EBA CANLI DERS UYGULAMASI İLK DERS NOTLARI
1. Öncelikle şunu söyleyeyim. EBA canlı ders uygulaması bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan gerçekleştirilebiliyor. En az windows 8 ve üstü olmalı. Mozilla Firefox daha etkili oluyor canlı derste. Crome değil Mozilla daha elverişli. 

Adroid 5 yukarısı ile canlı ders yapılabiliyor. Cep Telefonundan önce EBA'yı indiriyoruz. Eba'yı cep telefonu ile açıp canlı derse girebiliyoruz.

E devlet üzerinden daha kolay giriliyor EBA'ya. İlk defa canlı ders yapmak isteyenler için Ekranın üst tarafındaki canlı ders uygulaması kur deyip kuruyoruz. Daha sonra canlı ders uygulamalarını izliyoruz.

Tabletten de normal dizüstü bilgisayarla ders anlatabiliyoruz.Telefonla anlatabilen öğretmenlerimiz olmuş. Tabletle de olabilir. Ekran yönetiminde sıkıntı yaşarsanız, bilgisayarı olan bir öğrencinize yönetici yetkisi verin sizin yerinize istediğiniz etkinliği açsın.

Ben ilk dersimi cep telefonumdaki EBA uygulamasını kullanarak anlattım. Öğrencim ise tabletindeki EBA uygulamasını kullanarak derse katıldı. Her ikimiz de ev internetini kullandık. Ayrıca herhangi bir program yüklemedik. 

EBA uygulaması üzerinden canlı ders butonunu tıklayıp derse başladık. Öğrencinin veya öğretmenin bilgisayar kullanma şartı yok. Tabi ki öğretmenin bilgisayardan ders anlatması materyal kullanımı açısından çok daha pratik oluyor. Tablet veya cep telefonu kullanacaklara tavsiyem işletim sistemi güncelleştirmelerini yapmalarıdır.


2. İkinci olarak ise MEB, sistem olarak Zoom ile anlaşmış. Videonun köşesinde Zoom yazısı net olarak okunabiliyor. Ayrıca Zoom programını daha önce kullananlar ara yüzünün de aynı olduğunu fark edecekler. Zoom ile ilgili bir bardak suda fırtına koparanlar vardı geçen hafta. Sanırım bu uygulamaya Bakanlığımız güvenmeseydi anlaşma yapmazdı.


3. Derse öğretmenin ses ve görüntüsü açık olarak başlıyoruz. Öğretmen istediği zaman istediği öğrencinin görüntüsünü ve sesini açabiliyor, istediğinde kapatabiliyor. Kendi kullandığım cep telefonunu ders sırasında ihtiyaç anında ön kameradan arka kameraya da alabildim.


4. Görüntü ve ses gayet net ve anlaşılır. Hiçbir şekilde görüntüde donma ya da kesinti yaşamadım. Sanırım bunda ders saatimin erken olmasının etkisi de var.


5. Ders süreleri her okula ayrı ayrı tanımlanmış. Yani okul idaresi her istediği saate ve güne ders koyamıyor. EBA’nın okul idaresine verdiği sınırlı gün ve saat var. Benim okulumda toplam 6 tane 8. Sınıf şubesi var. Aynı saat diliminde bunun yarısı yani 3 şube ders yapabiliyor. Her öğretmene ayrı sınıf vermek gerekiyor. Yani EBA tanıtım videosunda bir derse 6 sınıfa ve 300 öğrenciye kadar tanımlama yapılıyor demişti ama bu şu anda mümkün değil. Tek öğretmen tek sınıfa ders verebiliyor. Bazı okul idareleri e-okul üzerinden sınıflar arası şube değişikliği yapmış. Bununla ilgili Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, EBA canlı ders için kesinlikle öğrencinin şubesini değiştirmeyin diye uyarı yaptı.


6. 14.04.2020 saat 08.45-09.45 arası ders işledim. Yani tam bir saat sürdü. Süreyi uzatmak mümkün değil çünkü saat dolunca sistem otomatik olarak dersi sonlandırdı. Okul idarecilerine “hocam bu saate der mi konulur” diye lütfen sitem etmeyin. Onlara sistem hangi gün ve saati veriyorsa onlar da sizlere o saati atamak zorunda kalıyorlar. Bu tür durumlarda karşılıklı anlayış ve empati önemli diye düşünüyorum.


7. Dersin başında denemek için ders kaydet butonuna bastım. Dersi kaydetti. Ama nereye kaydettiğini henüz bulamadım. Ders devam ederken kaydı durdurmak istedim ama bunu yapamadım. Dersi bitirip birkaç dakika sonra yeniden dersi başlattığımda kayıtta devam etti derste… Yani evden ders işlerken ani ve beklenmedik bir şey oldu, hemen dersi bitir diyebilir ve birkaç dakika sonra dersi tekrar başlatabilirsiniz.


