Erzurum Kaplıca Turizmine elverişli bir şehirdir. Çok Sayıda Kaplıcası bulunmaktadır. Erzurum kaplıcaları gibi pek çok termal su kaynağının bulunduğu şehirdeki tesisler henüz çok gelişmiş olmadığı için bölge halkına veya komşu illerden gelen yerli turistlere hizmet verilmektedir. Halbuki Erzurum’un dünyanın sayılı kayak merkezlerinden birisine ev sahipliği yapması ile bu tesisler geliştirilebilse tüm dünya insanlarına da tanıtım yapma imkanları bulunabilir. 

Yeraltı çatlaklıklarından doğru yüzeye çıkarken yer altında bulunan çok önemli mineralleri de yüzeye çıkarır. Ilıca, yeryüzüne çıktıktan sonra içerisindeki mineral değerlerine ve sıcaklığına bakılır ve şifalı su olup olmadığı anlaşılır. Suyun ılıca olarak kabul edilmesi için iki önemli özelliğinin olması gerekir

Kaplıca suları bu iki önemli özelliği bulunuyorsa şifalı su olarak nitelendirilir. Bunun yanı sıra suyun şifalı olabilmesi için aşağıdaki mineralleri de içerisinde bulundurmalı:

Fosfor
Magnezyum
Potasyum
Demir
Sodyum
Kükürt
Kalsiyum
Sülfür
Radon
İyot
Tuz

İlin ova kesimlerinde tektonik kökenli havzalar bulunması sebebiyle yer yer
sıcak su kaynakları ve kükürtlü kaplıcalar bulunmaktadır. Özellikle Pasinler Ovası’nda bu potansiyel oldukça yoğundur. Ilıca, Köprüköy ve Pasinler Kaplıcaları ülke çapında ün kazanmış kaplıcalardır.
Bu kaplıcaların ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu Karadeniz ve yakın çevre
oluşturmaktadır. Yabancı ziyaretçi oranı oldukça düşüktü

Köprüköy (Deliçermik) Kaplıcaları, Pasinler Kaplıcaları, Akdağ
Çermiği, Asboğa Çermiği, Soğuk Çermik, Hamzan Çermiği, Meman Çermiği, Uzunahmet Çermiği, Karaderbent, İşekilyas, Ovaçevirme, Haramiköy, İnciköy, Çorak ve Gölçeoğlan kaplıcaları Erzurum ilinin başlıca kaplıcaları arasındadır

Pasinler ve Ilıca-Aziziye’de termal otel ve kaplıca bulunmakta olup Aziziye-Ilıca tesisleri oldukça bakımlı ve ve güzeldir. 

Aziziye- ılıca kaplıcaları

Aziziye Belediyesi Ilıca Termal Tesisleri şehrin batı girişindedir. Yeşil alanlarla çevrili termal tesisler mükemmel atmosferiyle hafızalarınızda yer edecek bir tatil noktasıdır. 15.000 m2'lik alana kurulu bölgenin en büyük ve en gözde termal turizm merkezidir.

Ilıca Termal Tesislerimiz otel birimimiz 36 standart – 5 suit olmak üzere 41 oda 100 yatak kapasitelidir. Açık ve kapalı restaurantlar, lobi, oyun salonu, tam donanımlı toplantı ve kongre salonundan oluşmaktadır. Kaplıca birimimizde ise bay ve bayanlar için ayrı ayrı tasarlanmış 150 cm derinliğinde 80 m2'lik termal havuzu, Türk hamamı, fin hamamı, sauna, fitness center, masaj odaları, cilt bakımı (özel kil),özel aile havuzlarımız ile doğadan gelen sağlığı siz değerli misafirlerine sunmaktadır.

Ilıca Kaplıcalarının Özellikleri
İlçenin tabii ve doğal güzelliklerinin yanında barındırdığı termal potansiyel yöre adına lokomotif görev üstlenmiştir. İlçeye adını veren ılıcalar (kaplıcalar) bölgenin en önemli termal kaynaklarını oluşturmakta, şifalı sular buraya özellikle yaz mevsiminde ilgiyi artırmaktadır. “Aziziye Termal Suyu” 39 °C Kaynak çıkış sıcaklığında termominarelli su olup; 2885.55 mg/Lt toplam mineralizasyon,685.5 mg / L Sodyum,1708.33 mg/L Bikarbonat içermektedir.

