Hocalarım ilk günden beri 8.sınıf öğrencilerine EBA canlı yayında ders anlatmaya çalışan sistemsel sıkıntılar mağduru bir öğretmen arkadaşınızım. Birçok arkadaşımızın paylaştığı hatalar ve çözümleri üzerine deneme yanılma yöntemiyle bir çözüm buldum ve birkaç gündür derslerimi sorunsuz işliyorum. Bu çözümden eklediğim görsellerle bahsedeceğim.

Öncelikle bilgisayarımdan tüm tarayıcı sayfaları kapattım yani ilk açıldığı konuma getirdim bilgisayarımı ve 1.görseldeki adımları takip ederek 3 ağ üzerinde de (Etki Alanı Ağ- Özel Ağ- Ortak Ağ) güvenlik duvarlarımı kapttım. (2.görseldeki konuma getirdim.) Sonrasında “Eba Canlı Ders Kurulum Dosyası” dediğimiz bu yayınları yapmak için daha önce bilgisayarıma indirdiğim hepimizde varolan dosyayı tekrar kurdum.

EBA’dan canlı dersimi açtım ve sorunsuz şekilde işledim. İşin özü sistemde sıkıntı yaşayıp yayın açarken bize hata kodu gelmesinin sebebi bilgisayarımızın güvenlik duvarının aktif olması ve kurulum dosyasının güvenlik duvarı açıkken kurulması.

Ders bitiminde güvenlik duvarımı bilgisayarımın sağlığı için aktif edip her dersi açmadan önce bu işlemleri tekrar ettim. Okulumdan tavsiyede bulunduğum arkadaslarımdan da olumlu dönüt aldıktan sonra sizlerle bu tecrübemi paylaşmak istedim. Umarım siz değerli meslektaşlarım için de faydası olur.

Özellikle canlı yayınlara Mozilla Firefox ile girmeye çalışın.