8. Ders sırasında dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz. Ben fotoğraflarıma yüklü olanlardan seçerek ders işledim. En alttaki “içerik paylaş” butonuna tıklayınca altta ekran görüntüsünü aldığım menü açıldı. “Bağlantı ve yer imi” seçeneklerini henüz denemedim.
........

9. Derse size tanımalanan satte girip ders yapabiliyorsunuz. Geçte girseniz de ders açıp anlatabilirsiniz. Derslerde ebayı açıp kullanabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR :

“Canlı Dersler” sayfasını kimler görebilir?

“Canlı Dersler” sayfası sadece okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler için aktif durumdadır. Veliler, “Canlı Dersler” sayfasına erişemezler. Velilere, çocuğuna atanmış canlı dersle ilgili bildirim gönderilir.

Canlı ders en fazla kaç şubeye gönderilebilir?

Bir canlı ders oluşturulurken en fazla 6 şube seçilebilir.

En fazla kaç öğrenciye canlı ders gönderilebilir? Bir canlı ders, en fazla 300 öğrenciye gönderilebilir.

Canlı derse, seçilen öğretmen ve öğrenciler dışında kimler katılabilir?

Bir canlı derse seçilen öğretmen, öğrenci ya da yönetici dışında hiç kimse katılamaz.

Oluşturulan bir canlı ders sonradan güncellenebilir mi?

Evet. Dersin başlamasına 15 dakika kalana kadar okul yöneticileri ders bilgileri ve şubeleri güncelleyebilir ya da oluşturduğu dersi iptal edebilir. Güncelleme işlemini sadece okul yöneticileri yapabilir. Oluşturulan canlı dersin öğretmeni ise değiştirilemez. Dersin öğretmenini değiştirmeniz zorunluysa dersi silip yeni bir ders oluşturmalısınız.

Canlı dersi ne zaman başlatabilirim?

Canlı dersinizi, yöneticinizin belirlediği saatte başlatabilirsiniz. “Başlat” düğmesi, dersiniz aktif olduğu sürece görünecektir. Süresi geçmiş bir ders ise başlatılamaz.

Canlı derse ne zaman katılabilirim?
Canlı dersinize, dersinizin başlangıç saati geldiğinde katılabilirsiniz. “Katıl” düğmesi, dersiniz aktif olduğu sürece görünecektir. Süre dolmadığı sürece, geç kalsanız bile dersinize katılabilirsiniz. Ancak dersin süresi bittiğinde derse katılamazsınız.
--
Canlı derse katıldım fakat öğretmenim gelmedi. Ne yapmalıyım?
Bu durumda, “Katıl” düğmesine tıkladıktan sonra “EBA Canlı Ders” ekranında öğretmeninizin derse gelmesini beklemenizi tavsiye ederiz çünkü öğretmeniniz geç de olsa derse katılabilir. Öğretmeniniz derse geldiğinde bu ekranda dersiniz kendiliğinden başlayacaktır.
---
“Canlı Derse Katıl”a tıkladığımda bağlantı hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
Windows 7 kullanıyorsanız, Windows Update'ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetlemeli ve hepsini yüklediğinizden emin olmalısınız. Güncelleştirmeler sırasında sorun yaşarsanız, Microsoft'un kolay düzeltme çözümleri sunan programını bilgisayarınıza yükleyip tekrar deneyebilirsiniz.
--
“EBA Canlı Ders” açılırken sistem hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
Önce Windows Update'ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetleyiniz ve hepsini yüklediğinizden emin olunuz. Muhtemelen Windows’un eski bir sürümünü kullanıyorsunuz. Bu nedenle bilgisayarınızda bazı dosyalar eksik olabilir. Bunları tamamlamak için Microsoft’un bu tür sorunlar için önerdiği programı kurup tekrar deneyiniz.
--
“EBA Canlı Ders güncellendi!” uyarısı aldım. Uygulamanın eski versiyonunu silmem gerekir mi?
Gerekmez. Güncel uygulamayı indirip kurulumu tamamlayarak canlı derslerinize devam edebilirsiniz.

-Canlı derse geç kaldım ve dersi vaktinde başlatamadım. Dersim iptal olur mu?

Hayır, olmaz. Dersi başlatmamış olsanız bile öğrencileriniz derse katılabilir. Öğrencileriniz bu süreçte birbirleri ile iletişim kuramazlar. “EBA Canlı Ders” uygulama ekranında sizin dersi başlatmanızı beklerler. Dersi başlattığınızda, kalan süre boyunca dersinizi yapabilirsiniz.

 

-Kimler Canlı Ders oluşturabilir,yapabilir?

Canlı ders sadece okul yöneticileri tarafından oluşturulabilir. Okul yöneticileri; şube, öğretmen ve tarih seçerek canlı dersleri ilgili kişilere atayabilirler. Detaylı bilgi için “Canlı Dersler” sayfasındaki kullanım videolarını izleyebilirsiniz. “Canlı Dersler” sayfasını kimler görebilir? “Canlı Dersler” sayfası sadece okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler için aktif durumdadır. Veliler, “Canlı Dersler” sayfasına erişemezler. Velilere, çocuğuna atanmış canlı dersle ilgili bildirim gönderilir.