Ilıca Kaplıcalarının Sağlığa Faydaları
T.C.Sağlık Bakanlığı ilgili analiz raporlarında ‘Aziziye Termal Suyu’nun tedavide etkili olduğu hastalıkları:

Romatizmal hastalıklar, Romotaid Artrit (İltihaplı eklem romatizmaları)
Ankilozan Spondilit (Omurganın zamanla hareketsiz hale geldiği hastalık türü)
Osteortrozlar (Kireçlenmeler)
Sedef benzeri deri hastalıkları
Yumuşak doku romatizması (Fibromyalji, mafsal ağrıları)
Bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları.
Fasia – Tendon hastalıkları
Safra kesesi, böbrek ve idrar yolu hastalıkları,Mekanik bel ve boyun ağrıları
Çeşitli ortopedik ameliyatlardan sonra eklemlerde oluşan tutukluk ve sertlikler
Mide ve bağırsak hastalıkları (Sindirim sistemi rahatsızları)
Nörolojik hastalıklar (Nevraljiler, paraliziler gibi sinir ağrıları ve felçler)
Kas hastalıkları
Demir oranını düzenleyerek organizmanın güçlenmesi, bünyesel zayıflıkların giderilmesi
Uzun süre devam eden bazı iltihaplı hastalıklar
Stres ve strese bağlı tüm sorunlar
Uykusuzluk, asabiyet, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, unutkanlık
Saç dökülmesi ve kırılması tırnak ve deri hastalıkları
Cilt güzelliği ve hastalıkları
Kronik ağrılar
Kadın hastalıklarının tedavisinde
İçme kürleri şeklinde sodyum bikarbonat içeriğinden ötürü mide-barsak sisteminin fonksiyonel rahatsızlıklarında
Üst gastrointestinal sistemin fonksiyonel rahatsızlıklarında
şeklinde sıralamıştır.

KÖPRÜKÖY'DE ÇAMUR BANYOSU İLE ŞİFA ARAYIN

Erzurum Köprüköy ilçesinde çamur havuzları birçok hastalığa deva olarak anlatılır bu yüzden yaz aylarında çamur banyosu için çok sayıda yerli turist ziyaret eder. Romatizma, sindirim sistemi, bel ve eklem ağrısı gibi şikayetleri bulunan vatandaşlar, belediye bünyesindeki tesise gelerek burada hem konaklama imkanı buluyor hem de çeşitli rahatsızlıklarını çamur banyosu yaparak gidermeye çalışıyor.

Bel ve eklem ağrısı, cilt hastalıkları, kan dolaşımı, sindirim sistemi ve mantar gibi hastalıklara çamur banyosu çok iyi geliyor. Kaplıcanın suyunun 26 derece sıcaklığı var. Buraya gelenler önce çamura sonra duş alarak havuza giriyor.

Tesislerinde konaklama, restoran, mesire alanları, çocuk oyun parkları yaptık. Vatandaşımız hem pikniğini yapıyor hem de 3-4 gün kalarak çamur banyosuna girip şifa bularak gidiyorlar. 100 yataklı otelimiz bulunmaktadır.

PASİNLER KAPLICALARI VE FAYDALARI
Debisi çok yüksek olan Pasinler kaplıcaları termal sularının sıcaklık derecesi ise 40-44 derece arasındadır. Bu ideal derece oranı sayesinde direkt olarak uygulanması banyo uygulamaları adına büyük bir avantajdır. Zengin mineral içeriklerine sahip olan Pasinler kaplıcaları termal sularının içerisinde başlıca sodyum, CO2, bikarbonat bulunmaktadır. Radyoaktif özellikler taşıyan termal suların kronik eklem ağrılarında, kireçlenmelerde, nörolojik hastalıklarda, sinir ve kas yorgunluklarında tedavi edici yöntemi olduğu bilinmektedir.

Akdağ (Dumlu) Arzuti, Meman (Tekman), Hamzan (Tekman), Çimenözü (Çat) ve Hızırilyas’ta (Horasan) ilkel tesisler bulunmaktadır.