ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme sonrası Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Trump ile yaptığı görüşmenin detaylarını paylaşan Erdoğan, "Trump'a terör örgütü YPG'yi anlatan bir video izlettim, çok etkilendi" dedi.

Terör örgütü YPG'nin elebaşı olan Mazlum Kobani'nin terörist Abdullah Öcalan ile olan bağının aktarıldığı videoyu izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'ın etkilendiğini ve tavırlarında bir değişiklik gözlediğini belirtti. Videoyu izleyen senatörlerle de ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, senatörlerin önyargılı olduğunu ve Mazlum Kobani'yi terörist olarak kabul etmemekte ısrarcı davrandığını vurguladı. Erdoğan, "Onların bakış açıları biraz daha farklı, Mazlum Kobani'yi hala sahipleniyorlar. En önemlisi Türkiye'nin hala Kürtlere karşı olduğunu düşünüyorlar" dedi. Erdoğan, AK Parti'de 50 tane Kürt milletvekili olduğunu da sözlerine ekledi.

KOBANİ'NİN KATLETTİĞİ MASUMLARIN GÖRÜNTÜLERİ
Videoda Kobani’nin öncülük ettiği onlarca terör saldırısı ve bu kanlı saldırılarda şehit olan onlarca masum canın görüntüleri yer aldı. 90’lı yıllardan başlayarak Türk polis ve askerlerini canını alan kanlı saldırıların yıllar içinde kadın ve çocukları hedef almaya başladı gerçeğinden de bahsedildi.

Amerikan’ın terör örgütü liderleriyle içinde olduğu savaşların da hatırlatığı videoda, DEAŞ lideri Bağdadi’nin öldürülmesi ele alınırken, Kobani’nin eli kanlı bir teröristten başka türlü değerlendirilmemesi gerektiğinin de altı çizildi.

Gösterimin ardından sorulan "Görüşmede izlettiğiniz videodan yola çıkarak bir soru soracağım. Bir de masada Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatan bir kitapçık gördük. O videoyu izledikten ve kitapçığa baktıktan sonra nasıl bir tepki verdiler," sorusuna Erdoğan,Trump'ın bundan etkilendiğini söylerek şunları söyledi:

"TRUMP BAYAĞI ETKİLENDİ"
"Biz bunları kendilerine verdik. Bir de FETÖ’nün burada yaptıklarıyla ilgili ayrıntılı bir kitabı bütün o senatörlere verdik.Döner dönmez senatörlerin tamamına bir set olarak bunların tamamını göndereceğiz ve büyükelçilik vasıtasıyla bunları kendilerine dağıtacağız.

Bu videoyu izledikten sonraki tavırlarında, bana göre en önemli hava Sayın Başkan’da oldu. O bayağı etkilendi.

"TÜRKİYE KÜRTLERE KARŞIYMIŞ GİBİ BAKIYORLAR"
Diğerleri de zaten Abdi Şahin olayına farklı baktıkları için onu hala sahiplenmeye çalışıyorlar ve en önemlisi de olaya hala 'Türkiye Kürtlere karşıymış' gibi bakıyorlar. Benim parlamentomda 50 tane Kürt milletvekilim var. Olaya bir de buradan bakın.