-Canlı ders en fazla kaç şubeye gönderilebilir?

Bir canlı ders oluşturulurken en fazla 6 şube seçilebilir. En fazla kaç öğrenciye canlı ders gönderilebilir? Bir canlı ders, en fazla 300 öğrenciye gönderilebilir. Canlı derse, seçilen öğretmen ve öğrenciler dışında kimler katılabilir? Bir canlı derse seçilen öğretmen, öğrenci ya da yönetici dışında hiç kimse katılamaz.

-Oluşturulan bir canlı ders sonradan güncellenebilir mi?

Evet. Dersin başlamasına 15 dakika kalana kadar okul yöneticileri ders bilgileri ve şubeleri güncelleyebilir ya da oluşturduğu dersi iptal edebilir. Güncelleme işlemini sadece okul yöneticileri yapabilir. Oluşturulan canlı dersin öğretmeni ise değiştirilemez. Dersin öğretmenini değiştirmeniz zorunluysa dersi silip yeni bir ders oluşturmalısınız.

-Canlı dersi ne zaman başlatabilirim?

-Canlı dersinizi, yöneticinizin belirlediği saatte başlatabilirsiniz.

“Başlat” düğmesi, dersiniz aktif olduğu sürece görünecektir. Süresi geçmiş bir ders ise başlatılamaz.

-Canlı derse geç kaldım ve dersi vaktinde başlatamadım. Dersim iptal olur mu?

Hayır, olmaz. Dersi başlatmamış olsanız bile öğrencileriniz derse katılabilir.

Öğrencileriniz bu süreçte birbirleri ile iletişim kuramazlar. “EBA Canlı Ders” uygulama ekranında sizin dersi başlatmanızı beklerler. Dersi başlattığınızda, kalan süre boyunca dersinizi yapabilirsiniz.

-“Başlat” düğmesine tıkladığımda bağlantı hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

Windows 7 kullanıyorsanız, Windows Update'ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetlemeli ve hepsini yüklediğinizden emin olmalısınız. Güncelleştirmeler sırasında sorun yaşarsanız, Microsoft'un kolay düzeltme çözümleri sunan programını bilgisayarınıza yükleyip tekrar deneyebilirsiniz. İndir → http://download.microsoft.com/download/0/6/5/0658B1A7-6D2E-474F-BC2C-D69E5B9E9A68/MicrosoftEasyFix51044.msi Antivirüs programı kullanıyorsanız, izinlerini kontrol etmelisiniz. Bazı antivirüs programları, “EBA Canlı Ders”in internet erişimini kısıtlıyor olabilir. Windows güvenlik duvarını kapatmalısınız. Güvenlik duvarı, “EBA Canlı Ders”in internet erişimini kısıtlıyor olabilir. Güvenlik duvarını kapattığınız hâlde sorun yaşamaya devam ediyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamalısınız. “Windows + R” kısayol kombinasyonuyla açabileceğiniz “Çalıştır” ekranına, “inetcpl.cpl” yazınız ve “Tamam” düğmesine tıklayınız.

 

-“EBA Canlı Ders” açılırken sistem hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

Önce Windows Update'ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetleyiniz ve hepsini yüklediğinizden emin olunuz. Muhtemelen Windows’un eski bir sürümünü kullanıyorsunuz. Bu nedenle bilgisayarınızda bazı dosyalar eksik olabilir. Bunları tamamlamak için Microsoft’un bu tür sorunlar için önerdiği programı kurup tekrar deneyiniz. İndir → https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x86.exe Bu uygulamayı kurmak için bilgisayarınızda yönetici rolünde olmanız gerekir. Eğer uygulamayı kurmakta sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızı edindiğiniz kurumdan destek alabilirsiniz.

-“EBA Canlı Ders güncellendi!” uyarısı aldım. Uygulamanın eski versiyonunu silmem gerekir mi?

Gerekmez. Güncel uygulamayı indirip kurulumu tamamlayarak canlı derslerinize devam edebilirsiniz.

-Canlı Ders sırasında katılımcılarla ilgili genel ayarları nasıl yapabilirim?

“EBA Canlı Ders” içerisinde katılımcılara tıkladıklarında sağ alttaki “Fazlası” butonuna tıklayarak öğrenciler ile ilgili genel ayarları yapabilirsiniz. Bu ayarlar bütün katılımcıları etkilemektedir.

 

-Ders sırasında herkesin sesini nasıl kapatabilirim?

“EBA Canlı Ders” içerisinde katılımcılara tıkladığınızda, dersteki öğrencileriniz listelenir. Alt menüde yer alan “Herkesin Sesini Aç” ve “Herkesin Sesini Kapat” düğmeleri ile öğrencilerin sesini açıp kapatabilirsiniz.


10. Herkese uzaktan eğitim sürecinde başarılar ve sağlıklı günler dileriz