara devam ettik. LGS sonuçları yayımlandıktan sonra okullardan aldığımız verilerle Bakanlığımızın raporu karşılaştırıldığında başarımızın önceki senelere göre daha da arttığını görüyoruz. Bu anlamda emeklerimizin karşılığını aldığımızı görmek bizi sevindiriyor.” dedi.

Salih Kaygusuz yapılan çalışmaları “Bilindiği gibi 2019 yılında başlattığımız ERBAP (Erzurum Başarıyı Artırma Programı) kapsamında bu yıl da birçok faaliyet gerçekleştirdik. ERBAP’ın altı temel amacından birisi de ‘Öğrencilerin akademik başarılarını artırmak’. Bu amaç doğrultusunda ilçe müdürlüklerimizin, okul idarelerimizin, öğretmen, öğrenci ve velilerimizin katılımıyla ilimizde yoğun bir çalışma yürüttük. Kitap okuma faaliyetleri, öğrenci panelleri, zekâ oyunu eğitimleri ve yarışmaları, seminerler ve yapılan daha birçok çalışma öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi motive ederken akademik başarının artmasına da katkı sağladı. Bu çalışmaların yanı sıra çevrim içi ve yüz yüze yapılan kazanım değerlendirme sınavlarıyla öğrencilerimizin gelişimleri takip edildi. Öğrenci, okul, ilçe düzeyinde karneler çıkarılarak eksiklikler tespit edilip önlemler alındı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz LGS Komisyonu okul idarelerimizle birebir görüşerek gelişmeleri takip etti, bu sayede sorunlara anında çözümler ürettik, örnek çalışmaları bütün ilde yaygınlaştırmaya gayret ettik. Ayrıca Bakanlığımızın yayımlamış olduğu örnek sorular ve fasiküllerin tüm öğrencilere ulaştırılması için çalışmalar yapıldı. Öğretmenlerimiz yayımlanan bütün soruları öğrencileriyle birlikte inceleyerek çözdüler. Bakanlığımızın bu fasikül çalışmalarına Ölçme Değerlendirme Merkezimiz de ilimizde görev yapan soru yazarı öğretmenlerin desteğiyle katkıda bulundu. İlimizde hazırlanan Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerine ait fasiküller Bakanlığımız tarafından yayımlandı.” ifadeleriyle özetledi.

Son yıllarda il başarısının sürekli arttığını belirten Kaygusuz; Erzurum’un 2020 LGS’de Türkiye ortalamasının 3 puan üzerinde bir ortalama ile başarı elde ettiğini, bu yıl da bu başarısını daha da artırarak Türkiye ortalamasının 15 puan üzerine çıkacağını söyleyerek şu an elde edilen verilere göre Erzurum’un, bu başarısıyla 2021 LGS’de en başarılı ilk on ilin içerisinde olmasını beklediğini dile getirdi.